Skalní kost

Skalní kost (zeleně) je u člověka součástí kosti spánkové a trvale s ní srůstá

Skalní kost (os petrosum, z řec. petra – skála[1]), též pyramida (pars pyramidalis), je lebeční kost savců, která uvnitř skrývá a chrání střední a vnitřní ucho. Je součástí chondrokrania, vznikla srůstem prootické a opistotické kosti plazů; u mnoha savců skalní kost dále srůstá se šupinovou kostí (os squamosum) ve spánkovou kost.[2][3] Skalní kost je, v souladu se svým jménem, jednou z nejtvrdších kostí v těle savců: velmi dobře odolává fosilizaci a často je při vykopávkách nacházena zcela samostatně.[4]

Lidská skalní kost je složitá struktura, která je ve styku nejen s kostí spánkovou, ale naléhá též na kost týlní a na kost klínovou (samotná skalní kost je patrná při pohledu na lebeční bázi). V těsném kontaktu s kostí skalní jsou však i různé struktury cévní, nervové a především orgán sluchu. V samotné kosti je nápadný otvor, jímž z lebky vystupuje vnitřní zvukovod.[5]

Reference

  1. GRAAFF, Van De. Human Anatomy. 6. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2001. Dostupné online. S. 151. 
  2. KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution. 5. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2009. S. 237. 
  3. RITCHISON, Gary. Comparative Vertebrate Anatomy: Lecture Notes: III - Skeletal System II [online]. [cit. 2012-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-09. 
  4. CARRANO, Matthew T. Amniote Paleobiology: Perspectives on the Evolution of Mammals, Birds, and Reptiles. [s.l.]: University of Chicago Press, 2006. 547 s. Dostupné online. S. 269. 
  5. ČIHÁK, Radomír. Anatomie 1. [s.l.]: Grada publishing, 2004. S. 150–151. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Temporal bone3.jpg
Autor: Welleschik, Licence: CC BY-SA 3.0
Felsenbeinpyramide (grün), Pyramid of temporal bone (green), (pars mastoidea des os petrosum nicht eingefärbt)