Slavíč (Moravskoslezské Beskydy)

Slavíč
Vrchol1056 m n. m.
Prominence149 m ↓ sedlo pod Babím vrchem
Izolace3 km → Ropice[1]
SeznamyTisícovky v Česku #255
Ultratisícovky #76
Nejprominentnější hory CZ
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříMoravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Ropická rozsocha / Slavíčsko-kozubovský hřbet
Souřadnice
Slavíč
Slavíč
Horninapískovec, flyš
PovodíOdra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slavíč je hora v Moravskoslezských Beskydech, nacházející se na území Lysohorské hornatiny, východně od vodní nádrže Morávka.

Vrchol

Vrchol ve výšce 1056[2] m n. m. je zalesněný, s omezenými výhledy na okolní masivy a na Slezské Beskydy. Na vrchol nevede žádná značená cesta, jen neznačená cesta od turistické chaty v lokalitě Slavíč (bývalá Kolářova chata, 3 km) nebo z druhé strany od vodní nádrže Morávka (4 km).

Na zmíněné cestě, na souřadnicích 49°33′47″ s. š., 18°36′10″ v. d., tj. asi v půlce cesty mezi hlavním vrcholem a chatou, se nachází vedlejší vrchol, nazvaný autory projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska jako Slavíč - JV vrchol, s výškou 1012 m n. m.[3] Alternativní název je Nad Loryškou, podle lovecké chaty Loryška v severovýchodním svahu.

Turistika

Turisty je navštěvována zejména východní část masivu, kde se nachází již zmíněná turistická chata postavená po roce 2019,[4] kolem které vede červená a modrá turistická značka a končí naučná stezka Wolfram – Morávka. V letních měsících jsou svahy Slavíče hojně porostlé borůvkami.

Reference

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-03-29]. Dostupné online. 
  3. Základní mapa ČR 1 : 10 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-03-29]. Dostupné online. 
  4. Příběh Kolářovy chaty [online]. [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.