Sklářský potok (přítok Mže)

Sklářský potok
Ve vesnici Obora
Ve vesnici Obora
Základní informace
Délka toku11 km
Plocha povodí27 km²
Průměrný průtok0,29 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-10-01-009
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Plzeňský kraj – okres Tachov)
NěmeckoNěmecko Německo (Bavorsko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka, Mže
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklářský potok je vodní tokČeském leseokrese Tachov. Je dlouhý jedenáct kilometrů,[1] plocha jeho povodí měří 27 km² a průměrný průtok v ústí je 0,29 m³/s.[2] Správcem toku je státní podnik Lesy České republiky.[1] Vlévá se do Mže ve vodní nádrži Lučina.

Průběh toku

Potok pramení v Českém lese na severovýchodním úpatí Tetřevího vrchu v nadmořské výšce 745 metrů[2]katastrálním území Pavlův Studenec 1. Teče převážně směrem k severovýchodu. V blízkosti pramene protéká podél hranice přírodní rezervace Pavlova Huť a krátce severovýchodní částí přírodní rezervace až k česko-německé státní hranici. Na úseku mezi hraničními znaky 5/8–6 tvoří státní hranici v délce 0,62 km.[3] Poté mine zaniklou vesnici Pavlova Huť a pokračuje volnou krajinou mimo sídla až k vodní nádrži Lučina. Jediným větším přítokem je Studenecký potok, který se Sklářského potoka vlévá zleva severovýchodně od Oborské hájenky. Těsně před ústím protéká Mlýnským rybníkem a vzápětí se v nadmořské výšce 534 metrů vlévá zprava do Mže, res. vodní nádrže Lučina.[2][4]

Reference

  1. a b Hydrologický informační systém VÚV TGM: Vodní toky (DIBAVOD), Správa vodních toků [online]. Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka [cit. 2020-05-22]. Dostupné online. 
  2. a b c KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav; PÍŠE, Jan; VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon ČSR). Heslo Sklářský potok, s. 244. 
  3. Seznam hraničních vodních toků tvořících státní hranice Česká republika – Spolková republika Německo – hraniční úsek Bavorsko [online]. Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky [cit. 2022-08-23]. Dostupné online. 
  4. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2020-05-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Obora, Sklářský potok 06.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Sklářský potok ve vesnici Obora, Plzeňský kraj