Skalnaté hory

Skalnaté hory
Rocky Mountains

Nejvyšší bod4 401 m n. m. (Mount Elbert)
Délka4 800 km

Nadřazená jednotkaKordillery
Sousední
jednotky
Oblast plošin, pánví a hřbetů (Kolumbijská plošina, Velká pánev, Koloradská plošina), Pacifické pobřežní pásmo, Kaskádové pohoří, Sierra Nevada, Velké planiny

SvětadílSeverní Amerika
StátKanadaKanada Kanada
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Skalnaté hory na mapě Severní Ameriky
Skalnaté hory na mapě Severní Ameriky
PovodíColorado, Columbia, Fraser, Stikine, Yukon, Mackenzie, Saskatchewan, Missouri, Arkansas, Rio Grande
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalnaté hory, někdy označované také jako Skalisté hory, (anglicky Rocky Mountains, též Rockies) je pohoří, respektive řada horských pásem, na severozápadě Severní Ameriky.[1] Skalnaté hory tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se rozkládá v severojižním směru na území Kanady a Spojených států amerických. Má délku více než 4 500 km a šířku 80 až 700 km.[2] Zasahuje na území provincií a států: Aljaška, Yukon, Britská Kolumbie, Alberta, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Nevada, Colorado, Nové Mexiko a Arizona.[1] Nejvyšší horou je Mount Elbert (4 401 m) v Coloradu v pohoří Sawatch Range. V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3 959 m).[2] Velehorské a majestátní pásemné pohoří se zasněženými vrcholy hor, ledovci, horskými loukami, jehličnatými lesy a řadou jezer, se ze všech severoamerických hor nejvíce podobá Alpám.[3]

Geologie

Hory byly vyzdviženy při laramickém vrásnění na přelomu druhohor a třetihor. Stáří hornin se pohybuje od prekambria po křídu. Hřbety mají antiklinální stavbu, jádro tvoří prekambrické krystalické břidlice a granity. Na vrcholcích nejvyšších štítů vlivem eroze vystupují prekambrická jádra. Základní stavba hor je na mnoha místech narušena zlomy a kernými posuny. V místech poklesu vznikly horské pánve. Současnou nadmořskou výškou získaly hory v pliocénu a pleistocénu. Pleistocenní zalednění zasáhlo všechny horské vrcholy nad 2 800 až 2 900 m. Současné zalednění se posunulo do vyšších nadmořských výšek a je přítomné pouze na severu Skalnatých hor.[3]

Geografie

Kanadské Skalnaté hory

Skalnaté hory se rozkládají jižně od řeky Liard na severní hranici Britské Kolumbie až k řece Rio Grande ve střední části státu Nové Mexiko. Sacramento Mountains již ke Skalnatým horám nepatří. Přibližně k hranicím Idaha s Washingtonem se Skalnaté hory přimykají k Pacifickému pobřežnímu pásmu. Jižněji ve Spojených státech jsou oba systémy odděleny rozsáhlým územím náhorních plošin a pánví. V oblasti pramení řada řek a nachází se zde rozvodí mezi Tichým a Atlantským oceánem.

Členění

Kanadské Skalnaté hory

Americké Skalnaté hory
19 – Severní Skalnaté hory
18 – Střední Skalnaté hory
17 – Wyomingská pánev
16 – Jižní Skalnaté hory

Kanadské Skalnaté hory (Canadian Rockies) jsou součástí kanadských Kordiller. Rozkládají se mezi údolím Rocky Mountain Trench na západě a Interior Plains na východě. Severní hranici tvoří řeka Liard. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Severní Skalnaté hory (Northern Rockies) a Kontinentální pohoří (Continental Ranges). Nejvyšší horou Kanadských Skalnatých hor je Mount Robson (3 959 m).[4]

Northern Rocky Mountains

Continental Ranges

  • Northern Continental Ranges
  • Central Front Ranges
  • Central Main Ranges
  • Kootenay Ranges
  • Southern Continental Ranges

Americké Skalnaté hory

Podle USGS (United States Geological Survey) se Rocky Mountain System na území Spojených států dělí na čtyři provincie: Severní Skalnaté hory (Northern Rocky Mountains), Střední Skalnaté hory (Middle Rocky Mountains), Wyomingskou pánev (Wyoming Basin) a Jižní Skalnaté hory (Southern Rocky Mountains).[5]

Severní Skalnaté hory

Americké Severní Skalnaté hory se rozkládají od hranice s Kanadou až k Yellowstonskému národnímu parku, respektive pramenům řeky Yellowstone. Leží na území států Idaho a Montana. Tato část Skalnatých hor je nejvíce sourodá. I když i zde se objevují rozdíly v geologii a struktuře hor, ale v malé míře.[3] Na rozdíl od Středních a Jižních Skalnatých hor mají vrcholy Severních Skalnatých hor nižší nadmořskou výškou. Charakteristická je také velká rozloha z východu na západ. U východní části pohoří pak převažuje lineární uspořádání jednotlivých horských pásem. V blízkosti kanadských hranic se nachází několik významných údolí, zvláště ve směru ze severu k jihu, které zlepšují prostupnost hor. Podobná údolí naopak chybí na území Idaha, kde se horská pásma rozkládají na menším prostoru.[6]

Hory severního Idaha a severozápadní Montany

Pohoří je výběžkem Kolumbijských hor. Na povrch hor vystupují velká intruzivní tělesa. Klenbou hor prochází přímé zlomové linie, které tvoří příkopové propadliny.

Hory Centrálního Idaha

Základem této horské skupiny je obří batolit, jehož části pokrývají plochu přes 40 000 km2. Největším pohořím v této oblasti je Bitterroot Range.[3]

Hory jihozápadní Montany

Jedná se o nižší horské výběžky, které již zasahují do Velkých rovin.

Střední Skalnaté hory

Střední Skalnaté hory se rozkládají především na území Wyomingu, dále pak ještě zasahují do Montany, Idaha a Utahu. Oblast tvoří různorodá pohoří, některé části jako je například Yellowstonská tabule nemají velehorský charakter.[3] Řada vrcholů jednotlivých horských pásem má nadmořskou výšku vyšší než 3 500 m. I v případě pánví pak nadmořská výška přesahuje 1 800 m. Na rozdíl od Severních a Jižních Skalnatých hor, uspořádání pohoří umožňuje lepší prostupnost a více dopravních cest mezi západem a východech Spojených států. Kromě nejvyšších částí pohoří je oblast poměrně suchá. Ačkoli se zde nachází kontinentální rozvodí mezi řekami Colorado a Missouri, většina řek Středních Skalnatých hor odtéká na sever.[6]

Severní část
Západní část
Východní část

Wyomingská pánev

Wyomingská pánev tvoří předěl mezi Středními a Jižními Skalnatými horami a propojuje Velké roviny s Koloradskou plošinou. Leží ve Wyomingu a zasahuje i do Utahu.

Jižní Skalnaté hory

Jižní Skalnaté hory tvoří dva souběžné systémy horských pásem oddělené mezihorskými sníženinami.[3] Pásma a pánve mají tvar písmene H. Mezihorské sníženiny leží v centrální části, zejména na severu. Dopravní cesty prochází hlubokými soutěskami s řekami mířícími na východ, západ a jih. Nejznámější je údolí řeky Arkansas. Jižní část Jižních Skalnatých hor tvoří dvě úzká podlouhlá pásma zasahující až na severovýchod Nového Mexika.[6] Jižní Skalnaté hory leží ve státech Wyoming, Colorado a Nové Mexiko.

Západní část

V západní části Jižních Skalnatých hor leží nejvyšší horské štíty celých Skalnatých hor.

Východní část
Řeka Athabasca

Vodstvo

Řeka Yellowstone
Řeka Arkansas

Skalnatými horami prochází po délce Velké kontinentální rozvodí (Great Continental Divide) a vody zdejších řek jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového. Pramení zde řada významných severoamerických řek (řádky začínající slovem povodí slouží geografickému uspořádání: tyto řeky přímo ve Skalnatých horách nepramení, ale jejich zdrojnice či přítoky ano):

Úmoří Tichého oceánu
Úmoří Severního ledového oceánu
Úmoří Atlantského oceánu

Ochrana přírody

Národní park Banff

Příroda Skalnatých hor je chráněna řadou velkoplošných rezervací, zejména národních parků:

Historie

Dne 24. července 1832 provedl Benjamin Bonneville první kolonu povozů přes Skalnaté hory, stalo se tak wyomingským Jižním průsmykem.

Odkazy

Poznámky

  1. a b c d Tyto 4 národní parky jsou součástí lokality UNESCO pod společným názvem parky kanadských Skalnatých hor (ID 304).
  2. a b Národní park Waterton Lakes a národní park Glacier v USA figurují na seznamu přírodního dědictví UNESCO pod společným názvem Mezinárodní park míru Waterton-Glacier (ID 354).
  3. Yellowstonský národní park byl prohlášen světovým přírodním dědictvím UNESCO (ID 28).

Reference

  1. a b Merriam-Webster's Geographical Dictionary. 3. vyd. Springfield, Massachusetts, U. S. A.: Merriam-Webster, Incorporporated, Publishers, 1997. 1361 s. Dostupné online. ISBN 0-87779-546-0. S. 998. (anglicky) 
  2. a b Universum, všeobecná encyklopedie. 8. díl. 1. vyd. Praha: Odeon, Euromedia Group, 2001. 656 s. ISBN 80-207-1070-1. S. 520. 
  3. a b c d e f VOTÝPKA, Jan; JANOUŠOVÁ, Jaroslava. Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987. 420 s. S. 201–217. 
  4. Canadian Rockies [online]. Peakbagger.com, 2004 [cit. 2020-01-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Geologic Provinces of the United States: Rocky Mountains [online]. U.S. Geological Survey, rev. 2014. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-13. (anglicky) 
  6. a b c WRIGHT, Alfred J. United States and Canada a regional geography. 2. vyd. New York: Appleton-Century-Crofts, INC., 1956. 590 s. Dostupné online. Kapitola The Rocky Mountains, s. 390 - 405. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Upper Falls Yellowstone River 11.JPG
Autor: Miguel Hermoso Cuesta, Licence: CC BY-SA 4.0
Río Yellowstone justo antes de formar las Upper Falls
US physiographic regions map.jpg
USGS Physiographic Regions Map from [1]
Fog in the Valley (6790305479).jpg
Autor: John Fowler from Placitas, NM, USA, Licence: CC BY 2.0
Taken near Silverton, Colorado, 10/2008.
Sawatch.JPG
Autor: Hogs555, Licence: CC BY-SA 3.0
sawatch range
MaligneLakeBaldHills.JPG
Maligne Lake Bald Hills, Jasper National Park, Alberta, Canada
Canadian Rockies.png
Shaded Relief map of the Canadian Rockies
Maroon Lake (8029560398).jpg
Autor: John Fowler from Placitas, NM, USA, Licence: CC BY 2.0

The Maroon Bells area is a popular site for photographers. Because of its location near Aspen, Colorado, and its sheer beauty, it is visited every day by people looking for the classic shot to hang in a gallery.

It's only a hundred yards from the parking area to the lake shore, which has plenty of room to accommodate a large number of shooters. You have to take a shuttle bus out to the lake during tourist season. After Labor Day, the shuttle buses run only on weekends for the rest of September.

I was there mid-week and got to drive out to the lake. Arriving late in the afternoon, I noticed right away that the smoke from a forest fire in the northwest was going to prevent any decent photography. Still, there were about twenty photographers lined up along the shore. I hung around, hoping for some special atmospherics around sunset, but it didn't happen.

There are several campgrounds along the road as well as an overnight parking area at the lake. So I pulled into the last slot there and spent the night.

The next morning I was up at 5 and out on the shore. The only other person was a fellow from Australia. I was hoping for some star shots, but the moon was on the other side of the sun and it was too dark to get any detail on the land.

As the sun rose, it appeared that much of the smoke had blown away. I spent several hours waiting for the light to come to the trees and hoping that the water would calm for some good reflections. It would do so occasionally, then the wind would pick up and the surface would get choppy again. There were probably about 50 people out along the shore taking photos or just watching.

Although conditions were never perfect, I got a few pleasing shots. Here's one.
High in the Sawtooths.jpg
Autor: Brent, Licence: CC BY 2.0
The Sawtooth Mountains with the White Cloud Mountains in the background
Flag Staff Fire from South Boulder 104pm.jpg
Autor: Dave Dugdale, Licence: CC BY-SA 2.0
Feel free to use this image just link to <a href="http://www.learningDSLRVideo.com" rel="nofollow">www.learningDSLRVideo.com</a>
RockyMountainsLocatorMap.png
Autor: al guy (diskuse · příspěvky), Licence: CC-BY-SA-3.0
Locator Map of the Rocky Mountains of North America. Colours are based on the discussions at en:Wikipedia talk:WikiProject Maps. Map drawn in GIMP.
Athabasca River and Rocky Mountains August 2013.jpg
Autor: Royalbroil, Licence: CC BY-SA 3.0
The w:Athabasca River and the Rocky Mountains in the background at w:Jasper National Park in Alberta.
Arkansas head waters.jpg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Moraine Lake 17092005.jpg
Valley of the Ten Peaks and Moraine Lake, Banff National Park, Canada. Mountains from left to right: Tonsa (3057 m), Mount Perren (3051 m), Mount Allen (3310 m), Mount Tuzo (3246 m), Deltaform Mountain (3424 m), Neptuak Mountain (3233 m)