Slide guitar
Slide guitar nebo bottleneck guitar (bottleneck = angl. hrdlo flašky) je osobitý styl hry na kytaru. Odlišnost tohoto způsobu hry spočívá v klouzání (slide) předmětů z různých materiálů po strunách kytary. Nejčastěji se používá tzv. slide, což je předmět ve tvaru trubičky, který se nasadí na prst ruky, která mačká struny. Slide se vyrábí hlavně z kovu (oceli nebo bronzu), ale někteří kytaristé používají výhradně skleněný nebo keramický slide. Při hře pomocí slidu se struny nepřitlačují k pražcům, slide se na nich jen přidržuje a posouvá se po strunách; výsledkem je tak plynulý přechod mezi jednotlivými tóny, který je normálním stylem hry nedosažitelný. Existuje vícero možných stylů hry technikou slide, ale hlavní rozdíl mezi nimi není ani tak v odlišném výsledku, jako spíš v odlišném stylu hry.
- Když je kytara v normální pozici a na jednom prstu levé (u leváků pravé) ruky (slide je v tomto případě zvaný bottleneck), jedná se o bottleneck kytaru.
- Když je kytara v horizontální poloze, strunami otočená ke kytaristovi a používá se slide zvaný steel, je to steel kytara.
Technika slide se může v podstatě uplatnit při hře na jakoukoliv kytaru, ale kytaristi, kteří preferují tuto techniku většinou upřednostňují kytary přizpůsobené tomuto stylu. Nejčastěji se při technice slide používají:
- železné kytary
- resofonická kytara, tzv. dobro
- lap steel kytara
Technika
Slide se přitlačí malou silou na struny. Struny se pod tlakem nesmí dotýkat pražců a slide se musí držet rovnoběžně s nimi. Výška tónu se mění pomocí plynulého pohybu slidu po strunách. Takto zaniká omezení na dvanáct tónů v oktávě, protože slide se může držet v libovolné poloze mezi pražci.
Správné držení, kde není kontakt slidu s hmatníkem
Špatné držení slidu; když se moc tlačí, dojde ke kontaktu hmatníku, strun a slidu, což vyvolá nežádoucí bzučení
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu slide guitar na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Dake, Licence: CC BY-SA 3.0
Wrong bottleneck position on a guitar. There is too much pressure on the bottleneck and the strings, hence a contact with the underlying fret. An unpleasant buzzing sound will be produced. To avoid other unwanted noise, the remaining fingers must dampen the strings between the bottleneck and the neck of the guitar.
Autor: Dake, Licence: CC BY-SA 3.0
Correct bottleneck position on a guitar. The strings must not touch the frets otherwise unpleasant buzzing noise will be produced. For a clean chord (with an appropriate tuning), the bottleneck axis must be above a fret.