Sketchpad

Sketchpad
SketchpadDissertation-Fig4-1.tif
VývojářIvan Sutherland
Typ softwaruhardware a vektorový grafický editor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sketchpad byl jedním z nejvýznamnějších předchůdců moderních grafických programů. Tento program přispěl zásadním způsobem k interakci mezi člověkem a počítačem.

Program umožňoval uživateli manipulovat a interagovat s objekty zobrazenými na obrazovce. Používal se zejména na kreslení vědeckých a matematických výkresů.

Později se stal základem pro počítačovou grafiku, rozhraní počítačových operačních systémů a pro softwarové aplikace, které se řadí mezi moderní technologie.[1][2]

Historie

V rámci svých doktorských studií navštěvoval Ivan Sutherland Massachusettský (MIT) technologický institut, na kterém v té době vyučoval Claude Shannon a Marvin Minsky.

Zde vyvinul v roce 1963 aplikaci s názvem Sketchpad, kterou popsal ve své diplomové práci: „Sketchpad: A Man-Machine Graphical Communications System“.[1]

Fungovala na TX-2, jednom z počítačů v laboratoři v MIT.[3]

Charakteristika

TX-2

TX-2 byl inovativní počítač vyvinutý v roce 1956. Paměť tohoto počítače měla dvakrát větší kapacitu než největší komerční počítače této doby. TX-2 disponoval 320 kB pamětí a 23centimetrovým (9palcovým) CRT displejem, díky němuž přišel Sutherland se svým nápadem. Jednou z jeho klíčových funkcí byla totiž možnost přímé interakce s počítačem prostřednictvím obrazovky.[3]

Zobrazování grafiky

Sketchpad umožňoval svým uživatelům ovládat grafické prvky, například měnit velikost, přibližovat a oddalovat objekty, pomocí tlačítek. K manipulaci s objekty na CRT obrazovce sloužilo světelné pero – předchůdce moderní počítačové myši.

Světelné pero

Podrobnější informace naleznete v článku Světelné pero.

Světelné pero je jedním ze vstupních zařízení pro počítače, které snímá pozici pera na monitoru a umožňuje přenos dat z monitoru přímo do paměti počítače.[4]

Pero, které se při práci se Sketchpadem používalo, se skládalo z fotočlánku a tranzistorového zesilovače, umístěného v krytu pera, připojeného k počítači pomocí kabelu. Tlačítka umístěná na peru umožňovala uživateli ovládat obraz – například vymazat a přesunout objekty.[5]

Vývoj

Vytvoření Sketchpadu motivovalo Sutherlanda k vytvoření jedné z prvních vzdělávacích laboratoří počítačové grafiky, kterou v roce 1964 s Davidem Evanem otevřel na Univerzitě v Utahu v Salt Lake City.[6]

O čtyři roky později, v roce 1968, vytvořil Sutherland spolu se svým studentem Bobem Spoullem první systém pro virtuální realitu, který nazvali „The Sword of Damocles“, v překladu Damoklův meč.

Související články

Reference

  1. a b SUTHERLAND, Ivan Edward; BLACKWELL, Alan; RODDEN, Kerry. Sketchpad: A man-machine graphical communication system. Technical report [online]. Univerzita v Cambridgi, 2003-09 [cit. 2020-12-21]. Čís. 574. Dostupné online. ISSN 1476-2986. (anglicky) 
  2. PYFER, James. Sketchpad [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Ivan Sutherland - Father of Computer Graphics. i-programmer.info [online]. 2019-02-21 [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. POTÁČEK, Jiří. světelné pero [online]. Databáze Národní knihovny ČR [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. 
  5. SUTHERLAND, Ivan E. Sketchpad: A man-machine graphical communication system [online]. aci.com.pl, 2005-04-22 [cit. 2020-12-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-04-22. (anglicky) 
  6. Sketchpad [online]. history-computer.com [cit. 2020-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

SketchpadDissertation-Fig4-1.tif
Autor: Scanned by Kerry Rodden from original photograph by Ivan Sutherland, Licence: CC BY-SA 3.0
Lightpen from the TX2 computer. This figure from Ivan Sutherland's famous Sketchpad dissertation was scanned, with permission from Sutherland, using an original paper copy of the dissertation. It has been previously published online in an electronic edition prepared by Alan Blackwell and Kerry Rodden, and freely available at http://www.cl.cam.ac.uk/techreports/UCAM-CL-TR-574.html The original high resolution scans used to create the electronic edition are now being placed on Wikimedia commons in accordance with Sutherland's wishes to make this work freely available. His original research was carried out under a U.S. National Science Foundation Fellowship.