Siločáry

Siločáry tyčového magnetu, znázorněné pomocí železných pilin na papíře

Siločáry silového pole jsou myšlené čáry, které představují směr silového působení v různých bodech prostoru.

Siločára je taková křivka, že je k ní v každém jejím bodě vektor intenzity daného pole tečný. Siločára je orientovaná křivka, a to tak, že má stejnou orientaci se směrem intenzity daného pole.

Siločáry jsou kolmé k ekvipotenciálním plochám (tzn. jsou to normály ekvipotenciálních ploch).

Použití

Siločáry se využívají ke grafickému znázornění daného pole. Nejčastěji se používají k zobrazení elektrického nebo magnetického pole. Lze je však využít i k zobrazení jiných silových polí, např. gravitačního.

Elektrické pole

Pro elektrické pole bodových nábojů jsou to křivky, které vycházejí z místa náboje a směřují do nekonečna. V prostoru neobsahujícím volný náboj nevznikají ani nezanikají.

Siločáry vycházejí z kladných elektrických nábojů a směřují k záporným elektrickým nábojům, přičemž mohou začínat nebo končit také v nekonečnu. Siločáry se vzájemně neprotínají. Hustotu siločar lze využít k určení velikosti intenzity pole v určité části prostoru.

Magnetické pole

Podrobnější informace naleznete v článku magnetické pole.

Ačkoli je to běžnou praxí, neměli bychom zaměňovat siločáry magnetického pole s indukčními čarami. Indukční čáry vyjadřují směr magnetické indukce a jsou to vždy uzavřené křivky (magnetická indukce je vírové pole a má nulovou divergenci), naopak magnetické siločáry jsou hustší v prostředí, které přenáší hůře magnetické pole a naopak.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Magnet0873.png
The magnetic field of a bar magnet revealed by iron filings on paper. A sheet of paper is laid on top of a bar magnet and iron filings are sprinkled on it. The needle shaped filings align with their long axis parallel to the magnetic field. They clump together in long strings, showing the direction of the magnetic field lines at each point.
Silocary 2naboje ruzne.svg
Siločáry dvou různých elekrických nábojů.
Silocary bod naboj minus.svg
Siločáry záporného elekrického náboje.
Pole homogenni silocary.svg
Siločáry homogenního pole
Silocary 2naboje stejne.svg
Siločáry dvou stejných elekrických nábojů.
Silocary bod naboj plus.svg
Siločáry kladného elekrického náboje.