Sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice
Sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice shrnuje dva typy volně stojících sloupů, tedy mariánské a trojiční sloupy, jejichž budování bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v katolických zemích zejména v 17. a 18. století a staly se jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury.
Zatímco sloupy s mariánskou tematikou mají ještě předbarokní původ a odkazují se k již dlouho před tím tradované mariánské úctě (nejstarší se uvádí dokonce již z 10. století, běžněji teprve od konce 16. století), posléze se rozšířily po celé barokní Evropě. Typ trojičního sloupu se objevil jako variace mariánského sloupu teprve v 80. letech 17. století ve Vídni. Obliba trojiční tematiky mohla souviset s novou vlnou muslimského nebezpečí a prosadila se zejména na území habsburské říše.
Odkazy
Literatura
- Černý Jiří: Barokní sloupy a sousoší v jižních Čechách. Seriál o historii a křesťanské ikonografii kolem nás, Setkání – Aktuality, České Budějovice č. 5, 1999 – 14,1999.
- ČERNÝ, Jiří. Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě. Te Deum. Roč. 2010, čís. 3, s. 70–74. Dostupné online. Archivováno 8. 11. 2012 na Wayback Machine.
- Maxová Ivana – Nejedlý Vratislav – Zahradník Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v kraji Vysočina, Praha 2006.
- Šorm, A.; Krajča, A.: Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě, Praha 1939
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice na Wikimedia Commons
- Saxa Loqvvntur – latinské nápisy tesané do kamene, vč. na morových sloupech, MFF UK
- Latinské nápisy na českých a moravských sloupích – MFF UK
- Barokní sloupy a sousoší v jižních Čechách Archivováno 16. 11. 2022 na Wayback Machine.
- Our Lady and the Column (anglicky)
- The column at Basilica di Santa Maria Maggiore (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Lhotanka, Licence: CC BY-SA 3.0
Morový sloup se sousoším
Šultysova ulice, Kutná Hora
Číslo rejstříku ÚSKP: 38736/2-1043