Skanderbeg

Gjergj Kastrioti Skanderbeg
Gjergj Kastrioti.jpg
Narození6. května 1405
Krujë
Úmrtí17. ledna 1468 (ve věku 62 let)
Lezhë
Příčina úmrtímalárie
Místo pohřbeníLezhë
NárodnostAlbánci
Alma materEnderun School
Povoláníaristokrat a velitel
Nábož. vyznáníkatolicismus (1423–1443)
křesťanství
Manžel(ka)Donika Kastrioti
DětiGiovanni Castriota Granai
RodičeGjon Kastrioti a Voisava Tripalda
RodKastrioté
PříbuzníIrene Castriota Scanderbeg (pravnučka)
Costantino Castriota a Ferdinand Castriota Scanderbeg (vnoučata)
Funkcepanovník
PodpisGjergj Kastrioti Skanderbeg – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gjergj Kastrioti (140517. ledna 1468 Lezhë), řečený Skanderbeg (někdy také Skanderbej, albánsky Skënderbeu) byl albánský vojevůdce a státník z rodu Kastriotů. Je v Albánii považován za národního hrdinu, přední postavu albánských dějin.

Popis

Proslavil se jako bojovník proti Osmanské říši, bojoval v desítkách bitev, z velké části vítězných. Bývá také nazýván jako "Drak z Albánie" a je albánským národním hrdinou. Jeho sochy se nacházejí v mnoha městech, včetně hlavního města Tirany (jezdecká socha). Sjednotil drobná knížectví a vytvořil samostatný albánský stát. Sídlil v pevnosti Krujë, která byla rekonstruována v šedesátých letech 20. století. Podporoval mírové úsilí Jiřího z Poděbrad. Spolu s kardinálem Palem Engjëllim často cestoval do zahraničí, aby sháněl podporu pro boje proti Osmanské říši.

V roce 1981 mu bylo v městě Lezhë postaveno mauzoleum. Jeho helma s kozlí hlavou byla ve třicátých letech dvacátého století vyobrazena i na albánské vlajce. Nyní je vystavena v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni.[1] 1. listopadu 1982 bylo otevřeno Skanderbegovo muzeum v rodném městě Krujë.

Obraz v umění

  • 1735 François Francœur a François Rebel: Scanderberg, opera – tragédie en musique, libreto: Antoine Houdar de La Motte a Jean-Louis-Ignace de La Serre, premiéra 27. října 1735, Académie Royale de Musique, Paříž.

Odkazy

Reference

  1. Gjergj Kastrioti Skenderbeg Museum of Krujë, Albania [online]. National Geographic [cit. 2016-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-08. 

Externí odkazy

Skanderbegovo mauzoleum v Lezhë

Média použitá na této stránce

Gjergj Kastrioti.jpg
Portrait of Skanderbeg in the Uffizi, Florence.
Lezhe.jpg
Autor: User:Aktron, Licence: CC-BY-SA-3.0
Skanderbegovo mauzoleum v Lezhë v střední Albánii
Dorëshkrimi i Skënderbeut.svg
Signature of Skanderbeg found in a letter addressed to the Duke of Milan, Francesco I Sforza. There are about a dozen authentic letters that contain signatures attributed to Skanderbeg that are stored in the Vatican Archives.