Siréna (technika)

Siréna na střeše hasičské zbrojnice

Siréna je zařízení, schopné vydávat typický, velmi hlasitý kolísavý zvuk. Slouží k signalizaci nebezpečí. Pevně umístěné sirény slouží k varování při požáru, přírodních nebo průmyslových katastrofách, v době války k vyhlašování leteckých či chemických poplachů.

Mobilní sirény jsou instalovány na vozidlech zdravotnické záchranné služby, hasičských nebo jiných zásahových vozidlech.

Varovné signály

Česká republika

Všeobecná výstraha (Mechanická siréna)

V případě hrozby nebo vzniku mimořádné události je obyvatelstvo varováno prostřednictvím signálu „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě v přibližně tříminutových intervalech. Pokud se jedná o elektronickou sirénu (tlakové reproduktory nebo např. místní rozhlas zapojený do jednotného systému varování a vyrozumění) je tato všeobecná výstraha doplněná mluvenou informací o povaze nebezpečí (chemická havárie, přívalová vlna, apod.).[1]

Požární poplach (elektronická siréna)

Dále v České republice existuje ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným kolísavým tónem sirény po dobu 1 minuty (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přestávka, 25 sekund trvalý tón). Vyhlašuje se pouze za účelem svolání jednotek požární ochrany a nevaruje před nebezpečím. Signál „Požární poplach“ vyhlašovaný elektronickou sirénou napodobuje hlas trubky troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“ po dobu jedné minuty.

Zkouška sirén (Mechanická siréna)

Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování (sirén) zkušebním tónem (nepřerušovaný nekolísavý tón sirény po dobu 140 sekund). V Olomouckém kraji se provádí test provozuschopnosti přibližně o deset minut později, kvůli orloji na olomouckém náměstí.

Povinnost zabezpečit varování obyvatelstva je dána ustanovením § 15 zákona č. 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Vychází z Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám z 12. srpna 1949 článku 61. Základním prostředkem pro vyhlašování varovných signálů jsou poplachové sirény.

Německo

V Německu neexistuje jednotná síť sirén napříč celou zemí, ale sirény jsou stále v provozu v některých velkých městech jako Augsburg, Bonn, Cáchy, Darmstadt, Dresden, Duisburg, Düsseldorf, Erlangen, Hagen, Karlsruhe, Kolín nad Rýnem, Krefeld, Mainz, Moers, Pforzheim, Solingen, Saarbrücken, Wiesbaden a Wuppertal. Zkouška sirén probíhá v různých městech v různých termínech.

Rakousko

Poplašný signál „Nebezpečí“ (německy Gefahr) upozorňuje na bezprostřední nebezpečí. Jedná se o 1 minutu trvající nepřerušovaný kolísavý tón.[2]

Varovný signál „Blížící se nebezpečí“ (německy Herannahende Gefahr) slouží k upoutání pozornosti obyvatel, zejména k televiznímu a rozhlasovému zpravodajství týkající se nějaké mimořádné události. Jde o 3 minuty trvající nepřerušovaný a nekolísavý tón.[2]

Signál „Konec nebezpečí“ (německy Ende der Gefahr) informuje o konci mimořádné události. Jde o 1 minutu trvající nepřerušovaný a nekolísavý tón.[2]

Zkouška sirén se v Rakousku provádí každou sobotu ve 12 hodin. Zkušební signál je 15 sekund trvající nepřerušovaný a nekolísavý tón. Kromě toho probíhá každou první sobotu v říjnu zkouška sirén, během níž zní po sobě zkušební, varovný a poplašný signál a signál konce nebezpečí.[2][3]

Signál „Požární poplach“ (německy Feuerwehralarm) slouží ke svolání požárních jednotek a jde o tři 15 sekund trvající nepřerušované a nekolísavé tóny se 7 sekundovou pauzou mezi každým z nich.[2]

Slovensko

Na Slovensku existují dva poplašné signály. Signál „Všeobecné ohrožení“ (slovensky Všeobecné ohrozenie) je dvouminutový kolísavý tón. Signál „Ohrožení vodou“ (slovensky Ohrozenie vodou) je šestiminutový nepřerušovaný a nekolísavý tón. Konec ohrožení je signalizován dvouminutovým nepřerušovaným a nekolísavým tónem.

Zkouška sirén se koná každý druhý pátek v měsíci ve 12.00 hodin signálem, který se opakuje třikrát, přičemž po každé hlasitěji „Pozor, skúška sirén!“.[4]

Švýcarsko

„Všeobecná výstraha“ ve Švýcarsku

Signál „Všeobecná výstraha“ (německy Allgemeiner Alarm) je 1 minutu trvající pravidelný stoupající a klesající tón, který se po 2 minutové pauze opakuje.

„Vodní poplach“ ve Švýcarsku

„Vodní poplach“ (německy Wasseralarm) se skládá z dvanácti 20 sekund trvajících nepřerušovaných nekolísavých tónů oddělených 10 sekundovými pauzami.

Zkoušky sirén probíhají ve Švýcarsku každou první středu v únoru[5] mezi 13.30 a 15.00 hod.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zivilschutzsignale na německé Wikipedii.

  1. Rescueinfo o.s. Verbální informace [online]. www.VarujemeVas.cz [cit. 2015-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-30. 
  2. a b c d e ÖZSV. Zivilschutzsignale [online]. [cit. 2015-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-30. (německy) 
  3. ÖZSV. Zivilschutz-Probealarm am 4. Oktober 2014 [online]. 2014? [cit. 2015-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-30. (německy) 
  4. Civilná ochrana [online]. Rev. 2013-04-14 [cit. 2014-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (slovensky) 
  5. HEILPRIN, John. Sirens get a boost from social media [online]. swissinfo, 2015-02-04 [cit. 2015-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sig4.png
Sirenensignal: 1 min.
Sig2.png
Sirenensignal: Feuerwehralarm, 3 mal 15 Sek.
Pneumatic siren.jpg
Autor: Thomas Schulze, Licence: CC BY-SA 3.0
pneumatic Siren
BABS - Allgemeiner Alarm.ogg
Sirenensignal "Allgemeiner Alarm" in der Schweiz.
Sig3.png
Sirenensignal: Warnung, 3 min.
Všeobecná výstraha.mp3
Zvukový záznam všeobecné výstrahy
Sig5.png
Sirenensignal: Entwarnung, 1 min.
Sig1.png
Sirenensignal: Probe, 1 mal 15 Sek.
Zkouška sirén.mp3
Zvukový záznam zkoušky sirén
BABS - Wasseralarm.ogg
Sirenensignal "Wasseralarm" in der Schweiz.
Požární poplach - digitální.mp3
Zvukový záznam požárního poplachu, digitální siréna