Seznam nejvyšších hor
Tato stránka obsahuje seznam 50 nejvyšších hor na Zemi seřazený podle nadmořské výšky. Přesněji řečeno jde o seznam nejvýše položených vrcholů – nadmořská výška je jediným kritériem. Hory označené písmenem V mají prominenci nižší než 500 m a nejsou proto považovány za samostatné hory, pouze za vedlejší vrcholy.
Všech 50 (a dalších více než sto) nejvyšších vrcholů Země se nachází v jediném velehorském uzlu ve střední až jižní Asii, v pohořích Himálaj, Karákóram, Hindúkuš nebo Pamír. Nejvyšší hora mimo tuto oblast, Aconcagua v Jižní Americe, je až na 189. místě.
Galerie
1. Mount Everest, nejvyšší hora světa (Himálaj)
3. Kančendženga, Himálaj
7. Dhaulágirí, Himálaj
- (c) Daniel Martin, CC BY 3.0
9. Nanga Parbat, Himálaj
11. Gašerbrum I, Karákóram
12. Broad Peak, Karákóram
13. Gašerbrum II, Karákóram
14. Šiša Pangma, Himálaj
Jiné nejvyšší hory podle způsobu měření
Everest je horou, jejíž vrcholek je nejvýše nad mořskou hladinou. Za nejvyšší horu světa může být označena také Mauna Kea na Havaji, která je nejvyšší horou od své základny na oceánském dně. Mauna Kea takto přesahuje 10 km, ale nad moře ční pouhými 4205 metry.
Další horou, jež by podle určité definice mohla být nejvyšší, je Chimborazo v Ekvádoru, a to jako místo zemského povrchu nejvzdálenější od středu Země. Vrchol Chimboraza je od zemského středu o 2168 metrů dále než vrchol Everestu – podle této definice Chimborazo měří 6384,4 km a Everest pouze 6382,3 km. Příčinou tohoto rozdílu je zploštění Země, resp. zemská rotace, která deformuje tvar Země i mořské hladiny, od níž se výška standardně měří. Přitom podle nadmořské výšky není Chimborazo se svými 6310 metry ani nejvyšší horou And, zmíněné prvenství má díky své poloze blízko rovníku.
Pro zajímavost lze ještě uvést, že nejhlubší místo oceánského dna prohlubeň Challenger v Marianském příkopu je hlouběji pod mořskou hladinou, než je Everest nad ní.
Pokud by se za svět považoval celý známý vesmír, existují mnohem vyšší hory na jiných planetách. Nejvyšší známou horou ve sluneční soustavě je Olympus Mons na Marsu, vysoký zhruba 21 až 27 km (podle různých definic – na Marsu není žádná vztažná hladina moře).
Související články
- kontinenty
- Nejvyšší hory evropských zemí
- Nejvyšší hory asijských zemí
- Nejvyšší hory afrických zemí
- Nejvyšší hory amerických zemí
- Nejvyšší hory Austrálie a Oceánie
- Nejvyšší hora Antarktidy
Reference
- ↑ Čína a Nepál přeměřily Mount Everest. Je vyšší, než se tvrdilo. ČT24 [online]. Česká televize, 2020-12-08 [cit. 2020-12-08]. Dostupné online.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Gianni Scopinaro from Genova, Italia, Licence: CC BY 2.0
The South Face of Annapurna
Autor: Dr. Olaf Rieck (http://www.olafrieck.de), Licence: CC BY-SA 3.0
Hidden Peak (Gasherbrum I)
(c) Daniel Martin, CC BY 3.0
Nanga Parbat's Raikhot Face viewed from south of Fairy Meadows.
Autor: Bhismakandel, Licence: CC BY-SA 3.0
DhaulagiriDhaulagiri massif as seen from Ramrekha area of Baglung Bazar
Autor: Photo by Pavel Novak, Licence: CC BY-SA 2.5
Mount Everest from Kalapatthar.
Autor: Ashinpt at enwiki, Licence: CC BY-SA 3.0
Picture of Kangchenjunga taken by author from Goecha La pass, 4940m, Sikkim. The peak in the image is actually the South peak of Kangchenjunga, which is about 400 ft lower than the main peak. You can also see the West peak of Kangchenjunga (Yalung Kang) as the round peak slightly to the left of the South Ridge (the ridge going left from the South peak).
Shishapangma (left) from mountain flight, Nepal