Sjezdovka

Upravená sjezdovka v Rakousku
Lyžaři na sjezdovce v Polsku

Sjezdovka (sjezdová trať) je svah pokrytý sněhem používaný k rekreačnímu nebo soutěžnímu sjezdovému lyžování nebo lyžařskému slalomu, snowboardingu či dalším zimním sportům. K této činnosti je využívána buď přirozená sněhová pokrývka nebo pokrytí umělým sněhem, vytvářené sněhovými děly. Některé sjezdovky a areály zimních sportů jsou využívány i mimo zimní sezónu, například pro sjezd na horských kolech.

Umělá sjezdovka je obvykle označení takové sjezdovky, která je místo sněhu pokryta speciálními „kartáči“ umožňujícími sjezd i při letních teplotách a tedy celoroční provoz.

Infrastruktura

U sjezdovek bývá často k dispozici doprovodná infrastruktura v podobě vleků, sedačkových, kabinových či jiných lanovek, které mají za cíl vyvézt uživatele na vrchol a umožňovat tak opakované sjíždění. Pro úpravy povrchu lyžařských tratí se používá sněžná rolba vybavená radlicí a speciálním přívěsem na srovnávání povrchu sněhu. Sjezdovky lze zasněžovat také umělým sněhem pomocí sněhových děl (stacionárních nebo pohyblivých), v takovém případě však musí podél sjezdovky existovat dostatečně dimenzovaný rozvod vody a v blízkosti sjezdovky se pak obvykle vyskytuje vodní nádrž s dostatečnou zásobou vody.

K dopravě do horských středisek nebo k vrcholům kopců slouží také skibusy – autobusové linky s vozy speciálně upravenými pro přepravu lyžařů s lyžemi. Obvykle bývá u sjezdovek i možnost občerstvení. Horská střediska často uvádějí množství kilometrů sjezdovek v blízkém okolí střediska jako ukazatel rozlehlosti a významnosti střediska.

V České republice platí česká technická norma ČSN 01 8027 Značení a zabezpečení v zimním středisku. Je účinná od ledna 2009 a nahradila předchozí československou ČSN stejného čísla z roku 1989. Na Slovensku platí STN 01 8027 Označovanie a zabezpečovanie lyžiarskych tratí a trás.

ČSN 01 8027 popisuje doporučené způsoby zabezpečení zdrojů „atypického nebezpečí“. Jsou to varovné signální značky, bezpečnostní matrace a sítě, vymezovací sítě, odstranění zdrojů nebezpečí a v krajním případě uzavření tratě.

Značení na sjezdovce

ČSN 01 8027 uvádí vzor označení obtížnosti sjezdovky a dále značky určené pro sjezdové tratě:

  • Výstražné piktogramy, žlutá obdélníková tabulka s černým potiskem piktogramu orámovaného trojúhelníkem stojícím na základně, pod trojúhelníkem je zpravidla nápis. Příklady značek:
    • Pozor! Nebezpečí (symbol vykřičníku)
    • Pozor! Strmá trať (symbol vykřičníku, text Strmá trať)
    • Pozor! Křížení (symbol x)
    • Pozor! Křížení se sjezdovou tratí (symbol x, pod trojúhelníkem symbol sjezdaře)
    • Pozor! Křížení s běžeckou tratí (symbol x, pod trojúhelníkem symbol běžkaře)
    • Pozor! Křížení s vlekem (symbol x, pod trojúhelníkem symbol osoby jedoucí na vleku)
    • Pozor! Křížení s cestou (symbol x, pod trojúhelníkem symbol osobního automobilu z čelního pohledu)
    • Pozor! Rolba v provozu (piktogram rolby v šikmé poloze, pod trojúhelníkem trojjazyčný nápis)
    • Pozor! Rolba na laně (piktogram rolby na laně, pod trojúhelníkem trojjazyčný nápis)
    • Pozor! Zasněžování (piktogram sněžného děla, pod trojúhelníkem trojjazyčný nápis Umělé zasněžování)
  • Příkazové piktogramy, modré obdélníkové tabulky s bílým potiskem piktogramu orámovaného kružnicí nebo čtvercem, pod ním nápis. Uvedené příklady:
    • Utvořte čtveřice
    • Kontrolní zóna
    • Jezdicí pás
  • Zákazové piktogramy, bílé obdélníkové tabulky s potiskem černého piktogramu orámovaného červenou kružnicí s přeškrtnutím, pod ní černý nápis. Uvedené příklady
    • Nekřižte trasu vleku
    • Zákaz houpání na sedačce
    • Je to také váš les
    • Zákaz lyžování
  • Informační piktogramy, čtvercové tabulky se zeleným nebo modrým podkladem a bílým piktogramem a orámováním. Příklady: symbol sedačkové lanovky, vleku, telefonu.
  • Dále obsahuje norma vzory značek pro označení uzavřené trati, provozní doby a poslední jízdy, střediska první pomoci, stanoviště tísňového volání nebo horské služby, nebezpečí lavin, nebezpečí pádu, rozsedlina, provoz sněžných skútrů atd.

Obtížnost sjezdovek

Evropské rozdělení sjezdovek

Obtížnost sjezdovek se v Evropě většinou vyjadřuje barvou sjezdovky. Barva se volí podle nejnáročnější části sjezdovky.

  • zelená sjezdovka – toto značení úplně nejjednodušší sjezdovky se používá například ve Francii.[1] V České republice není obvyklé.
  • modrá sjezdovka – jedná se o jednoduchou sjezdovku, která je určena především dětem, slabším lyžařům a starším lidem. Její sklon je nejmírnější, což zaručuje nejnižší rychlost a maximální kontrolu jízdy. Velké množství začátečníků však paradoxně vede k tomu, že na těchto sjezdovkách bývá procento úrazů velmi vysoké.[2]
  • červená sjezdovka – má větší sklon a umožňuje tak docílit vyšší rychlosti lyžaře
  • černá sjezdovka – patří mezi nejobtížnější, doporučuje se pouze zkušeným lyžařům

ČSN 01 8027 přiřazuje obtížnostem zároveň i čísla: modrá (lehká, se sklonem do 25 %) trať má číslo 1, červená (středně těžká, se sklonem do 40 %) číslo 2 a černá (těžká) má číslo 3.

Americké rozdělení sjezdovek

V USA kombinují barvy s obrazci: [3]

  • zelený kruh: nejlehčí sjezdovka
  • modrý čtverec: středně obtížná sjezdovka, o něco těžší dva modré čtverce
  • černý kosočtverec („diamant“): těžká sjezdovka, dva nebo tři diamanty značí větší obtížnost.

Pravidla provozu

ČSN 01 8027 obsahuje Pravidla chování pro lyžaře, vydaná Mezinárodní lyžařskou federací FIS. Technické normy samy o sobě nemají obecnou právní závaznost a žádný právní předpis závaznost těchto pravidel přímo nevyhlašuje. Usnesení Nejvyššího soudu České republiky ze dne 23. 2. 2005, sp. zn. 25 Cdo 1506/2004[4] však obsahuje právní větu: „Pravidla chování pro lyžaře, vydaná Mezinárodní lyžařskou federací FIS, nejsou obecně závazným právním předpisem, avšak pro lyžaře na sjezdové trati jsou závazná a jejich porušení představuje porušení právní povinnosti předcházet vzniku škod.“[5]

Nejdelší sjezdovky v ČR [6]

  1. Šerák – Ramzová (Ramzová, Jeseníky); Délka tratě: 3 381 m
  2. Turistická Modrá (Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše); 3 185 m
  3. Suzuki Černohorská (Janské Lázně, Krkonoše); 3 057 m
  4. Hřebenovka (Kouty nad Desnou, Jeseníky); 3050 m
  5. Jáchymovská (Klínovec, Krušné hory); 2 950 m
  6. Vyhlídková (Herlíkovice, Krkonoše); 2 800 m
  7. Turistická Modrá (Svatý Petr, Špindlerův Mlýn, Krkonoše); 2 700 m
  8. Pod Kabinou (Janské Lázně, Krkonoše); 2 600 m
  9. Červená FIS, (Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše); 2 543 m
  10. Medvědín – Červená (Medvědín, Špindlerův Mlýn, Krkonoše); 2 300 m

Odkazy

Související články

Reference

  1. Lyžovat do Francie?, France Guide, oficiální stránky francouzského cestovního ruchu
  2. HORNA, Jan. Druhy sjezdovek: Modrá, červená, černá [online]. [cit. 2007-12-01]. Dostupné online. , původní zdroj: www.piXtory.info
  3. The American Dream : Snow in America Archivováno 2. 4. 2007 na Wayback Machine, Lyžování v Americe, Tom Řepík
  4. Usnesení Nejvyššího soudu České republiky ze dne 23. 2. 2005, sp. zn. 25 Cdo 1506/2004.61. Bylo uveřejněno v Souboru civilních rozhodnutí Nejvyššího soudu, C. H. Beck, 2005, svazek 32, pod pořadovým č. C 3268
  5. Michal Králík: Právní odpovědnost za sportovní úrazy, iHNed.cz, 14. 2. 2007
  6. [1]Lidovky.cz: Kde si sjezd užijete. 10 nejdelších sjezdovek v ČR

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Albeck Hochrindl Schipiste 22112017 2039.jpg
Autor: Johann Jaritz, Licence: CC BY-SA 4.0
Ski slope in Hochrindl, municipality Albeck, district Feldkirchen, Carinthia, Austria, EU
Piste ratings North America.svg
Autor: User:Stephanieking, Licence: CC BY-SA 4.0
Ski piste ratings in North America, Australia, and New Zealand are generally green circle, blue square, and black diamond, and are partly determined by the slope gradient, measured in percentage. This file is built from scratch, based on “File:Ski trail difficulty ratings in North America.jpg”. This version corrects the degree conversions, with a few other changes
Piste ratings Europe.svg
Autor: Sr88, Licence: CC BY-SA 4.0
Ski piste ratings in Europe are generally blue, red, and black, and are partly determined by the slope gradient, measured in percentage