Slatina (okres Ústí nad Orlicí)

Slatina
Kostel sv. Petra a Pavla
Znak obce SlatinaVlajka obce Slatina
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecVysoké Mýto
Obec s rozšířenou působnostíVysoké Mýto
(správní obvod)
OkresÚstí nad Orlicí
KrajPardubický
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel463 (2023)[1]
Rozloha4,29 km²[2]
Katastrální územíSlatina u Vysokého Mýta
Nadmořská výška260 m n. m.
PSČ566 01
Počet domů146 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduSlatina 22
566 01 Vysoké Mýto
slatina.ou@tiscali.cz
StarostkaVěra Kadrmasová
Oficiální web: www.ou-slatina.cz
Slatina
Další údaje
Kód obce580945
Kód části obce149683
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Slatina (německy Slatina; (stare) Platisch)[4] se nachází v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji, zhruba 3 km severně od Vysokého Mýta. Žije zde 463[1] obyvatel.

Slatina u Vysokého Mýta je také název katastrálního území o rozloze 4,29 km2.[5]

Poloha

Slatina se rozkládá v severní části Svitavské pahorkatiny, v ploché krajině při potoce Slatinka, drobném pravém přítoku řeky Loučné. Nejvyšší bod obce představuje na jejím jižním pomezí Bučkův kopec, 315 metrů nad mořem, a nejnižším bodem je na severozápadě vyústění Slatinského potoka do řeky Loučné, 257 m n. m. Celá obec zabírá 429 ha plochy, z níž většinu tvoří zemědělská půda.

Doprava

Na jižní straně obce prochází regionální železniční trať Choceň - Litomyšl se zastávkou Slatina u Vysokého Mýta. Severním směrem je asi 1,5 km vzdálená vlaková zastávka Sruby na páteřní celostátní trati Praha - Česká Třebová. Obcí prochází i autobusová doprava z Vysokého Mýta do Chocně a zpět. V obci není obchod, ale díky těmto spojům má Slatina vynikající dopravní obslužnost mimo jiné i do pověřené obce III stupně, Vysokého Mýta.

Historie obce

Nejstarší stopy lidského osídlení jsou na území Slatiny doloženy několika archeologickými nálezy. První písemné prameny z 12. století dokládají, že v těsném sousedství končila oblast držená klášterem premonstrátů z Litomyšle. Slatina leží na jedné z cest pronikání osadníků od Loučné k Tiché Orlici na Choceňsko. Prvním historicky doloženým majitelem Slatiny byl v roce 1363 kanovník litomyšlské biskupské kapituly Jan z Duban. V dalších stoletích Slatina často měnila své majitele. Podrobnější popis Slatiny pochází z r. 1610, je obsažen ve smlouvě o rozdělení majetku Hertvíka Zejdlice. Roku 1849 byla obci přiznána samostatnost, o jejím hospodaření se mnoho zpráv nedochovalo. Rok 1989 přinesl Slatině ztrátu postavení samostatné obce a byla připojena s dalšími vesnicemi k Vysokému Mýtu. O rok později však získala obec svou samostatnost zpět. V r. 2004 by parlamentní heraldickou komisí schválen obecní znak a prapor.

Současnost

V obci je vybudován vodovod, plynovod i kanalizační síť svedená do čistírny odpadních vod.

Ve Slatině se nachází Hostinec u Stratílků se sálem pro 150 lidí, kde se každoročně konají tradiční plesy a dětské maškarní karnevaly, které pořádají „Slatinské maminy“.

Spolky

V obci působí tři spolky:

  • Hasičský sbor který byl založen 1. října 1886 – hasiči pořádají tradiční plesy, účastní se soutěží a pomáhají při různých preventivních kontrolách, povodních, kulturních akcích atd.
  • Český svaz chovatelů byl založen v roce 1983 – chovatelé pořádají každoročně velmi úspěšné místní i okresní výstavy drobného hospodářského zvířectva, které navštíví v průměru 1200 návštěvníků. Na těchto výstavách probíhají jako doprovodný program výstavy modelů a výstavy historických stabilních motorů a techniky.
  • Myslivecký spolek který ve Slatině působí od roku 1945, se v roce 1980 sloučil a přejmenoval na Myslivecké sdružení Krylov – mimo svých mysliveckých povinností pořádají závody ve střeleckém parkuru a při té příležitosti i velmi oblíbené zvěřinové hody.

Pamětihodnosti

  • Kostel sv. Petra a Pavla, zdaleka viditelná dominanta obce. Jeho historie a první písemná zpráva sahá až do roku 1349. V kostele se slouží mše svaté a nyní[kdy?] zde proběhl 1. Svatováclavský koncert, na kterém zazpívala sopranistka Jana Heryánová.
  • Dub letní, památný strom jižně od obce, na severním úbočí Bučkova kopce (49°58′15″ s. š., 16°10′4″ v. d.)

Galerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Antonín Profous: Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původ, význam a změny. Bd. I.-III., Česká akademie věd a umění, Praha
  5. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. [cit. 2012-05-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-22. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of Slatina CZ.svg
Vlajka obce Slatina, okres Ústí nad Orlicí. List tvoří pět vodorovných pruhů, bílý, červený pilovitý, modrý vlnitý, bílý vlnitý a černý zvlněný, v poměru 8:3:1:1:1. Do bílého pruhu vyniká černá orlice s červenou zbrojí, držící v pravém pařátu kosmo bílý meč se žlutým jílcem a v levém šikmo žlutý klíč zuby k vlajícímu okraji. Vlnité a zvlněný pruh mají tři vrcholy a čtyři prohlubně.
Kostel Svatého Petra a Pavla ve Slatině u Vysokého Mýta.jpg
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Kostel svatých Petra a Pavla ve Slatině (u Vysokého Mýta), okres Ústí nad Orlicí.
Slatina.svg
Znak obce Slatina, okres Ústí nad Orlicí. Ve stříbrném štítě v patě dvě vlnitá břevna, modré a černé, z modrého vyrůstá červený prkenný plot, z něhož vyniká černá orlice s červenou zbrojí držící v pravém pařátu stříbrný meč se zlatým jílcem a v levém zlatý klíč.
Slatina čp 38.JPG
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Slatina čp 38
Pozice fotografa49° 58′ 48,87″ s. š., 16° 09′ 17,43″ v. d. Kartographer map based on OpenStreetMap.Tento snímek a mnohé další na: OpenStreetMapinfo
Slatina u Vysokého Mýta - dům čp. 6.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Slatina u Vysokého Mýta - dům čp. 6
Slatina u Vysokého Mýta - pomník padlých.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Slatina u Vysokého Mýta - pomník padlých