Smíchovský potok

Smíchovský potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Plocha povodí101,8 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-04-05-0500
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Královéhradecký kraj – PP Žlunické polesí, Středočeský krajChroustov, Dvořiště, Chotěšice, Nouzov)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Mrlina, Štítarský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smíchovský potok je pravostranným přítokem Štítarského potoka, který se vlévá do Mrliny. Potok pramení v přírodní památce Žlunické polesí a vlévá se do Štítarského potoka nedaleko Svídnice. Plocha povodí činí 101,8 km².[1]

Popis toku

Smíchovský potok pramení v lesích jižně od Slavhostic a západně od Žlunic v okrese Jičín. Teče západním směrem. Protéká dvěma rybníky a za silnicí číslo II/328 se vlévá do rybníka Smíchov. Ten napájí celkem 4 potůčky z různých směrů. Rybník Smíchov je od roku 1990 přírodní památkou. Ze Smíchova pokračuje potok jihovýchodním směrem opět pod silnici II/328, kde se stýká s jedním pravostranným přítokem a následně levostranným přítokem ze Žlunického polesí.

Teče západní části obce Chroustov, kde se do něj zleva vlévá potok Piterák. Smíchovský potok zde napájí rybník Návesník a pokračuje k jihu ve směru Dvořiště, kde napájí další rybník. Pod rybníkem je jeden levostranný a později pravostranný potok. Zde se též pomaličku stáčí k jihozápadu a teče podél silnice Dvořiště-Dubečno. V místě přimknutí k cestě, následuje levostranný krátký přítok, a po odpoutání se od asfaltky dva krátké pravostranné přítoky.

Za silnicí II/328 začíná meandrovat a pod vsí Dubečno protéká dvěma rybníky. Postupně nabírá západní směr. Nedaleko letiště Kněžice u Jičína se do něj vlévá jeden potok zleva, poté Dubečský potok zprava a v místě, kde se začne stáčet severozápadním směrem zleva potok Potěšický. Tímto směrem teče k Chotěšicům, kde ještě obkrouží dva velké meandry. Před Chotěšicemi je napájen zprava Židovskou svodnicí. V této části je do něj zaústěna řada potoků, které s ním obkružují pobřežní nivu. Jeden zprava a dva zleva (jeden nazvaný Slatinka); západně od Chotěšic ještě jeden krátký zprava.

Poté, co překoná silnici I/32 vtéká do velkého rybníka nazvaného Bílek, který se nachází na severním okraji vsi Nouzov. Pod Bílkem pokračuje na jih, aby přijmul zleva poměrně silný tok potoka Záhornického a později zprava potok Střible. V hlubokých lesích pod Nouzovem opět meandruje a vytváří travnatou nivu, plnou mokřadů a jednoho slepého ramene. Vtéká do dalšího velkého rybníka nazvaného Komárovský. Ten je napájen dvěma přítoky z obou stran.

Hráz Komárovského rybníka je orientována západně, potok se pomalu stáčí k jihu. Jsou zde dva drobné přítoky zprava. Poté, co se otočí úplně na jih se vlévá severozápadně u vlakové zastávky Svídnice - pod železničním a silničním mostem do Štítarského potoka v nadmořské výšce 195 m.

Reference

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2017-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No river cs.svg
Autor: Gumruch (SVG), Licence: CC0
Náhrada chybějící fotky vodního toku v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“