Silicon Valley

San José přezdívané „hlavní město Sillicon Valley“

Silicon Valley (česky Křemíkové údolí) je přezdívka nejjižnější části aglomerace San Francisco Bay Area v Severní Kalifornii ve Spojených státech amerických. Rozkládá se v údolí Santa Clara, které na severu hraničí se Sanfranciským zálivem. Název pochází z roku 1971, kdy v americkém časopise Electronic News začala vycházet týdenní rubrika „Silicon Valley USA“ od Dona Hoeflera o velké koncentraci společností zabývajících se křemíkovými mikročipy a počítači. Tyto společnosti postupně vytlačily ovocné sady, které daly této oblasti její původní jméno – Údolí potěchy srdce.

Města

Samotné Silicon Valley se skládá z více měst. Za centrum je považováno San José s téměř dvěma miliony obyvatel.

Historie

Sanfranciské pobřeží bylo dlouhou dobu využíváno americkým námořnictvem, které zde provádělo výzkumy. Mnoho firem zabývajících se vývojem technologií se usadilo v oblasti, aby pracovaly pro námořnictvo. Poté, co „mariňáci“ opustili tuto oblast, část jejich vybavení převzalo NASA a zaměřilo se na letecký výzkum. Většina firem v oblasti zůstala a přibývaly nové. Výměně myšlenek napomohla i výměna zaměstnanců, která zde byla snazší, protože v tomto státě nebyla možná konkurenční doložka.

Mapa firem v Silicon Valley

Dnes je Silicon Valley světovým centrem počítačového a technologického průmyslu. Pozemky na nejlukrativnějších místech stojí tolik co na newyorském Manhattanu.

Nejznámější firmy v oblasti

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Firmen im Silicon Valley.jpg
Autor: Samykolon, Licence: CC BY-SA 3.0
Dies ist eine Übersicht der wichtigsten Firmen im Silicon Valley/Californien/USA
SJPan.jpg
Autor: Photo created and uploaded by SCUMATT, Licence: CC BY 2.5
Photo of the San Jose, California skyline in 2006. North is to roughly to the left; looking roughly southeast towards Mount Hamilton in the Diablo Range.