Sloup Nejsvětější Trojice (Žatec)

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Základní informace
Slohbarokní
ArchitektiFrantišek Tollinger, Jan Karel Vetter
Výstavba17071713
Materiálpískovec
Poloha
Adresanáměstí Svobody, Žatec, ČeskoČesko Česko
Ulicenáměstí Svobody
Souřadnice
Sloup Nejsvětější Trojice
Další informace
Rejstříkové číslo památky43539/5-1600 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sloup Nejsvětější Trojice je monumentální barokní sloup, stojící v centru náměstí Svobody v Žatci. Byl postaven sochařem Františkem Tollingerem z Litoměřic jako ochrana před morovými epidemiemi v letech 1707–1713.

Jde o tzv. "oblačný" sloup, v Českých zemích poměrně vzácný typ mariánského (trojičního) barokního sloupu, kde je obvyklý jednoduchý štíhlý sloup či obelisk nahrazen poměrně masivním obeliskem pokrytých stylizovanými oblaky a anděly. Oblačný dřík symbolizuje oblačný sloup, kterým Bůh vedl Izraelity pouští: "Hospodin šel před nimi ve dne v sloupu oblakovém, a tak je cestou vedl, v noci ve sloupu ohnivém, a tak jim svítil, že mohli jít ve dne i v noci." (Exodus 13)[1]. Sloup tím také představuje propojení Nebe a Země - tedy spojení s Bohem.[2]

Téměř 20 metrů vysoký sloup byl postaven na základě závěti místního lékárníka Johanna Clemense Calderara, který odkázal peníze utržené za prodej jeho lékárny na jeho výstavbu.[3][2] Dar připomíná kartuše s chronogramem, erbem donátora a reliéfem zobrazujícím lékárníka Calderara a jeho manželku modlící se k Panně Marii, umístěná na západní straně podstavce sloupu. Na financování stavby se podíleli i další žatečtí měšťané, jak dokládají kartuše s chronogramy na soklech soch světců na balustrádě. Sloup byl doplněn žateckým sochařem Janem Karlem Vetterem v roce 1735.

Donátorova kartuše

Sloup je tvořen několikastupňovým stylobatem na půdorysu rovnostranného trojúhelníka na kterém je římsované pódium obdobného půdorysu se soklem nesoucím oblačný obelisk. Sokl je subtilnější než pódium a mí podobný tvar půdorysu. K nárožím soklu jsou připojena tři volutová křídla s mohutnou volutou nesoucí sochy andělů. Vlastní sloup je trojhranný obelisk hustě pokrytý stylizovanými obláčky mezi kterými vykukuje velké množství hlaviček andílků, měnících se na vrcholu v celé postavy andělů podpírajících oblačnou masu s velkým měděným křížem a Nejsvětější trojicí v tradičním ikonografickém pojetí (sedící Bůh Otec, Ježíš po jeho pravici a Duch Svatý jako holubice poletuje u jejich nohou). Sloup je doplněn balustrádou se sochami světců (sv. Jan Nepomucký, sv. Karel Boromejský, sv. Prokop, sv. Antonín Paduánský, sv. Josef Pěstoun s Ježíškem, sv. Václav, sv. Zikmund a sv. Florian) a dvou andělů.[4][5][2]

Reference

  1. biblenet.cz | bible online | český ekumenický překlad, bible kralická. biblenet.cz [online]. [cit. 2020-06-02]. Dostupné online. 
  2. a b c PETŘÍKOVÁ, Hana. Oblačné sloupy v českých zemích - Magisterská diplomová práce. I.. vyd. Olomouc: Katedra dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, 2011. 163 s. Dostupné online. S. 41–44. 
  3. Náměstí Svobody. Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 
  4. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech. Díl 4. T-Ž. 1.. vyd. Praha: Academia, 1978. 636 s. 
  5. Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Žatec, náměstí Svobody, trojiční sloup (01).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Donátorova kartuše.jpg
Autor: Neodorcadion, Licence: CC BY-SA 4.0
Donátorova kartuše na západní straně sloupu