Slieve Croob
Slieve Croob Sliabh Crúibe | |
---|---|
(c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0 Vrcholové partie Slieve Croob v zimě | |
Vrchol | 534 m n. m. |
Prominence | 439 m |
Seznamy | Marilyns |
Poznámka | Mourne & Slieve Croob AONB |
Poloha | |
Stát | ![]() ![]() |
Souřadnice | 54°20′24″ s. š., 5°58′25″ z. d. |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Slieve Croob (irsky Sliabh Crúibe - 534 m n. m.) je vrchol menšího kopcovitého masívu Dromara Hills v severoirském hrabství Down ve Spojeném království. Území Slieve Croob je součástí většího chráněného krajinného celku Mourne & Slieve Croob AONB (Area of Outstanding Natural Beauty).
Geografie
Masív Slieve Croob s okolními vrcholky se nachází severně od pohoří Mourne - mezi vrcholy Slieve Donard a Slieve Croob je vzdálenost cca 18,5 km vzdušnou čarou. Nejbližšími významnějšími sídly jsou ves Dromara na severozápadě a městečko Castlevellan u stejnojmenného jezera na jihu. Ve vrcholových partiích severozápadních svahů Slieve Croob se nacházejí prameny řeky Lagan, jedné z největších irských řek.[1] Řeka Lagan od svých pramenů míří na severozápad, kde se pak u Donaghcloney stáčí k severu, načež pak od Magheralinu se obrací na východ k Lisburnu a Belfastu, kde ústí do Irského moře. V Dromara Hills pramení i jiné řeky, jako například Annacloy River.
Původ názvu a místní tradice
Zatímco poangličtělý název Slieve Croob nemá žádný význam, původní irský název lze přeložit: sliabh = hora, crúibe = podkova. Podle místních pověstí je na vrcholu hory pohřbeno dvanáct irských králů, proto se Slieve Croob také někdy přezdívá The Twelve Cairns - Dvanáct mohyl.[2] S těmito legendami je spojen výstup na vrchol hory, který se koná každoročně první neděli v srpnu a je součástí slavnosti, zvané Cairn Sunday nebo Blaeburry Sunday (odvozeno od slova blaeberries, což je regionální pojmenování borůvek).[3] V souladu s pověstmi má každý účastník výstupu přinést s sebou na mohyly legendárních králů menší kámen. Odpoledne a večer se v tento den na vrcholu Slieve Croob konají koncerty tradiční irské hudby s tancem a dalším programem. Tato tradice zde byla obnovena v 50. letech 20. století - v předkřesťanských dobách se zde slavil Lughnasadh, později měly slavnosti podobu oslav dožínek.[3]
Zajímavosti v okolí
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8d/Legannany_Dolmen_June_2010.jpg/142px-Legannany_Dolmen_June_2010.jpg)
Legananny Dolmen - dolmen se nachází u cesty na jihozápadním svahu masívu Slieve Croob. Leží v nadmořské výšce cca 240 metrů, severozápadně od vesnice Leitrim (Liatroim), asi 1,5 km vzdušnou čarou od nižšího západního vrcholu Cratlieve (též Legananny - 429 m n. m.).
Dolmen pochází z megalitického období před cca 5000 lety. Jedná se o portál hrobky někdejšího náčelníka, což bylo potvrzeno i archeologickým průzkumem, kdy zde byly nalezeny pohřební urny.[4]. Z Dromary je dolmen vzdálený směrem na jih 6,4 km, z Castlewelanu 8 km směrem na severozápad.[2]
Finnis (Fionnais) Souterrain - podzemní zděné prostory, zvané též Binder’s Cove, pocházející z raně křesťanského období, pravděpodobně z 9. století n. l. Památka byla zpřístupněna v roce 2003. Na hlavní část chodeb, která má rozměry cca 1 x 1,5 metrů a je 29 metrů dlouhá, navazují dvě asi 6 m dlouhé postranní prostory. Hlavní chodba je v délce prvních zhruba 7 metrů vysoká jen 1 metr. [5] Památka se nachází nedaleko leganannského dolmenu a je přístupná od dubna do podzimu.[2]
Dostupnost
Pokud jde o veřejnou dopravu, autobusové spoje do oblasti jsou řídké a nepravidelné.[2] Železnice do okolních obcí (zastávky Leitrim, Dromore) byla zrušena již v polovině 50. let 20. století.[6] Masív Slieve Croob je protkán řadou cest, včetně místní silničky, která vede k vysílačům mobilních operátorů, postavených ve vrcholových partiích hory.[7] Při východním úpatí hory se nachází malé místní letiště (Slieve Croob Airfield).
Galerie
- (c) HENRY CLARK, CC BY-SA 2.0
Cesta na Slieve Croob
- (c) HENRY CLARK, CC BY-SA 2.0
Panorama Mourne Mountains z vrcholu Slieve Croob
- (c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0
Vstup do podzemí Finnes Souterrain
- (c) Brian Shaw, CC BY-SA 2.0
Vrchol Slieve Croob v mracích
Odkazy
Reference
- ↑ Slieve Croob Area Map [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04.
- ↑ a b c d Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b Slieve Croob Transmitter Road Walk/ 'The Twelve Cairns' Walk. Route description [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Legananny Dolmen in Drumgooland parish [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Finnis Souterrain [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-20. (anglicky)
- ↑ Irish Railways [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online.
- ↑ Slieve Croob - Transmitter Road and "Pass Loanin". 2 Walk Combinations in Dromara Hills [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-04. (anglicky)
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Slieve Croob na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
(c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0
Snow on Slieve Croob. Snow on Slieve Croob seen from the Kilnhill Road 1148216.
Autor: The Dreaded Lurgi, Licence: CC BY-SA 3.0
Legannany Dolmen, June 2010
Autor: Nilfanion, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of Northern Ireland
Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 170%
Geographic limits:
- West: 8.3° W
- East: 5.3° W
- North: 55.4° N
- South: 53.9° N
(c) Albert Bridge, CC BY-SA 2.0
Finnis souterrain (Binders Cove) is thought to date from the 9th century and might have been used for storage or as a hiding place. The main passage runs for some 95 ft and there are two shorter side passages running to the NE.
(c) HENRY CLARK, CC BY-SA 2.0
The top of Slieve Croob Mournes in the background
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
(c) Brian Shaw, CC BY-SA 2.0
Slieve Croob. The peak of 534m is shrouded in cloud.