** Starty a góly za reprezentaci aktuální k —

Sidney Rodrigue Noukpo Govou (* 27. července 1979, Le Puy-en-Velay, Francie) je bývalý francouzský fotbalový útočník a bývalý reprezentant beninského původu, který v letech 2000 až 2010 nastupoval za Olympique Lyon.[1] Jeho postem je druhý útočník, zahrál i kraj zálohy.

Klubová kariéra

Olympique Lyon

Govou byl součástí veleúspěšného týmu Olympique Lyonnais, který na začátku milénia sbíral jednu trofej za druhou. V letech 2002–2008 vyhrál s Lyonem Ligue 1[2] a v ročníku 2007/08 Coupe de France (francouzský fotbalový pohár).[3] Šestkrát vyhrál s Lyonem i Trophée des champions (francouzský Superpohár, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007)[4] a jednou Coupe de la Ligue (2000/01). Během angažmá prodělal v roce 2009 zranění Achillovy šlachy.[5]

Panathinaikos FC

V roce 2010 odešel do řeckého celku Panathinaikos FC, kde podepsal tříletý kontrakt. Stal se zde jedním z nejlépe placených hráčů. V Panathinaikosu nakonec strávil pouze jednu sezónu, během níž odehrál 23 zápasů a vstřelil 3 branky (ve všech soutěžích, v lize to bylo 18 zápasů a 1 gól). Dvakrát byl rovněž trestán za nedostatek disciplíny, nevhodnou aktivitu v pozdních hodinách.[6]

Évian Thonon Gaillard

5. července 2011 podepsal Govou dvouletou smlouvu s nováčkem francouzské nejvyšší soutěže Evian Thonon Gaillard. Debutoval 6. srpna 2011 v ligovém utkání s domácím Brestem, odehrál celé utkání a dostal žlutou kartu. Zápas skončil remízou 2:2.[7]

Olympique Lyon (návrat)

V říjnu 2013 podepsal smlouvu jako amatér s bývalým klubem Olympique Lyonnais, takže mohl nastupovat pouze za rezervní tým slavného klubu.[5]

Reprezentační kariéra

Govou byl členem francouzských mládežnických výběrů. Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde Francie podlehla ve finále české jedenadvacítce v penaltovém rozstřelu a získala stříbro.[8]

V A-týmu Francie debutoval 21. srpna 2002 proti reprezentaci Tuniska (remíza 1:1), kde nastoupil v základní sestavě a hrál do 63. minuty.[9]

Mistrovství Evropy 2004

Pro EURO 2004 byl povolán jako náhrada za zraněného Ludovica Giulyho, ale na turnaji si nepřipsal ani jeden start.[10]

Mistrovství světa 2006

Reprezentační trenér Francie Raymond Domenech jej vybral do kádru pro Mistrovství světa 2006 v Německu za zraněného Djibrila Cissého.[10] Na turnaji francouzský tým dokráčel až do finále 9. července proti Itálii. Tam ale vítězné tažení Les Bleus skončilo, po výsledku 1:1 po prodloužení následoval penaltový rozstřel, který Francie prohrála v poměru 3:5.[11] Govou nastoupil jako střídající hráč až do třetího zápasu Francie v základní skupině G 23. června proti Togu (výhra 2:0)[12], poté střídal 27. června v osmifinále proti Španělsku (výhra 3:1).[13], 1. července ve čtvrtfinále proti Brazílii (výhra 1:0)[14] a 5. července v semifinále s Portugalskem (také výhra 1:0).[15] Ve finále proti Itálii se už neobjevil.

Mistrovství Evropy 2008

Na EURU 2008 konaném ve Švýcarsku a Rakousku Francie nebyla úspěšná, vypadla již v základní skupině C („skupina smrti“ - nejtěžší základní skupina na turnaji) po remíze 0:0 s Rumunskem[16] a porážkách 1:4 s Nizozemskem[17] a 0:2 s Itálií.[18] Sidney nastoupil v základní sestavě v utkáních proti Nizozemsku a Itálii.

Mistrovství světa 2010

Ani Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice se Francii nevyvedlo. Postoupila na něj po sporné baráži s Irskem, kde Thierry Henry nahrával na rozhodující gól Williamu Gallasovi po zpracování míče rukou.[19] První zápas 11. června s Uruguayí skončil bezbrankovou remízou, Govou hrál do 85. minuty.[20] 17. června přišla porážka 0:2 s Mexikem[21] a 22. června prohra 1:2 s domácí Jižní Afrikou.[22] Tyto výsledky znamenaly umístění na poslední čtvrté příčce základní skupiny A a brzké vyřazení francouzské reprezentace. Proti Mexiku střídal v 69. minutě a proti Jihoafrické republice již nefiguroval v základní sestavě, dostal se na hřiště v 82. minutě.

1. Know a player of African origin?, bbc.co.uk, citováno 14. 8. 2013 (anglicky)
  2. Ligue 1 - List of champions, soccerway.com (anglicky)
  3. French Cup final - Evian v Bordeaux as it happened Archivováno 7. 9. 2013 na Wayback Machine., Live text commentary, BBC.co.uk, citováno 5. 8. 2013 (anglicky)
  4. Trophée des champions - seznam vítězů, soccerway.com, citováno 16. 8. 2013 (anglicky)
  5. a b Archivovaná kopie. sports.ndtv.com [online]. [cit. 2014-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-19.
  6. Govou leaves Panathinaikos, supersport.com (anglicky)
  7. Brest 2 - 2 Evian Thonon Gaillard, espnfc.com (anglicky)
  8. France 0 - 0 Czech Republic (1:3 PSO)[nedostupný zdroj], UEFA.com, citováno 18. 8. 2013 (anglicky)
  9. Tunisia - France 1:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  10. a b Sidney Govou, UEFA.com, citováno 14. 8. 2013 (anglicky)
  11. Italy - France 1:1, 5:3 penalty shootout, Footballdatabase.eu (anglicky)
  12. Togo - France 0:2, Footballdatabase.eu (anglicky)
  13. Spain - France 1:3, Footballdatabase.eu (anglicky)
  14. Brazil - France 0:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  15. Portugal - France 0:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  16. Romania - France 0:0, Footballdatabase.eu (anglicky)
  17. Netherlands - France 4:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  18. France - Italy 0:2, Footballdatabase.eu (anglicky)
  19. Francúz Henry sa priznal k ruke, Íri kritizujú FIFA, SME.sk, citováno 18. 8. 2013 (slovensky)