Sklopné křídlo

Northrop Grumman E-2 Hawkeye ve složeném stavu na palubě letadlové lodi

Sklopné křídlo, či skládací křídlo, nebo anglicky Folding wing, je označení technického řešení, které umožňuje letounu sklopit křídla, či případně jiné konstrukční části, jako například výškovku a šetřit tím prostor na letadlových lodích.

Výhodou skládacích křídel je úspora zabraného místa na palubě. Díky tomu je možné dodržet určité standardizované rozměry pro každý stroj, z hlediska výšky, šířky a délky, aby se vešel na palubní výtah a podpalubního hangáru.

Nevýhodou skládacích křídel je složitá konstrukce, zvyšující váhu a zvyšující nároky na spolehlivost mechanizmu z hlediska mechaniky křídla. Skládací část křídla stále vyžaduje zajištění funkčnosti hydrauliky a elektrifikace.

Palubní letouny

F/A-18 Super Hornet na letové palubě

Provoz letadel na letadlových lodích vedla ke konstrukci sklopného křídla. Tato funkce je proto obvykle implementována na palubních letounech, kde je žádoucí z důvodu úspory prostoru. Sklopné křídlo řeší nejen rozpětí letounu, ale také jeho výšku, proto některé stroje mají sklopnou výškovku, jako například Lockheed S-3 Viking.

Mechanizmus skládání křídel býval přibližně do 40. let 20. století obvykle manuální, křídla proto skládali palubní mechanici. S nástupem větších a výkonnějších letounů začal být celý mechanizmus implementován jako plně automatický.

Palubní letouny bez systému skládání křídel

F-14 se složenými křídly

Jednou z výjimek je například palubní Grumman F-14 Tomcat, který nemá přímo skládací křídlo, ale pro zmenšení velikosti využíval změnu geometrie křídla, změnou šípovitosti na 75° pro potřebu uskladnění na palubě. Během letu používal rozsah 20° a 68°.[1][2]

Další výjimkou mezi moderními palubními letouny, který neměl skládací křídla, je Douglas A-4 Skyhawk, jehož konstrukce byla tak kompaktní, že skládací křídla nepotřeboval. Dalším takovým letounem je BAE Sea Harrier.

Palubní helikoptéry

SH-60 Seahawk se složenými listy rotoru a ocasem.

Podobně jako mají klasické letouny skládací křídla, mají i vrtulníky, tedy letadla s rotujícími křídly, skládací rotory. Vzhledem k tomu, že průměr rotorů vrtulníků začíná obvykle na 5 m, je možnost složit rotor nutností. V některých případech mají některé stroje také sklápěcí ocas s vyrovnávacím rotorem, z důvodu úspory místa na palubě, či v hangáru.

Palubní korvertoplány

V-22 Osprey ve složeném stavu

Zatím jediným námořním palubním korvertoplánem je V-22 Osprey, jeho konstrukce vyžaduje složitější řešení, proto v tomto případě při skládání letounu, aby zabral nejméně místa, dojde ke složení listů rotorů a následně k překlopení křídla do roviny s trupem letounu.

Velké dopravní letouny

V poslední době se sklopné křídlo uplatňuje také u velkých dopravních letadel. V těchto případech nejde přímo o úsporu prostoru, ale o řešení praktických situací, kdy některá letiště nejsou uzpůsobena pro provoz tak velkých (širokých) letadel, jak z důvodů pojezdu na letové dráze, tak z důvodů schopnosti pojmout tak široké letouny do hangáru. Z těchto důvodů velké dopravní letouny umožňují sklopit přibližně poslední třetinu křídla. Jedním z takových strojů je například Boeing 777.

Lehké letouny

Be-60 Bestiola se složenými křídly, replika v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

V 20. a 30. letech 20. století se sklápění křídel uplatnilo také u některých lehkých sportovních a turistických letounů. Cílem bylo především zmenšit nároky na hangárovací plochu a tím snížit provozní náklady aeroklubů i privátních vlastníků.

Námořní palubní letouny v aktivní službě se sklopným křídlem

Letadla na letadlových lodích CVN-78 a CVN-75
  • F/A-18 Hornet
  • F/A-18E/F Super Hornet
  • F-35 Lightning II
  • Rafale M
  • Su-33
  • E-2 Hawkeye
  • C-2 Greyhound
  • V-22 Osprey
  • SH-60 Seahawk

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

US Navy 040712-N-7532C-051 An F-14 Tomcat taxis to one of four steam-powered catapults during flight operations aboard USS Harry S. Truman (CVN 75).jpg
Aboard USS Harry S. Truman (CVN 75) July 12, 2004 - An F-14 Tomcat taxis to one of four steam-powered catapults during flight operations aboard USS Harry S. Truman (CVN 75). The ship is participating in Majestic Eagle, a multinational exercise being conducted off the coast of Morocco. The exercise demonstrates the combined force capabilities and quick response times of the participating naval, air, undersea and surface warfare groups. Countries involved in the U.S.-led exercise include the United Kingdom, Morocco, France, Italy, Portugal, Spain, and Turkey. Truman's participation in Majestic Eagle is part of her scheduled deployment supporting the Navy's new fleet response plan (FRP) Summer Pulse 2004, the simultaneous deployment of seven carrier strike groups (CSGs), demonstrating the ability of the Navy to provide credible combat across the globe, in five theaters with other U.S., allied, and coalition military forces. Summer Pulse is the Navy’s first deployment under its new Fleet Response Plan (FRP). U.S. Navy photo by Photographer's Mate Airman Patrick Marvin Lee Copeland. (RELEASED) For more information go to: <a href="http://www.cffc.navy.mil/summerpulse04.htm" Target="_BLANK">http://www.cffc.navy.mil/summerpulse04.htm</a>
CVN 78 alongside CVN 75.jpg
ATLANTIC OCEAN (June 4, 2020) The Ford-class aircraft carrier USS Gerald R. Ford (CVN 78) and the Nimitz-class aircraft carrier USS Harry S. Truman (CVN 75) transit the Atlantic Ocean, June 4, 2020.
Seahawk with tail folded.jpg
SH-60 Seahawk with tail and rotors folded on the USS Mount Whitney, cropped from U.S. Navy Electrician's Mate 3rd Class Joseph Roverano teaches Personnel Specialist 1st Class Carlene Mart proper gun control during live-fire, small-arms qualifications aboard amphibious command ship USS Mount Whitney (LCC/JCC 20), under way in the Mediterranean Sea, Jan. 31, 2009. The ship is supporting Austere Challenge 2009, a United States Army Europe and Seventh Army warfighters' command and control exercise.
Walter Mikron II a Beneš-Mráz Be-60 Bestiola (1935) 3.jpg
Autor: Ltosnar, Licence: CC BY-SA 4.0
Replika Beneš-Mráz Be-60 Bestiola (1935), Letecké muzeum Mětoděje Vlacha Mladá Boleslav
Super Hornet on flight deck.jpg
An F/A-18F Super Hornet Strike Fighter Squadron 103 is parked on the flight deck of the aircraft carrier USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) as the ship operates in the Arabian Sea on Dec. 5, 2006. The Eisenhower is in the Arabian Sea in support of maritime security operations.
FS CdG Super Hawkeye.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
V-22 Osprey wing rotated.jpg
First production Osprey to join the V-22 flight test program since resumption of flight evaluations in 2002.