Skautský institut

Junák – český skaut, Skautský institut, z.s.
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
ZkratkaSkautský institut (SI)
Vznik1999
Právní formapobočný spolek
SídloStaroměstské náměstí 1, Praha
Souřadnice
PůsobnostČR
ŘeditelMiloš Říha
Mateřská organizaceJunák – český skaut
Oficiální webwww.skautskyinstitut.cz
E-mailinfo@skautskyinstitut.cz
Datová schránkau7hxker
IČO70802327 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skautský institut je pobočný spolek zřízený spolkem Junák — český skaut. Do spolkového rejstříku byl zapsán k 1. lednu 2014. Jeho cílem je pečovat o paměť skautingu, popularizovat ji a zpřístupňovat ji k bádání. Nezůstává ale jen u minulosti, ptá se, jakou stopu nechává skauting na světě. Vytváří také prostor pro setkávání, debatu a hledání nových impulsů.[1]

Činnost

Historie Skautského institutu sahá do roku 1999, kdy byl z rozhodnutí Náčelnictva Junáka založen.[2] V současné době funguje zhruba od roku 2013,[zdroj?!] kdy se stal ředitelem Miloš Říha. Pod jeho vedením vznikla série Skautské století, v jejímž rámci se při rozhovorech setkávali mladí skauti se staršími členy skautské organizace a vzniklé rozmluvy byly nahrávány. Ty pak byly zveřejněny na webových stránkách institutu. Vlastním nákladem organizace také vydala publikaci z cyklu nazvaného Skautské vize, ve které se objevují rozhovory s veřejně známými osobnostmi, které byly členy skautských oddílů, například s hercem Tomášem Hanákem nebo vědkyní Helenou Illnerovou.

Institut momentálně funguje jako prostor pro sdílení myšlenek a nápadů k projektům mezi skauty a je součástí Pražského kreativního centra.[3][4][5][6][7]

Sídlo

Skautský institut má od roku 2015 pronajaté prostory v historickém objektu domu U Zlatého rohu [8] na Staroměstském náměstí.[3] Měsíčně se zde konají desítky různých akcí a setkání. Kromě Prahy funguje pobočka Skautského institutu také v Brně, Olomouci, Plzni, Kolíně, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Hradci Králové a v Mostě. V Ostravě funguje pobočka pod názvem „ROV – Roverské ostravské večery“.

Brněnský Skautský institut působil v Centru Syřiště, od roku 2017 získal k užívání prostory na Moravském náměstí. V květnu téhož roku uspořádal crowdfundingovou kampaň na Hithitu, aby získal prostředky na jejich zařízení.

Odkazy

Reference

  1. O Skautském institutu. Skautsky institut [online]. [cit. 2019-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-03-25. (anglicky) 
  2. SI kronika [online]. Praha: Skautský institut [cit. 2021-03-13]. Dostupné online. 
  3. a b CÉZOVÁ, Veronika. Chce, aby vzniklo místo, které motivuje lidi zanechat po sobě svět o něco lepší. Deník [online]. 2015-01-31 [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. 
  4. ROSTECKÝ, Jiří. MladýPodnikatel.cz [online]. [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  5. Firmy zajímá, jestli jste chodili do Skautu, říká šéf Skautského institutu. Forbes [online]. 2019-01-11 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  6. Institut je otevřen všem. Není to tajemná skautská klubovna - Metro.cz. www.metro.cz [online]. 2017-06-17 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  7. Skauty neporazil žádný totalitní režim. Východ slunce s partou přátel je unikátní zážitek, říká Říha. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-08-07 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  8. V bytě, kde vyrůstal Franz Kafka. Praha chystá kulturní a kreativní centrum | Domov. Lidovky.cz [online]. 2016-07-07 [cit. 2022-05-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Praha, Skautský institut, setkání s FKAG.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Workshop uspořádaný spolkem Wikimedia Česká republika a Aliancí pro otevřené vzdělávání ve Skautském institutu v Praze. Účastníkem byl zástupce Free Knowledge Advocacy Group Dimitǎr Dimitrov a Natalia Mileszyk z Centrumu Cyfrowego
WikiProject Scouting fleur-de-lis dark.svg
Autor:

Created by User:Kintetsubuffalo. A fleur-de-lis positioned on a trefoil, in the original Scouting colors chosen by Lord Baden-Powell. To be used as a non-trademark Scouting logo where questions of legality are involved. Latest edits: Lokal_Profil

, Licence: CC BY-SA 3.0
A fleur-de-lis positioned on a trefoil, in the original Scouting colors chosen by Lord Baden-Powell.