Slavomil Augustin Janáček

Plk. Slavomil Janáček
Narození22. dubna 1914
Holásky
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. června 1973 (ve věku 59 let)
Sandwich
AnglieAnglie Anglie
Národnostčeská
Povoláníletecký operátor
ChoťMargoria Evans
Dětidva synové
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Slavomil Augustin Janáček (22. června 1914 Holásky20. dubna 1973 Sandwich) byl československý letecký operátor Royal Air Force během druhé světové války.

Život

Před druhou světovou válkou

Slavomil Augustin Janáček se narodil 22. června 1914 v Holáskách, od roku 1960 městské části Brna, v rodině instalatéra Augustina Janáčka a Matildy rozené Černákové. Mezi lety 1925 a 1928 vychodil měšťanskou školu v Tuřanech, následně nedokončil studium v učitelském ústavu. V První brněnské strojírně se vyučil strojním zámečníkem, kde poté krátce pracoval. V říjnu 1935 nastoupil vojenskou prezenční službu, kterou odsloužil v Přáslavicích. Byl vycvičen na tankového radiotelegrafistu, telefonistu a absolvoval školu pro důstojníky v záloze. Službu ukončil v září 1937 v hodnosti desátníka. V roce 1938 se zúčastnil obou mobilizací. Byl členem Sokola.

Druhá světová válka

Francie

Po německé okupaci vstoupil Slavomil Augustin Janáček do protinacistického odboje. Po prozrazení odešel v listopadu 1939 společně s Jaroslavem Rolencem do zahraničí. Přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Bejrút dospěl do Francie, kde vstoupil do československé armády v zahraničí, konkrétně do smíšeného předzvědného oddílu, kde sloužil jako motocyklista. V květnu 1940 absolvoval poddůstojnickou spojovací školu, bojů o Francii se nezúčastnil.

Velká Británie

Po pádu Francie a evakuaci do Velké Británie zažádal Slavomil Augustin Janáček v srpnu 1940 o přeložení k letectvu a následně byl přijat k Royal Air Force. Jeho dosavadní kvalifikace jej předurčila na funkci palubního radiotelegrafisty a střelce. Po patřičném výcviku byl v srpnu 1941 zařazen k 68. noční stíhací peruti RAF, kde utvořil operační dvojici s pilotem Miloslavem Mansfeldem, se kterým dosáhli osmi sestřelů, jednoho sestřelu ve spolupráci, jednoho poškození a dvou likvidací střel V-1. Po skončení prvního operačního turnusu v květnu 1943 působili oba do října téhož roku jako instruktoři, následně se vrátili zpět k 68. peruti. Zde kromě bojové činnosti vykonával Slavomil Augustin Janáček i činnost instruktorskou, do konce války nalétal 398 operačních hodin, z toho 390 v noci. Válku ukončil v hodnosti nadporučíka. Ve Velké Británii se v dubnu 1945 oženil s Margorií Evans, příslušnicí Ženských pomocných leteckých sborů. Manželům se narodili dva synové.

Po druhé světové válce

Slavomil Augustin Janáček se společně s manželkou do Československa vrátil 1. června 1945. Sloužil jako velitel školní letky u Letecké spojovací školy v Pardubicích a Chrudimi. Po Únoru 1948 začala komunistická perzekuce příslušníků západních armád. Společně s rodinou, Arnoštem Zábršem a Josefem Muroněm uletěl 26. června 1948 z Chrudimi do zahraničí. Byl degradován na vojína, ve Velké Británii ale opět vstoupil do Royal Air Force. Službu v ní ukončil jako letový dispečer na letišti Waterbeach v roce 1968. Poté si otevřel malý obchod a hospodu. Zemřel 20. dubna 1973 v anglickém Sandwichi.

Ocenění

Vyznamenání

Posmrtná ocenění

  • V roce 1991 byl Slavomil Augustin Janáček in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka
  • V roce 2021 byla po Slavomilu Janáčkovi pojmenována ulice v jeho rodných Holáskách

Odkazy

Literatura

  • Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945.. Praha: Ministerstvo obrany ČR - AVIS, 2005. 350 s. Dostupné online. ISBN 80-7278-233-9. S. 116. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)