Sikkimština
Sikkimština, dendžongke (tibetsky: འབྲས་ལྗོངས་སྐད་, Wylie: bras ljongs skad, dändžongkä „jazyk údolí rýže“) také nazývaná sikkimská tibetština, bhútijá, je jazyk, který patří mezi tibeto-kinnaurské jazyky. Jazyk je používán Sikkimci, též nazývanými Bhútijá či Bhótiá, v indickém státě Sikkim a v severovýchodním Nepálu. Sami obyvatelé Sikkimu nazývají svůj jazyk dendžongke a svůj kraj Dendžong (tibetsky: འབྲས་ལྗོངས་, Wylie: 'bras-ljongs, tedy „údolí rýže“).
Písmo
K zapisování sikkimštiny se používá tibetské písmo. Sikkimská fonologie a slovní zásoba se nicméně výrazně liší od klasické tibetštiny. SIL International tak popisuje sikkimský písemný systém jako „bodhi styl“. Podle SIL International v roce 2001 68 % sikkimských Bhútiů ovládalo tibetské písmo.
Sikkimština a její sousedé
Mluvčí sikkimštiny může porozumět jazyku dzongkha, protože lexikální podobnost mezi oběma jazyky je celkem 65 %. Při porovnání se standardní tibetětinou je ale sikkimština lexikálně podobná standardní tibetětině pouze na 42%. Sikkimština byla také ovlivněna do určité míry sousedními jazyky Jolmo a Tamang.
Vzhledem k více než staletém úzkém kontaktu s mluvčími nepálštiny a standardní tibetštiny mnoho Sikkimců používá oba zmíněné jazyky v každodenním životě.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sikkimese language na anglické Wikipedii.