Shirský kůň

Jak číst taxoboxShirský kůň
popis obrázku chybí
(c) Garth Newton, CC BY-SA 2.0
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
RodEquus
Sesterský druh
kůň (Equus caballus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shirský kůň (Shire horse) je nejznámějším mohutným tažným koněm Anglie. Patří mezi největší koně světa.

Historie

Shirský kůň je potomkem velmi známého anglického koně, tzv. Great Horse, jenž byl rytířským válečným koněm středověku.Jeho zástupce byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako největší kůň na světě. Byl to valach jménem Samson, narodil se v roce 1846 v Anglii a jeho oficiální měření proběhlo v jeho čtyřech letech. V této době měřil 220 cm v kohoutku a dosahoval váhy 1524 kg. Později bylo plemeno kříženo pravděpodobně s importovanými frískými hřebci a v 16. až 17. století s vlámskými koňmi. Zakladatelem chovu byl hřebec Packington Blind Horse, žijící v letech 1755 - 1770. O sto let později, roku 1878, byla založena plemenná kniha. Pojmenování shire získal roku 1884 od názvu hrabství[1].

Stavba těla

Typická je pro shirského koně úzká a dlouhá klabonosá hlava s dobráckým výrazem, dlouhé rousy na nohou (většinou bílé) a velice elegantní chody. Vyskytuje se v barvách hnědák, vraník, bělouš, grošák, ale i v jiných zbarveních s bílými odznaky. Je vysoký v kohoutku 172 cm a více, váha je až 1200kg. Krk je na chladnokrevníka relativně dlouhý, hřbet je krátký, silný. Hruď je hluboká, záď osvalená a široká. Nohy jsou pevné a zdravé, nemusejí se kovat. Kopyta připomínají svojí velikostí talíř.

Charakter

Jak se na všechny tažné chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.

Využití

Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich - dnes už nevelikou - úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.

Reference

  1. KHOLOVÁ, Helena; HOŠEK, Jan. Koně. Praha: Aventinum, 1996. ISBN 80-85277-36-0. Kapitola Shirský kůň, s. 96. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dyfed Shire Horse Farm - geograph.org.uk - 13986.jpg
(c) Garth Newton, CC BY-SA 2.0
Dyfed Shire Horse Farm. The farm has a number of attractions for all ages ranging from an antique corner and crazy golf to quad bikes and pony rides. The main attraction though are the displays put on by the huge Shire Horses.