Sibyla z Conversana

Sibyla z Conversana
normandská vévodkyně
Portrét
Narození1085
Conversano
Úmrtí18. března 1103 (asi 17–18 let)
Rouen
ManželRobert II. Normandský
PotomciVilém I. Flanderský
RodHautevillové
OtecGeoffrey z Conversana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sibyla z Conversana (108518. března 1103) byla bohatou italskou dědičkou a sňatkem s Robertem II. normandskou vévodkyní.

Život

Sibyla se narodila jako dcera hraběte Geoffreyho z Conversana. Během cesty na první křížovou výpravu se v zimě 1096–1097 zastavil Robert Normandský v Apulii, kde pravděpodobně začal jednat o svém sňatku s dědičkou Sibylou. Kronikář Orderic Vitalis tvrdí, že se Robert do Sibyly zamiloval pro její dobrotu a ctnosti. Při návratu z kruciáty se Robert v roce 1100 se Sibylou v Apulii oženil.

Krátce po příjezdu do Normandie podnikli manželé pouť na Mont-Saint-Michel ke vzdání díků za Robertovo bezpečné navrácení se z křížové výpravy. Kronikáři té doby vychvalovali Sibylinu krásu a inteligenci. Během vévodovy nepřítomnosti mnich Robert z Torigni zaznamenal, že Sibyla spravovala vévodství lépe než kdy její manžel. 25. října 1102 se vévodskému páru narodil syn. Podle Orderica dostal jméno Vilém po arcibiskupovi z Rouenu, který předsedal jeho křtu. Kronikář Vilém z Malmesbury tvrdí, že dostal jméno po svém dědovi, Vilému I. Dobyvateli. 18. března 1103, ani ne půl roku po porodu, Sibyla v Rouenu, Pays de Caux, zemřela. Za všeobecného smutku se konal pohřeb, který řídil rouenský arcibiskup Vilém. Sibyla byla kronikáři často obdivovaná a vychvalovaná; Orderic Vitalis tvrdí, že byla vévodkyně zavražděna skupinou šlechtičen, vedenými vévodovou milenkou Agnes de Ribemont.

Rodina

Sibyla měla s Robertem jednoho potomka:

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sibilla di Conversano na italské Wikipedii.

Externí odkazy

Normandská vévodkyně
Předchůdce:
Matylda Flanderská
11001103
Sibyla z Conversana
Nástupce:
Matylda Skotská

Média použitá na této stránce

ScuolaMedicaMiniatura.jpg
La Scuola Medica Salernitana così come appare in una miniatura del Canone di Avicenna.
L'immagine rappresenta la storia leggendaria di Roberto, duca di Normandia. Ferito mortalmente da una freccia, fu salvato eroicamente dalla moglie che ne succhiò il veleno come era stato prescritto dai medici di Salerno.