Slunná

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Slunná
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1. července 1985
VyhlásilOkresní národní výbor Brno-venkov
Nadm. výška295–429 m n. m.
Rozloha15,67 ha[1][2]
SprávaKrajský úřad Jihomoravského kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresBrno-venkov
UmístěníLažánky
Souřadnice
Slunná
Slunná
Další informace
Kód1015
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Slunná je přírodní rezervace severně od obce Lažánky v okrese Brno-venkov. Nachází se v místních lokalitách Javor a Roviny. Geomorfologicky patří Deblínské vrchovině, jedná se o část lesních porostů v údolí Maršovského potoka (Maršovský žleb). Důvodem ochrany je ekosystém starého listnatého lesa, tvořený původními bukovými porosty místy pralesovitého charakteru, které jsou významným refugiem pro hnízdění ptactva a poskytují zázemí pro celou řadu vzácných a chráněných druhů rostlin, jako je brambořík nachový, okrotice bílá, okrotice dlouholistá a kruštík modrofialový.

Přírodní rezervace Slunná byla vyhlášena 1. července 1985, k jejímu novému vyhlášení došlo 15. listopadu 2011.

Geologie

Podloží je tvořeno biotitickými pararulami, které jsou místy migmatitizované, až migmatity s vložkami metabazitů a metatufů svrateckého masivu. Pokryv místy tvoří sprašové hlíny, v žlebu hlinité deluviofluviální sedimenty.

Flóra

Ve stromovém patru dominuje buk lesní (Fagus sylvatica), místy je zastoupená lípa malolistá (Tilia cordata), habr obecný (Carpinus betulus), javor mléč (Acer platanoides), javor klen (Acer pseudoplatanus) a jasan ztepilý (Fraxinud excelsior). V bylinném patru jsou zastoupeny bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), brambořík nachový (Cyclamen purpurascens), hrachor jarní (Lathyrus vernus), korálice trojklaná (Corallorhiza trifida), kruštík modrofialový (Epipactis purpurata), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia), pryšec mandloňovitý (Tithymalus amygdaloides), samorostlík klasnatý (Actaea spicata), svízel vonný (Galium odoratum) a žindava evropská (Sanicula eurapaea).

Fauna

Ptáky zastupuje lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) a holub doupňák (Columba oenas), hmyz druhy typické pro bučiny - šedokřídlec říjnový (Epirrita christii), skvrnopásník jilmový (Calospilos sylvata), srpokřídlec bukový (Watsonalla cultraria) a bekyně černé L (Arctornis l-nigrum). Z lesních plžů byly nalezeny sítovka blýštivá (Aegopinella minor), vlahovka narudlá (Monachoides incarnata), vrásenka orkouhlá (Discus rotundatus) a vřetenatka obecná (Alinda biplicata).[3]

Odkazy

Související články

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. MACKOVČIN, Peter (ed.). Chráněná území ČR, svazek IX. Brněnsko. Praha: AOPK ČR a EkoCentrum Brno, 2007. 932 s. ISBN 978-80-86305-02-8. S. 334. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
PR Slunná.jpg
Autor: Dalibor Vsiansky, Licence: CC BY-SA 4.0
PR Slunná