Seznam olympijských medailistů ve snowboardingu
Snowboarding se na zimních olympijských hrách poprvé objevil v roce 1998 v Naganu. Muži i ženy nastoupili na start dvou disciplín obřího slalomu a jízdy na U-rampě. V roce 2002 v Salt Lake City se do programu místo klasického obřího slalom dostal paralelní obří slalomu. Na následujících ZOH v roce 2006 v Turíně doplnil dvojici snowboardových disciplín snowboardcross.
Muži
U-rampa
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1998.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1998 Nagano | Gian Simmen Švýcarsko (SUI) | Daniel Franck Norsko (NOR) | Ross Powers Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2002 Salt Lake City | Ross Powers Spojené státy americké (USA) | Danny Kass Spojené státy americké (USA) | Jarret Thomas Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2006 Turín | Shaun White Spojené státy americké (USA) | Danny Kass Spojené státy americké (USA) | Markku Koski Finsko (FIN) |
ZOH 2010 Vancouver | Shaun White Spojené státy americké (USA) | Peetu Piiroinen Finsko (FIN) | Scotty Lago Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2014 Soči | Iouri Podladtchikov Švýcarsko (SUI) | Ajumu Hirano Japonsko (JPN) | Taku Hiraoka Japonsko (JPN) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Shaun White Spojené státy americké (USA) | Ajumu Hirano Japonsko (JPN) | Scotty James Austrálie (AUS) |
ZOH 2022 Peking | Ajumu Hirano Japonsko (JPN) | Scotty James Austrálie (AUS) | Jan Scherrer Švýcarsko (SUI) |
Obří slalom
- Na programu ZOH byla tato disciplína pouze v roce 1998.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1998 Nagano | Ross Rebagliati Kanada (CAN) | Thomas Prugger Itálie (ITA) | Ueli Kestenholz Švýcarsko (SUI) |
Paralelní obří slalom
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2002.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Philipp Schoch Švýcarsko (SUI) | Richard Richardsson Švédsko (SWE) | Chris Klug Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2006 Turín | Philipp Schoch Švýcarsko (SUI) | Simon Schoch Švýcarsko (SUI) | Siegfried Grabner Rakousko (AUT) |
ZOH 2010 Vancouver | Jasey-Jay Anderson Kanada (CAN) | Benjamin Karl Rakousko (AUT) | Mathieu Bozzetto Francie (FRA) |
ZOH 2014 Soči | Vic Wild Rusko (RUS) | Nevin Galmarini Švýcarsko (SUI) | Žan Košir Slovinsko (SLO) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Nevin Galmarini Švýcarsko (SUI) | Lee Sang-ho Jižní Korea (KOR) | Žan Košir Slovinsko (SLO) |
ZOH 2022 Peking | Benjamin Karl Rakousko (AUT) | Tim Mastnak Slovinsko (SLO) | Vic Wild Sportovci ROV (ROC) |
Snowboardcross
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2006.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2006 Turín | Seth Wescott Spojené státy americké (USA) | Radoslav Židek Slovensko (SVK) | Paul-Henri de Le Rue Francie (FRA) |
ZOH 2010 Vancouver | Seth Wescott Spojené státy americké (USA) | Mike Robertson Kanada (CAN) | Tony Ramoin Francie (FRA) |
ZOH 2014 Soči | Pierre Vaultier Francie (FRA) | Nikolaj Oljunin Rusko (RUS) | Alex Deibold Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Pierre Vaultier Francie (FRA) | Jarryd Hughes Austrálie (AUS) | Regino Hernández Španělsko (ESP) |
ZOH 2022 Peking | Alessandro Hämmerle Rakousko (AUT) | Éliot Grondin Kanada (CAN) | Omar Visintin Itálie (ITA) |
Paralelní slalom
- Na programu ZOH byla tato disciplína pouze v roce 2014.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči | Vic Wild Rusko (RUS) | Žan Košir Slovinsko (SLO) | Benjamin Karl Rakousko (AUT) |
Slopestyle
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2014.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči | Sage Kotsenburg Spojené státy americké (USA) | Ståle Sandbech Norsko (NOR) | Mark McMorris Kanada (CAN) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Redmond Gerard Spojené státy americké (USA) | Max Parrot Kanada (CAN) | Mark McMorris Kanada (CAN) |
ZOH 2022 Peking | Max Parrot Kanada (CAN) | Su I-ming Čína (CHN) | Mark McMorris Kanada (CAN) |
Big air
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2018.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2018 Pchjongčchang | Sébastien Toutant Kanada (CAN) | Kyle Mack Spojené státy americké (USA) | Billy Morgan Velká Británie (GBR) |
ZOH 2022 Peking | Su I-ming Čína (CHN) | Mons Røisland Norsko (NOR) | Max Parrot Kanada (CAN) |
Ženy
U-rampa (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1998.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1998 Nagano | Nicola Thostová Německo (GER) | Stine Brun Kjeldaasová Norsko (NOR) | Shannon Dunn-Downingová Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2002 Salt Lake City | Kelly Clarková Spojené státy americké (USA) | Doriane Vidalová Francie (FRA) | Fabienne Reutelerová Švýcarsko (SUI) |
ZOH 2006 Turín | Hannah Teterová Spojené státy americké (USA) | Gretchen Bleilerová Spojené státy americké (USA) | Kjersti Buaasová Norsko (NOR) |
ZOH 2010 Vancouver | Torah Brightová Austrálie (AUS) | Hannah Teterová Spojené státy americké (USA) | Kelly Clarková Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2014 Soči | Kaitlyn Farringtonová Spojené státy americké (USA) | Torah Brightová Austrálie (AUS) | Kelly Clarková Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Chloe Kimová Spojené státy americké (USA) | Li Ťia-jü Čína (CHN) | Arielle Goldová Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2022 Peking | Chloe Kimová Spojené státy americké (USA) | Queralt Castelletová Španělsko (ESP) | Sena Tomitaová Japonsko (JPN) |
Obří slalom (ženy)
- Na programu ZOH byla tato disciplína pouze v roce 1998.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1998 Nagano | Karine Rubyová Francie (FRA) | Heidi Renothová Německo (GER) | Brigitte Köcková Rakousko (AUT) |
Paralelní obří slalom (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2002.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Isabelle Blancová Francie (FRA) | Karine Rubyová Francie (FRA) | Lidia Trettelová Itálie (ITA) |
ZOH 2006 Turín | Daniela Meuliová Švýcarsko (SUI) | Amelie Koberová Německo (GER) | Rosey Fletcherová Spojené státy americké (USA) |
ZOH 2010 Vancouver | Nicolien Sauerbreijová Nizozemsko (NED) | Jekatěrina Iljuchinová Rusko (RUS) | Marion Kreinerová Rakousko (AUT) |
ZOH 2014 Soči | Patrizia Kummerová Švýcarsko (SUI) | Tomoka Takeuchi Japonsko (JPN) | Aljona Zavarzinová Rusko (RUS) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Ester Ledecká Česko (CZE) | Selina Joergová Německo (GER) | Ramona Theresia Hofmeisterová Německo (GER) |
ZOH 2022 Peking | Ester Ledecká Česko (CZE) | Daniela Ulbingová Rakousko (AUT) | Glorija Kotniková Slovinsko (SLO) |
Snowboardcross (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2006.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2006 Turín | Tanja Friedenová Švýcarsko (SUI) | Lindsey Jacobellisová Spojené státy americké (USA) | Dominique Maltaisová Kanada (CAN) |
ZOH 2010 Vancouver | Maëlle Rickerová Kanada (CAN) | Déborah Anthoniozová Francie (FRA) | Olivia Nobsová Švýcarsko (SUI) |
ZOH 2014 Soči | Eva Samková Česko (CZE) | Dominique Maltaisová Kanada (CAN) | Chloé Trespeuchová Francie (FRA) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Michela Moioliová Itálie (ITA) | Julia Pereiraová de Sousaová Mabileauaová Francie (FRA) | Eva Samková Česko (CZE) |
ZOH 2022 Peking | Lindsey Jacobellisová Spojené státy americké (USA) | Chloé Trespeuchová Francie (FRA) | Meryeta O'Dineová Kanada (CAN) |
Paralelní slalom (ženy)
- Na programu ZOH byla tato disciplína pouze v roce 2014.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči | Julia Dujmovitsová Rakousko (AUT) | Anke Karstensová Německo (GER) | Amelie Koberová Německo (GER) |
Slopestyle (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2014.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči | Jamie Andersonová Spojené státy americké (USA) | Enni Rukajärviová Finsko (FIN) | Jenny Jonesová Velká Británie (GBR) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Jamie Andersonová Spojené státy americké (USA) | Laurie Blouinová Kanada (CAN) | Enni Rukajärviová Finsko (FIN) |
ZOH 2022 Peking | Zoi Sadowská Synnottová Nový Zéland (NZL) | Julia Marino Spojené státy americké (USA) | Tess Coadyová Austrálie (AUS) |
Big air (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2018.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2018 Pchjongčchang | Anna Gasserová Rakousko (AUT) | Jamie Andersonová Spojené státy americké (USA) | Zoi Sadowská Synnottová Nový Zéland (NZL) |
ZOH 2022 Peking | Anna Gasserová Rakousko (AUT) | Zoi Sadowská Synnottová Nový Zéland (NZL) | Kokomo Muraseová Japonsko (JPN) |
Smíšené soutěže
Snowboardcross smíšená družstva
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2022.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2022 Peking | Spojené státy americké (USA) Nick Baumgartner Lindsey Jacobellisová | Itálie (ITA) Omar Visintin Michela Moioliová | Kanada (CAN) Éliot Grondin Meryeta O'Dineová |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in snowboarding na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Seznam olympijských medailistů ve snowboardingu na Wikimedia Commons
- Snowboarding [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)
Média použitá na této stránce
Finská vlajka
Olympijská vlajka
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“