Sibiřské baroko

Znamenský chrám v Ťumeni

Sibiřské baroko (rusky сибирское барокко) je nejobecnější označení chrámové architektury Sibiře 18. století. V roce 1803 bylo na Sibiři napočítáno 115 kamenných chrámů. Převážná většina z nich patřila k provinciální variantě ruského baroka, která byla pod vlivem baroka ukrajinského a (v některých případech) také místních buddhistických dekorů. Největší množství památek sibiřského baroka se dochovalo v Irkutsku, Tobolsku a Tomsku. Původní interiéry se však kvůli ničení chrámů v sovětském období dochovaly pouze v jediném objektu - chrámu povýšení kříže v Irkutsku.

Sibiřské kostely 18. století, podobně jako většina barokních kostelů i ruských chrámů 17. století, nejsou podepírány žádnými sloupy. Ze západní strany k nim přiléhají refektáře a zvonice. Pro barokní památky Sibiře je typická tendence k dekorativnímu hromadění postupně se zmenšujících prvků (slovy A. J. Kaptikova: „barokní vyumělkovanost formy“). Dekorativní systém sibiřského baroka používá prvky, u nichž se předpokládá původ ve východních kulturách (hrotité římsy připomínající plameny, hmoždířovité formy či buddhistické kolo dharmy).[1]

Zdroje a inspirace

V 17. století vznikaly kamenné stavby pouze v Tobolsku a Abalaku. Byly to staroruské stavby s prvky typickými pro tehdejší ruskou architekturu. V duchu naryškinského baroka byla vystavěna nejstarší kamenná stavba Ťumeně - Blagoveščenský chrám (Благовещенская церковь, 1700-1704, v sovětských dobách zbořen, nyní znovu postaven). Klášter svaté trojice v Ťumeni (Троицкий монастырь), který následoval, má mnoho společného s ukrajinským barokem, což se dá vysvětlit ukrajinským původem tehdejších sibiřských biskupů. Další sibiřské chrámy si také udržely některé prvky ukrajinského baroka, konkrétně řešení kleneb. V literatuře se připomíná podobnost nejstarších tobolských památek s uralskými chrámy počátku 18. století, například s Dalmatovským klášterem (Далматов монастырь) a chrámem ve Verchoturje.

K prvním kamenným stavbám východní Sibiře patří Něrčinský Klášter Zesnutí přesvaté Bohorodice (Нерчинский Успенский монастырь, 1712), Posolský klášter spásy a proměnění (Посольский Спасо-Преображенский монастырь, 1718), spasský chrám (Спасская церковь, 1710) а chrám Zjevení (Собор Богоявления, 1746) v Irkutsku, chrám zjevení (Богоявленская церковь) a vévodský dům v Jenisejsku, Spasský klášter (Спасский монастырь) v Jakutsku.

Výzkumy

Buddhistické kolo dharmy na fasádě chrámu povýšení kříže v Irkutsku

Nejosobitější památkou sibiřského baroka je chrám povýšení kříže v Irkutsku (1747-58) - buddhistickými prvky své výzdoby přitahoval pozornost už předrevolučních badatelů. Unikátní památka byla spojována s bohatými kamennými vzory chrámů v Solikamsku a Solvyčegodsku. Ruský teoretik umění Igor Grabar viděl v tomto kostelu pozdní provinciální pokračování tradičního ruského stylu 17. století s jeho touhou přezdobovat. „Naivní spojení ozvěn Moskvy a Ukrajiny se bizarně spletlo do hustě vzorovaného koberce, se svérázným přízvukem sousedního Východu,“ napsal.

Termín sibiřské baroko zavedl roku 1924 irkutský regionalista D. A. Bodyrev-Kazarin, který psal o chrámu povýšení kříže jako o „orgiálním šílenství“, kdo kterého se dopracovali při práci na stěnách místní mistři. Bodyrev-Kazarin také vyjádřil domněnku, že na stavitelských pracích se podíleli místní Burjati, neboť v tradiční chrámové architektuře se zde projevují některé detaily mongolské a čínské architektury, podobně jako v Išimu, Jalutorovsku či Taře jsou evidentní prvky chantijské, tatarské a bucharské.

Problematika východních a ukrajinských vlivů na sibiřské stavitelství 18. století zajímala i sovětské badatele. Hovořilo se o „burjatském dekoru“ irkutských chrámů a podobnosti jejich dispozice s řešením použitým v severoruských městech Toťma a Velikij Usťug. Podle T. S. Proskurjavské je třeba rozlišovat dva subregionální typy rané sibiřské chrámové architektury - západosibiřský (Tobolsk, Ťumeň, Zauralsko) a východosibiřský (Irkutsk).

Chrámy ve stylu sibiřského baroka

Neúplný výčet chrámů postavených ve stylu sibiřského baroka.

  • Chrámy zatím bez náhrady zbořené či zcela přestavěné jsou označeny šedou barvou.
  • Chrámy zbořené a obnovené jsou označeny zelenou barvou.
NázevČeský názevMěstoPostavenoObrázekPoznámky
Богоявленская церковьChrám zjevení PáněTomsk1784V letech 1947–1994 se zde vyráběly gumáky. Roku 1995 vrácen v dezolátním stavu pravoslavné církvi. Na náklady Tomské oblasti problěhla rozsáhlá rekonstrukce a roku 2003 byl chrám slavnostně vysvěcen.
Богоявленский соборChrám zjevení PáněIšim1793Od roku 1930 zde fungoval sklad obilí, v 60. letech byla uvnitř zbudována železobetonová nádrž. Rekonstrukce začala již v roce 1989, roku 1992 kostel předán pravoslavné církvi.[2]
Владимирская церковьVladimirský chrámIrkutsk1790Kostel byl roku 1938 uzavřen a poté zcela přestavěn, věže odstraněny atd. Po navrácení církvi bylo rozhodnuto, že nebude přistoupeno k renovaci, v budově bývalého kostela tak vzniklo pravoslavné ženské gymnázium.
Вознесенская церковьChrám nanebevstoupeníIrkutsk1767Chrám byl součástí Voznesenského kláštera, který byl v roce 1933 téměř celý zbourán. Chrám nanebevstoupení se tak nedochoval.[3]
Воскресенский военный соборVojenský chrám vzkříšeníOmsk1773Roku 1927 přeměněn na knihovnu, roku 1959 zbourán. Koncem roku 2016 by měla být k výročí 300 let od založení Omsku dokončena kopie chrámu.[4]
Воскресенская церковьChrám vzkříšeníTomsk1807V sovětských dobách zde byly dílny, sklady a archiv, k rekonstrukci se přistoupilo už v 80. letech.
Знаменская церковьZnamenský chrámIrkutsk1762Nachází se v areálu Znamenského kláštera. Budovy kláštera byly ve 30. letech poskytnuty k dispozici přístavu hydroplánů na Angaře, roku 1945 však byly i se Znamenským chrámem vráceny církvi.
Знаменская церковьZnamenský chrámTomsk1803Ve 30. letech byl kostel uzavřen a postupně se zde vystřídal sklad obilí, různé dílny a nakonec i byty. Církvi se kostel navrátil v roce 1992, hlavní rekonstrukce byla dokončena roku 2000.
Знаменский соборZnamenský chrámŤumeň1800V letech 1929–1933 byl kostel zrušen a využíván k různým jiným účelům. V roce 1933 byl však věřícím vrácen. V letech 1941-45 sloužil jako provizorní kasárna, po válce opět začal sloužit věřícím.
Ильинская церковьIlinský chrámOmsk1785V roce 1936 byl chrám zbořen a na jeho místě vystavěn v 50. letech Leninův pomník. Existují úvahy o obnovení chrámu, tomu však brání především zastánci setrvání Leninovy sochy na stávajícím místě.[5]
Казанский храм Богородице-Алексеевского мужского монастыряKazanský chrám Alexejevského kláštera BohorodičkyTomsk1789V klášteře fungovala v sovětských dobách škola, kostel tak nebyl vážně poškozen, byl pouze neudržován. K rekonstrukci tak došlo až v roce 2013 (prioritu měly vážně poškozené památky).
Крестовоздвиженская церковьChrám povýšení křížeIrkutsk1760Kostel nebyl na rozdíl od mnohých jiných v sovětských dobách nijak dotčen, je tak jediným sibiřským kostelem, ve kterém se zachoval interiér z 18. století. Je zcela unikátní tím, že jeho výzdoba zahrnuje také prvky buddhistické architektury.
Крестовоздвиженская церковьChrám povýšení křížeTobolsk1790Chrám byl ve 30. letech uzavřen a hospodářsky využíván. V 50. letech se z věže pokoušeli odstranit kříž pomocí lana a traktoru. Lano však v mrazivém počasí prasklo a vymrštěné srazilo dělníka, který je na kříž upevnil, ze střechy. Muž pád nepřežil, několik dalších lidí bylo zraněno, a tak kříž zůstal, byť nakloněný, na střeše dodnes. Roku 2004 byl chrám zakonzervován pro budoucí rekonstrukci, ke které zatím nedošlo (2016).[6]
Покровская церковьPokrovský chrámKrasnojarsk1795Ve 30. letech uzavřen a předán armádě, na konci války opět otevřen, v 60. letech opět uzavřen. Ještě na začátku 21. století byl chrám jasně červený, dnes má zpět historickou bílou barvu.[7]
Свято-Одигитриевский кафедральный соборOdigitrijevská katedrálaUlan-Ude1785Ve 30. letech zde bylo otevřeno Protináboženské muzeum, po válce potom muzeum vlastivědné. Jako významná památka byla restaurován již v 60. letech, roku 1992 vrácena pravoslavné církvi.
Свято-Троицкий соборChrám svaté trojiceKansk1804V sovětských dobách chrám postupně sloužil místnímu aeroklubu, divadlu a naknec jako muzeum. Od roku 1992 je zpět v rukou pravoslavné církve.
Собор БогоявленияChrám ZjeveníIrkutsk1746Po říjnové revoluci byla v chrámu zřízena pekárna a ubytovna. V roce 1960 přijela z Moskvy architekta Galina Oranska, aby stvrdila záměr města srovnat chrám-pekárnu se zemí. Architektka však namísto toho zajistila zápis chrámu mezi kulturní památky a zasadila se o rekonstrukci. Dnes chrám opět slouží věřícím.
Спасо-Преображенский соборChrám spásy a proměněníNovokuzněck1835V roce 1919 byl zpustošen anarchisty. V roce 1935 jej pro změnu zpustošili místní komsomolci. Později zde fungovala pekárna a existovaly plány přestavět jej na restauraci. Roku 1989 však byl chrám u příležitosti tisíciletého výročí svěcení Rusi navrácen pravoslavné církvi.
Спасо-Преображенский соборChrám spásy a proměněníPosolskoje1778Chrám je nedílnou součástí stejnojmenného kláštera. V sovětských dobách klášter sloužil jako klub, škola a psychiatrická léčebna pro děti, od roku 1995 opět slouží svému původnímu účelu. Je to jeden z nejstarších kostelů Burjatska.[8]
Спасская церковьSpasský chrámIrkutsk1710Současná budova byla postavena v areálu dnes již neexistujícího Irkutského kremlu. Je to jediný chrám Sibiře, který má nástěnné malby na vnější fasádě. V období stalinismu zde byly byty a kanceláře. Již v 60. letech byl zařazen mezi kulturní památky a následně zrekonstruován.
Спасская церковьSpasský chrámTara1760V sovětském období se zde vystřídala sýpka, archiv a muzeum, již v roce 1974 se však chrám dostal pod památkovou ochranu a v roce 1978 přišla generální oprava. Roku 1990 předáno církvi.[9]
Спасская церковьSpasský chrámŤumeň1819V roce 1932 se chystali chrám odstřelit, stejně jako ťumeňský Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Z Lidového komisariátu SSSR však přišlo nařízení kostel zachovat jakožto cennou kulturní památku - ťumeňští tak zbourali pouze samostatně stojící zvonici a z chrámu se stal archiv. Mj. zde byly během 2. světové války uschovány cennosti evakuované ze Simferopolu. Od roku 1946 oficiálně památkově chráněn, zrekonstruován 2006.
Сретенский соборSretenský chrámJalutorovsk1837Ve 20. letech se zde scházeli komsomolci, v roce 1931 byl chrám odstřelen. V letech 2003–2009 byl znovu postaven u příležitosti 350 let od založení města.[10]
Успенский соборChrám Zesnutí přesvaté BohorodiceJenisejsk1818Ve 30. letech uzavřen, po skončení války opět otevřen, avšak byly odstraněny všechny věžičky a chrám dostal novou plochou střechu. V 80. letech byla chrámu vrácena jeho původní podoba.
Храм Тихвинской иконы Божией МатериChrám tichvinské ikony matky BožíIrkutsk1773Roku 1932 byl chrám odstřelen a na jeho místě postavena monumentální socrealistická budova firmy Vostsibugol.
Троицкая церковьChrám svaté trojiceIrkutsk1778V letech 1949–1986 zde fungovalo planetárium, dnes chrám opět slouží svému účelu.
Церковь Захария и ЕлизаветыChrám Zachariáše a AlžbětyTobolsk1776Od 30. let využíván k různým, zejména výrobním účelům. Církvi byl navrácen v roce 1995 ve velmi špatném stavu. V roce 2015 byla dokončována kompletní rekonstrukce.
Храм Покрова Пресвятой БогородицыChrám pokrovu přesvaté BohorodičkyChanty-Mansijsk1816Ve 30. letech kostel postupně rozebrali a materiál použili při stavbě závodu na zpracování ryb. Na místě kostela vzniknul rybářský klub. V letech 1996–2001 byla na základech zbořeného chrámu postavena jeho kopie.
Чудотворская церковьChrám divotvorcůIrkutsk1767Chrám byl ve 30. letech zbořen, ulice Divotvorců (Чудотворская), nesoucí jméno chrámu, byla přejmenována podle bolševického revolucionáře Bograda. Na jeho místě vyrostl obytný dům, na kterém je dnes kříž a pamětní deska. Ulice, kde chrám stával, nese od roku 2016 opět jméno Divotvorců.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Сибирское барокко na ruské Wikipedii.

  1. Уильям Крафт Брамфилд. Восточные мотивы в церковной архитектуре Сибири. cultinfo.ru [online]. [cit. 2016-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-18. 
  2. ИШИМСКИЙ БОГОЯВЛЕНСКИЙ СОБОР - Древо [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  3. Вознесенский монастырь, Иркутск, история. ИРКИПЕДИЯ - портал Иркутской области: знания и новости [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  4. Воскресенский собор восстановят через год - Общество. omskzdes.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  5. Наталья Лебедева. История омских храмов.. www.omsktime.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  6. Официальный сайт Тобольской митрополии. Не действующие храмы Тобольска. Крестовоздвиженская церковь. www.tobolsk-eparhia.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  7. Покровский кафедральный собор, Красноярск — Интернет-энциклопедии Красноярского края. my.krskstate.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-22. 
  8. Посольское|Посольский Спасо-Преображенский монастырь. sobory.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  9. Спасская церковь (г. Тара) | София. Православный образовательный сайт.. sofia-sfo.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 
  10. Официальный сайт Тобольской митрополии. Ялуторовск. Сретенский собор г.Ялуторовск. www.tobolsk-eparhia.ru [online]. [cit. 2016-08-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Знаменская церковь в Томске.jpg
Autor: Нестеров Олег, Licence: CC BY-SA 3.0
Знаменская церковь, ул. Войкова 16, Томск
Picturesque Russia. Omsk in the late 19th century.png
Омск в конце XIX в.: Ильинская церковь, перед ней приют «Надежда», жилые дома. Рисунок из книги «Живописная Россия» (СПб., 1886. Т. 11)
Спасо-Преображенский собор 1.jpg
Autor: Rgfoto, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Богоявленский собор. Ишим.jpg
Autor: Геннадий Русских, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Bogoyavlensky cathedral in Tomsk.JPG
Autor: Евгений Чернышов, Licence: GFDL
Богоявленский кафедральный собор Томска
Воскресенская церковь (Томск).jpg
Autor: Павел Андрющенко, Licence: CC BY-SA 3.0
Воскресенская церковь (Томск)
Вид на храм Захария с улицы Мира.JPG
Autor: Хозяинов Юрий, Тюмень, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Иркутск. Знаменский монастырь 1.JPG

Иркутск. Знаменский женский монастырь. 1757 г.

Вид с юго-западной стороны.
Иркутск. Владимирская церковь.jpg
г. Иркутск. Владимирская церковь.
Kazan church in Tomsk.jpg
Autor: Maximaximax, Licence: CC BY-SA 3.0
Kazan church and chapel of st. Feodor Kuzmich in Tomsk
Иркутск. Крестовоздвиженская церковь 34.JPG
Autor: Fanzuga, Licence: CC BY-SA 3.0
Иркутск. Крестовоздвиженская церковь.Северная сторона. Фрагмент оформления.
Church of the Epiphany (Irkutsk).jpg
Autor: Baikalsky, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Посольский собор.jpg
Autor: Вервит, Licence: CC BY-SA 3.0
Главный собор Посольского монастыря
Иркутск. Вознесенский монастырь. Ок. 1905-1906 г.г.jpg
г. Иркутск. Вознесенский монастырь
Temple of Veil of the Most Holy Mother of God.JPG
Temple of Veil of the Most Holy Mother of God. Samarovo, Khanty-Mansiysk
Cerkiew św. Trójcy w Irkucku 01.JPG
(c) Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Вид с набережной на церковь Спаса.JPG
Autor: Rost.galis, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Иркутск. Чудотворская церковь.jpg
г. Иркутск. Чудотворская церковь построена в 1703 сначала деревянной, в 1744-1748 строилась каменная и освящен один престол, к 1754 освящены еще два престола. Чудотворская церковь воздвигнута на средства иркутского купца М. И. Глазунова, она стояла на углу Набережной и Чудотворской улиц. На месте разрушенной Чудотворской церкови в 1930-х построен 3-х этажный каменный жилой дом.
Сретенский собор (Ялуторовск) - 5.JPG
Autor: Дмитрий Кошелев, Licence: CC BY-SA 3.0
Второй Сретенский собор в Ялуторовске (Сретенская площадь, 1), восстановленный в 2010 году
Tara Spassky Church.jpg
Autor: Ymblanter, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
ResurrectionCross-church2 Tobolsk.JPG
Autor: Alexander Tsirlin, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Uspenskiy sobor (Eniseysk).jpg
Autor: Мельников, Licence: CC BY-SA 4.0
Dormition of the Theotokos Cathedral in Yeniseisk
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Irkucku 03.JPG
(c) Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Иркутск. Тихвинская церковь.jpg
г. Иркутск. Тихвинская церковь построена в 1754-1759.
Kansk - Sobor.jpg
Autor: Алексей Ярута, Licence: CC BY-SA 3.0
Kansk - Sobor
Знаменский собор (Тюмень).jpg
Autor: Yliya Medvedeva, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number: