Smědava

Horská chata Smědava
Smědava 001.JPG
Základní informace
Výstavba1841 / 1935
Současný majitelŘehák Jindřich, MUDr
Poloha
AdresaBílý Potok, ČeskoČesko Česko
PohoříJizerské hory
Nadmořská výška847 m n. m.
Souřadnice
Další informace
Webhttp://chatasmedava.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smědava (německy Wittighaus) je název oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských horách ve výšce 847 m n. m. Toto sedlo pod Smědavskou horou je vrcholem jediné silnice protínající Jizerské hory a propojující Bílý Potok a Desnou.

Popis lokality

Smědava je místem soutoku Bílé, Černé a Hnědé Smědé a tedy vzniku říčky Smědé. Samotná chata Smědava i s větší částí parkovišť patří k obci Bílý Potok (k. ú. Bílý Potok pod Smrkem), skupina domů o něco severněji na protější straně silnice však již patří k městu a katastrálnímu území Hejnice.

Historie

Oblast byla osídlena patrně od roku 1814, kdy zde žili dřevaři, uhlíři a pastevci skotu. Turistickou oblastí se stala až v polovině 19. století, roku 1841 byla na soutoku Smědých postavena první turistická chata. Roku 1891 byla k chatě přivedena silnice od Bílého Potoka a následně byla chata rozšířena o dvě křídla a prosklenou verandu. Chata brzy přestala vyhovovat zámožnějším hostům, proto nechal majitel panství – hrabě Clam-Gallas roku 1910 na protější straně silnice postavit pro své přátele nevelký dřevěný lovecký zámeček. Roku 1895 byly na trati ze Smědavy do Bílého Potoka uspořádány první závody v jízdě na saníchČechách. Dne 16. června 1932 chata vyhořela, roku 1935 byla postavena chata nová, stavěná podle návrhu architekta Františka Zejdla[1][2]. Lovecký zámeček shořel 7. listopadu 1969. Turistická chata byla v říjnu 2021 majitelem bezcitně a za pochybných událostí stržena a nahradí ji zřejmě luxusní wellness.[3]

Dostupnost

K chatě zajíždí autobus z Frýdlantu, přímo u ní je parkoviště. Je oblíbenou restaurací pro cykloturisty, běžkaře i pěší turisty. Ze Smědavy se lze vydat prakticky na libovolné místo Jizerských hor, například na: Smrk, Jizeru nebo Jizerku.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. S.R.O, as4u cz. Zejdl František - Osobnosti - Jizerské hory - Liberec. www.jizerky.cz [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. (česky) 
  2. LIBEREC:REICHENBERG - architektura na severu Čech. liberec-reichenberg.net [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. 
  3. LOUDA, Jiří. Ikonu Jizerek nahradí wellness hotel. Začalo bourání chaty na Smědavě. Liberecký deník. 2021-10-06. Dostupné online [cit. 2021-10-08]. (česky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Smědava II.jpg
Autor: Dirillo, Licence: CC BY-SA 4.0
Interiér samoobslužné restaurace
Smědava I.jpg
Autor: Dirillo, Licence: CC BY-SA 4.0
Okolí chaty na Smědavě v neděli odpoledne - září 2014
Smědava 001.JPG
Autor: Rawac, Licence: CC BY-SA 3.0
Smědava, Jizera Mountains, Czech Republic
Smědava III.jpg
Autor: Dirillo, Licence: CC BY-SA 4.0
Bílá Smědá se poblíž chaty vlévá do Smědé