Skolex

Příklady skolexů tasemnic

Skolex (také hlavička) je označení pro anatomickou část těla tasemnic. Jedná se o hlavový (přední) konec těla tasemnice. Vzhled, velikost a morfologie skolexu je druhově specifická. Skolex slouží k uchycení tasemnice ke sliznici střeva. Součástí skolexu jsou přichycovací orgány jako jsou kruhovité přísavky nebo podélné přísavné rýhy, háčky či vysouvatelné chobotky (rostelum).[1][2] Ze skolexu vyrůstájí kaudálním směrem články (proglotidy) těla tasemnice.

Během životního cyklu tasemnic se v cystě v mezihostiteli formují zárodky skolexů (tzv. protoskolexy). Jakmile se nezralý skolex dostane do střeva definitivního hostitele, aktivuje se, přichytí se ke sliznici střeva a dá vzniknout nové tasemnici.

Reference

  1. HORÁK, Petr; VOLF, Petr a kol. Paraziti a jejich biologie. 1.. vyd. Praha: Triton, 2007. 318 s. ISBN 978-80-7387-008-9. S. 189. 
  2. JACOBS, D.; FOX, M.; GIBBONS, L. Principles of Veterinary Parasitology. 1. vyd. Chichester: Wiley Blackwell, 2016. 312 s. ISBN 978-0-470-67042-2. S. 126–129. 

Média použitá na této stránce

Tapeworm scolex examples.jpg
Autor: 커뷰, CDC and Hubert Ludwig, Licence: CC BY-SA 4.0
Skolexy tasemnic:

A: skolex Taenia solium – ilustrovaný, pohled z boku a seshora B: skolex Taenia saginata – ilustrovaný C: skolex Taenia solium – se 4 přísavkami, chobotkem a jednou řadou háčků D: skolex Diphyllobothrium spp. – s podélnými rýhami (botrie)

E: skolex Taenia saginata – se 4 přísavkami a rudimentárním chobotkem