Slepotičtí ze Sulic

Erb na náhrobku Jiříka Slepotického ze Sulic († 1585) v kostele sv. Františka, Starý Knín, okres Příbram

Slepotičtí ze Sulic byl český rytířský rod pozdního středověku a raného novověku, vymřelý po polovině 17. století.

Historie

Rytířskou linii rodu založil roku 1470 Heřmanem ze Sulic po svém příchodu do Slepotic na Chrudimsko. Není jasné, zda byl totožný s Heřmanem Slepotickým ze Sulic a na Žežlovicích (Jažlovicích), který vlastnil dům v Praze na Novém Městě na nároží dnešních ulic Palackého a Vodičkovy. Jméno Heřman se totiž v rodině opakovalo.

O působení dvou členů rodu, Heřmana Diviše a Jiříka na Příbramsku v 16. století svědčí dva znakové náhrobky v kostele sv. Václava ve Starém Kníně. Jeden z nich patřil Jiříkovi a má vytesaný nápis "Leta Panie 1585 w autery po nedieli prowodní zemrzel a zde polozen gest urozeny a statečzny rytirz Pan Girzi Slepoticzky ze Saliczan a Trzebechowicz G. M. czisarze rzimského a krale czeského Rada a tuto tielo geho pochowano gest oczekawagiczi den Syna Boziho"[1]

Další členové rodu se zapojili do stavovského povstání v roce 1618. Údajně byli tak chudí, že nemohli být za svou účast ani pokutováni.[2] Poslední zmínka o mužských potomcích rodu pochází z roku 1630, poslední žena žila ještě kolem roku 1650[3].

Erb

Rod měl ve znaku rytíře s mečem, stojícího v loďce ve zlatém štítu. Znak rodu doplněný o trojici růží dodnes užívá obec Slepotice.

Odkazy

Reference

  1. Citováno podle https://www.slepotice.cz/nase-obec/historie
  2. Mašek, s. 505
  3. {Ottův slovník naučný, sv. XXIII, s. 359-360

Literatura

  • MAŠEK, Petr:Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2, Argo Praha 2008, s. 505
  • Ottův slovník naučný, svazek XXIII, s. 359-360

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Erb Slepotickych ze Sulic.jpg
Autor: Ivan Minář, Licence: CC BY-SA 3.0
Erb Slepotických z Sulic na náhrobníku Heřmana Diviše Slepotického z Sulic, Starý Knín, kostel sv. Františka, okres Příbram