Sinc

Normalizovaná a nenormalizovaná funkce sinc na intervalu x = −6π až 6π.

Funkce Sinc (plným latinským jménem sinus cardinalis) je upravená matematická funkce sinus (sinus vydělený svým argumentem), která se používá především v elektrotechnice při analýze signálů. Funkce sinc je Fourierovou transformací obdélníkové funkce. Funkce je důležitá nejen v matematice, například při určování některých typů limit, ale kvůli svým vlastnostem hraje důležitou roli v elektronice, především pro analogové a digitální zpracování signálu.

Funkci sinc zavedl v roce 1952 Phillip M. Woodward v článku Information theory and inverse probability in telecommunication („Teorie informace a inverzní pravděpodobnost v telekomunikacích“), ve kterém uvedl, že tato funkce se tak často používá při Fourierově analýze, že si zaslouží vlastní jméno.

Definice

Obvyklá definice funkce sinc v matematice pro je:

Její hodnota v nule je dodefinována limitou

a funkce je i zde spojitá.

Funkce nabývá maxima v bodě 0 a to hodnoty 1, která je dopočítána jako limita funkce v bodě 0. Minimum má v bodě . V nekonečnu a celočíselných násobcích je její hodnota 0.

Normalizovaná funkce sinc

Při digitálním zpracování signálu a v teorii informace se používá normalizovaná funkce sinc definovaná vztahem:

Hodnota normalizované funkce sinc je nulová ve všech celých číslech kromě nuly.

Vlastnosti

Normalizovanou funkci sinc lze vyjádřit pomocí funkce gamma jako součin:

Taylorův rozvoj lze snadno vyjádřit použitím Taylorova rozvoje pro funkci sinus:

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sinc na slovenské Wikipedii a Sinc-functie na nizozemské Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sinc function (both).svg
Autor: Omegatron, Licence: CC BY-SA 3.0
Graph of both the normalized (sin(πx)/(πx)) and unnormalized (sin(x)/x) definitions of the sinc function.

These are on the same scale. The second axis is just to clarify that the zero crossings occur on multiples of pi instead of integers.

Mathworld's version

Instructions:
See Wikipedia graph-making tips.

Then I opened the resulting SVG file in Inkscape, copy and pasted the Unicode π characters and modified those labels by hand, changed the line colors, brought the plot lines to the top, made all the lines 3 px wide, made the grid lines 2px wide and 50% transparency. I also manually reconnected the grid lines that were cut by the legend function, moved the legends down next to the graph, converted their example lines into directional arrow type lines, and put a white box behind the text instead of trying to cut the graph lines like gnuplot does.