Seznam pilotovaných vesmírných letů
Tyto chronologické seznamy zahrnují všechny pilotované vesmírné lety, které dosáhly výšku aspoň 100 km (definice vesmírného letu podle FAI), anebo to bylo plánované, ale nepodařilo se. V Spojených státech je definice vesmírného letu trochu odlišná, vyžaduje výšku jen 50 mil (~80 km). V šedesátých letech 20. století se uskutečnilo 13 letů amerického raketového letadla X-15, které splňují americká kritéria, ale pouze dva, které splňují kritéria FAI. Tyto seznamy zahrnují pouze tyto dva lety, ostatní lety jsou uvedeny v článku X-15.
K 11. říjnu 2013 se celkově uskutečnilo 300 pilotovaných letů, které dosáhly výšku aspoň 100 km, včetně osmi suborbitálních.
Podrobné seznamy
- Seznam pilotovaných vesmírných letů 1961–1986
- Seznam pilotovaných vesmírných letů 1987–1999
- Seznam pilotovaných vesmírných letů 2000–2009
- Seznam pilotovaných vesmírných letů 2010–2019
- Seznam pilotovaných vesmírných letů 2020–současnost
- Seznam kosmických lodí Vostok — Mercury — Voschod — Gemini — Apollo
- Přehled letů raketoplánů Columbia — Challenger — Discovery — Atlantis — Endeavour
- Seznam kosmických lodí Sojuz
- Seznam letů kosmických lodí Crew Dragon
- Seznam kosmických lodí Šen-čou
- Seznam aktuálních a plánovaných kosmických letů s posádkou a podpůrných letů
Souhrn
Vesmírné stanice Saljut, Skylab, Mir, ISS a Tchien-kung – ke kterým se připojilo vícero z uvedených vesmírných letů – nejsou uvedeny samostatně. Zhlédni podrobné seznamy (odkazy výše) pro další informace.
Suborbitální kosmické lety jsou uvedeny kurzívou. Lety, které skončily neúspěšným startem jsou v (závorce). Lety , které skončily smrtí posádky jsou značeny †.
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zoznam pilotovaných vesmírnych letov na slovenské Wikipedii a List of human spaceflights na anglické Wikipedii.
Média použitá na této stránce
Autor: Flo422, Licence: CC BY-SA 3.0
Bar chart showing the number of humans launched into space each year up to the year 2017, including the intended launches STS-51-L and Soyuz T-10-1. (Note that this is not the number of unique individuals who have flown in space, as repeat flights are included.)