Side
Side | |
---|---|
Poloha | |
Souřadnice | 36°46′ s. š., 31°23′20″ v. d. |
Nadmořská výška | 185 m n. m. |
Stát | Turecko |
Provincie | Antalya |
Okres | Manavgat |
Rozloha a obyvatelstvo | |
Počet obyvatel | 11 000 (2014) |
Správa | |
PSČ | 07 330 |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Side (řecky Σίδη, Sidé) je město antického původu v jihoturecké provincii Antalya v okrese Manavgat ležící na jižním pobřeží Turecka u Středozemního moře asi 75 km východně od Antalye.
Side je známo jako rekreační středisko, které je v teplých měsících vyhledávané rekreanty pro své písčité pláže.
Pro dobře zachované zříceniny z římského období patří město k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím Turecka.
Historie
Historické prameny udávají, že město bylo založeno v 7. století př. n. l. Tím, že město mělo přístav, stalo se jedním z nejvýznamnějších měst Pamfýlie, ale také významným centrem obchodu. Řečtí zakladatelé města postupně přejali jazyk místního obyvatelstva. Samo jméno Side zřejmě pochází z místního jazyka, řecky znamená granátové jablko. Místní mince zobrazovaly hlavu bohyně Pallas Athény. V dalších století bylo město pod nadvládou Lýdie a Persie.
V roce 333 př. n. l. se města zmocnil Alexandr Makedonský. Za jeho vlády byla zavedena helénistická kultura, která trvala až do 1. století n. l. Side po Alexandrově smrti spravoval jeden z Alexandrových generálů Ptolemaios I. Sótér. V dalších dvou stoletích došlo k několika dalším změnám v držení města, až v roce 78 př. n. l. přešlo město do rukou Římanů. Za císaře Augusta v roce 25 př. n. l. se Pamfýlie i se Side se staly součástí provincie Galacie. Side se stalo centrem obchodu s otroky ve Středomoří. Velká část dochovaných antických památek pochází právě z tohoto období prosperity. Po rozpadu římské říše se Side stalo součástí byzantské říše.
Od 4. století začalo období postupného poklesu. Ani silné hradby neodolaly ničivým nájezdům kočovníků. Další války mezi křesťany a Araby i ničivé zemětřesení způsobily, že místo bylo v 10. století opuštěno a obyvatelé se odstěhovali do Antalye. Nakrátko, ale ne definitivně, město bylo obnoveno ještě ve 12. století. Po dobytí seldžuckými Turky ve 13. století bylo město definitivně opuštěno.
Nová historie Side začala v 19. století, kdy se zde usadili Turci, kteří opustili Krétu v souvislosti s jejím přičleněním k Řecku. Osada později získala jméno zaniklého antického města, Side.
Po polovině 20. století v souvislosti s nárůstem cestovního ruchu v oblasti Antalye, střediska Turecké riviéry, se následně i Side stalo centrem letní rekreace. Nové hotely vznikly na pobřežním pásu a nezasáhly výrazněji do původního osídlení.
Památky
Památky Side se nacházejí na výběžku pevniny, kde byl původně i antický přístav. Tento poloostrov je cca 1 km dlouhý a 400 m široký. Antické město chránilo proti útokům z pevniny rozsáhlé opevnění, které se zčásti dodnes zachovalo. Do těchto míst míří místní doprava, odkud je možno zahájit prohlídku města. Nejbližší památkou, ještě před hradbami starověkého města, je Nymfeum, původně velká fontána. U Nymfea za hradbami města se cesty rozdvojují. Obě sledují původní antickou trasu a byly vyzdobeny sloupořadím. Levá cesta vedla k části antického fóra (agora), kde byly veřejné instituce. V blízkosti této cesty se nachází stavba z byzantského období, jejíž účel není příliš jasný, pravděpodobně šlo o hospitál/nemocnici. Pravý, přímý směr směřuje k nejvýznamnějším dochovaným památkám. Po obou stranách ulice jsou zbytky původních obydlí. Na levé straně se pak nachází komerční část agory se zbytky chrámů. Nad fórem se vypíná dobře zachované římské divadlo (theatron) z 2. století, který je jedinou takovou stavbou ve východním Středomoří, jehož hlediště nebylo vyhloubeno ve svahu, ale vystavěno do výšky z kamene (obdobně jako Kolosseum v Římě). Důvodem tohoto řešení bylo to, že Side se nachází na rovině. Na opačné straně divadla se nacházejí zbytky městských lázní, v nichž je po rekonstrukci umístěno muzeum antických památek. Na špičce poloostrova se nacházejí sloupy Apollónova chrámu a zbytky Afroditina chrámu jakož i zříceniny antických lázní a křesťanské baziliky z byzantského období. V blízkosti těchto staveb se nacházel antický přístav. Místo dnes slouží jako přístaviště jachet
Počasí
Side je velmi specifickou oblastí co do počasí. Denní teploty se zde pohybují okolo 35 °C, což v kombinaci s přímořským klimatem činí ideální počasí. Nejteplejší měsíce v roce jsou červenec a srpen. Výjimkou nejsou ani teploty nad 40 °C.
Dlouhodobé statistiky uvádí, že přes léto zde sprchne maximálně jednou do měsíce. V zimním období obvykle proprší polovina měsíce.
Galerie
Side, Nympheum - trosky antické fontány před branami antického města
Side, jižní brána
Side, část opevnění, které chránilo antické město
Side, zřícenina hospitálu
Side, agora - komerční centrum antického města
Side, ruiny kruhového chrámku na agoře
Side, pohled do amfiteátru směrem od agory
Side, monumentální brána v blízkosti amfiteátru
Side, vnější, vyvýšená část amfiteátru
Side, pohled do interiéru amfiteátru
Side, atrium archeologického muzea
Side, hlavní sál archeologického muzea
Side, ruiny Apollónova chrámu
Side, průčelní fasáda Apollónova chrámu
Side, Medúzy z Apollónova chrámu v místním muzeu
Side, rekonstrukce chrámu bohyně Atény
Side, jižní bazilika, v pozadí Apollónův chrám
Side, přístav jachet, místo antického přístavu
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Side, Turkey na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Side na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Fontána byla zásobována akvaduktem. Ten také vedl dovnitř města.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Sochy tří Grácií, v pozadí socha Herakla.
Autor: Dosseman, Licence: CC BY-SA 4.0
Variously named Monumental Gate or Main Gate this is the gate beyond which all is excavations and ancient monuments, within all of a sudden there are tourist services, shops, the whole hubbub. Slightly before the gate, still outside, you pass the Commercial Agora to the left, the Museum to the bath. Cars pass through the big arch, pedestrians rather go through a small passage to the left of a (relocated) monument to Emperor Vespasian. Once inside the city there is first a temple to the left, a colonnaded street to the right across the street, and then to the left the impressive theatre.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Nachází se uprostřed komerční části agory pod budovou amfiteátru.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Nachází se poblíž výběžku poloostrova.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Amfiteátr se nachází směrem napravo.
Autor: Dosseman, Licence: CC BY-SA 4.0
The South Basilica was built over the area of the Athena and Apollo temples in the 5th century AD. It has three naves and a large atrium. It has narthexes (corridors) on the sides and a central apses with a synthronon (bench for priests in the apsis part) in the middle. On the both sides of the apsis are pastophorium rooms (rooms for the priests, with to the left of the apsis usually the sacrificial gifts, to the right the liturgical gear). At the southeast corner a central planned building. The basilica may well have been a martyrion (grave of a saint). Destroyed in the 7th century its parts were used to built a smaller church in the centre. The complex is close to the Apollo temple remains.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
V átriu je expozice dochovaných náhrobků a zlomků soch.
Autor: Dosseman, Licence: CC BY-SA 4.0
East of the State Agora there is a large area that looks unexcavated. In 2015 I noticed an impressive construction there, which turned out to be a former city gate, i.e. the South Gate.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
V pozadí je hlediště amfiteátru.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
V blízkosti Nymphea byla brána vstupu do města.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Původní účel budovy není znám. Na hospitál se usuzuje podle analogických dochovaných budov, u kterých byl znám jejich účel.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Část sochařské výzdoby se nachází v místním archeologickém muzeu.
Autor: Ingo Mehling, Licence: CC BY-SA 3.0
Side - Temple of Apollo and Athena
Autor: Dosseman, Licence: CC BY-SA 4.0
It was built in the 2nd century, so is of Roman design, but the architect used the Greek style of letting the auditorium stretch for 30 degrees more than the (Roman style) 180 degrees. The stage building must have been wonderfully adorned, but the decorations are now heavily damaged. This is partly due to a heavy earthquake. In the 5th or 6th century it was used as an open air church. This is a computer-generated pciture.
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
V pozadí zbytky křesťanské baziliky
Autor: Mickapr, Licence: CC BY-SA 4.0
Skulptura pochází z vykopávek u místního Apollónova chrámu.