Silnice II/290

Silnice II/290
Mapa
Základní údaje
ProvozovatelLiberecký kraj
ZačátekFrýdlant, I/13
KonecPoniklá, I/14
Celková délka52,8 km
    v provozu:52,8 km
StátČeskoČesko Česko
Region
 • Liberecký kraj
 • (c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
  Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Silnice II/290 je pozemní komunikace silnice II. třídy v Libereckém kraji spojující jeho severní část (Frýdlantský výběžek) se severovýchodním okrajem (západní Podkrkonoší). Začíná ve Frýdlantě na křižovatce se silnicí I/13. Odtud pokračuje východním směrem údolím řeky Smědé. Prochází tak Raspenavou (i jejími částmi Luhem a Lužcem), dále Hejnicemi a Bílým Potokem. Za ním stoupá serpentinami až k horské chatě Smědava, odkud ze severní strany obchází vrchol Jizery (1122 m n. m.) i vodní nádrž Souš a za ní klesá do Desné, kde se naváže na peáž I/10 a I/14. Tu opustí v obci Kořenov (v místní části Tesařov) na křižovatce U Motorestu a po samostatné trase pokračuje přes město Vysoké nad Jizerou a obec Roprachtice do údolí Jizery, kde končí na křižovatce se silnicí I/14 u obce Poniklá.

  V části komunikace vedoucí kolem nádrže Souš dochází k usmrcování migrujících zvířat koly projíždějících automobilů. Ve snaze o snížení tohoto rizika bylo v plánu vybudování pevných zábran, jež by živočichy navedly k propustkům pod silnicí, kterými by se zvířata mohla bezpečně dostat na druhou stranu vozovky. Protože by se však musely zábrany postavit po obou stranách silnice v celkové délce asi dvou a půl kilometru, vyžádaly by si finanční náklady v řádech milionů korun. Navíc měly být zábrany zhotoveny z kovu a hrozilo tak nebezpečí, že by je mohli ukrást zloději. Z těchto důvodů se nakonec od budování ustoupilo.[1]

  V úseku mezi Smědavou a Desnou, tedy v okolí nádrže Souš, jež je zásobárnou pitné vody, je pravidelně v zimních měsících zakázán automobilový provoz.[2][3] Důvodem jsou příliš vysoké náklady, které by si vyžádala údržba, jež by neohrožovala zdroj pitné vody.[4]

  Vedení silnice

  Reference

  1. PLUHAŘ, Adam. Auta masakrují tisíce žab. Na silnicích v kraji chybí zábrany. iDNES.cz [online]. 2016-04-10 [cit. 2016-04-10]. Dostupné online. 
  2. BUŘÍNSKÁ, Barbora. Přehrady Jizerek: technické skvosty se smrtící silou tsunami. iDNES.cz [online]. 2009-10-10 [cit. 2013-08-18]. Dostupné online. 
  3. DANÍČKOVÁ, Blanka. V půlnoci zavřou pro dopravu silnici na Souši. Jablonecký deník [online]. 2012-10-29 [cit. 2013-03-26]. Dostupné online. 
  4. DANÍČKOVÁ, Blanka; ČTK. Silnici kolem Souše, zásobárny pitné vody, opět otevřeli. Jablonecký deník [online]. 2012-5-4 [cit. 2013-07-04]. Dostupné online. 

  Externí odkazy

  Média použitá na této stránce

  Flag of the Czech Republic.svg
  Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
  Bílý Potok, rekosntrukce mostu přes Smědou.jpg
  (c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
  Rekonstrukce mostu přes říčku Smědou v Bílém Potoce.
  SilniceII290.svg
  Sign of Czech 2nd-class-route