Sluneční aktivita

Graf znázorňující změny sluneční aktivity během posledních 30 let.

Sluneční aktivita popisuje změny v množství úhrnu slunečního záření a jeho spektrálního složení. Nejběžnějším a snadno pozorovatelným projevem aktivity jsou sluneční skvrny.

Sluneční konstanta byla dříve odhadována chybou přístrojů na 1366 W/m2 i více, ale nyní se odhaduje, že intenzita záření je přibližně 1360 W/m2.[1] Mimo tyto instrumentální změny jsou pozorovány reálné změny, které jsou zčásti pravidelné (příkladem je jedenáctiletý sluneční cyklus) ale také nepravidelně kolísají.[2] Vzhledem k tomu, že oběžná dráha Země kolem Slunce je mírně excentrická, skutečný tok sluneční energie (solární iradiance) na Zemi během roku kolísá. Odchylky proti hodnotě sluneční konstanty činí přibližně ±3,4 % a jsou přibližně dány jako

kde n je pořadové číslo dne v roce, protože perihélium Země je zhruba 4. ledna. Vědci se zajímají o změny sluneční aktivity z důvodu snahy o porozumění vlivu změn na změny klimatu a protože vysoká sluneční aktivita může ovlivnit činnost satelitů a zařízení na Zemi.[3] V současné době je sluneční aktivita sledována pomocí satelitů (např. sondou SOHO).

Velmi významnou (a extrémní) událostí byla sluneční bouře v roce 1859 (tzv.Carringtonská událost/Carringtonská super bouře).

Sledování aktuální sluneční aktivity na internetu

Sluneční aktivitu lze v reálném čase sledovat na několika www stránkách: http://www.solarham.net/ http://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity

Reference

  1. http://lasp.colorado.edu/home/sorce/2013/01/28/the-sorce-mission-celebrates-ten-years/ - The SORCE Mission Celebrates Ten Years!
  2. Satellite observations of total solar irradiance. www.acrim.com [online]. [cit. 2010-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-11. 
  3. Rostoucí sluneční aktivita ohrožuje satelitní navigace

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Solar-cycle-data.png
Autor: Robert A. Rohde, Licence: CC BY-SA 3.0
This picture depicts the last three solar cycles as measured in solar irradiance, sunspot numbers, solar flare activity, and 10.7 cm radio flux. Solar irradiance, i.e the direct solar power at the top of the Earth's atmosphere, is depicted as both a daily measurement and a moving annual average. All other data are depicted as the annual average value.