Směrované světlo
Směrované světlo (kontrastní světlo, tvrdé světlo) ve fotografii je světlo, které objekt výrazně osvětluje. Směr světla je důležitý pro modulaci tvaru, tvorbu stínů a pro zobrazení struktury povrchu.[1] V místech kam světlo nedopadá, je stín. V některých případech tvoří v osvětlených místech přeexponovaná místa („přepaly“) a ve tmavých podexponované plochy. Směrové světlo osvětluje pouze místa, která jsou směrem ke světelnému zdroji, zbytek jeho povrchu je ve stínu. Směr světla se určí podle směru stínu, který je na opačné straně předmětu. Směrované světlo je jedním ze dvou základních druhů světla, přičemž to druhé je světlo rozptýlené.[1] V porovnání s rozptýleným světlem vytváří tvrdší kontrastní stíny.
Praxe
Na snímku mají osvětlené plochy objektu mají odpovídající tón a barvu a struktura bude reprodukována dostatečně přesně. Zastíněné oblasti předmětu jsou skryty tmavou černou bez barevného tónu a textury.
Objekt na snímku má prostor a objem, ale tvar objektu v hlubokém stínu obvykle není zcela vidět.
Směrového světlo vytváří například přímé sluneční světlo na obloze bez mraků, elektrická žárovka bez stínítka, oblouková lampa, reflektor s hladkým povrchem nebo projektor.
Přímé světlo z jednoho zdroje bývá příliš kontrastní. Tomu se lze vyhnout použitím dvou nebo více světelných zdrojů.
Světlo, které směruje proti objektivu fotoaparátu se nazývá protisvětlo. Dalším typem směrového světla je světlo modulované. Jedná se o úzký směrový paprsek světla s malou intenzitou, který se používá k prosvětlení malé části objektu. Například k prosvětlení stínů za účelem jejich zmírnění nebo i úplné eliminaci. Pro modulované světlo se používají světla s hlubokým a úzkým reflektorem s běžnou nebo úspornou žárovkou s tubusem.
Směry světla
Rozlišujeme následující směry světla[1]:
- V horizontální rovině
- Přední
- Osové
- Levé šikmé
- Pravé šikmé
- Příčné (boční světlo)
- Pravé kolmé
- Levé kolmé
- Zadní
- Osové (přímé protisvětlo)
- Levé protisvětlo
- Pravé protisvětlo
- Ve vertikální rovině
- Normální - v rovině objektivu
- Horní - shora
- Dolní - zdola
- Pozitivní - šikmo shora
- Negativní - šikmo zdola
Odrazná deska
Pro kontrolu vržených stínů od směrového světla se používá odrazná deska, což je v podstatě je rovinný reflektor. Používá se ve studiovém osvětlení nebo při fotografování v exteriéru ke směrování světla na daný předmět nebo scénu. Nejvíce se využívá pro kontrolu kontrastu při umělém i přírodním osvětlení, jako doplňkové světlo a jeho cílem je vykrývat stinné partie snímku. V tomto případě světlo se z hlavního světla odráží zpět do scény s různým stupněm přesnosti a intenzity v závislosti na zvolené odrazné ploše a jejím umístění ve vztahu ke scéně.
Galerie
Karel Kuklík, z cyklu Čas města, 1964
Horní pravé světlo
Pravé boční světlo
Levé a pravé zadní světlo
Horní pravé světlo prozradí stíny u kostky
Nicéphore Niépce svůj pohled z okna v Le Gras exponoval osm hodin, v průběhu dlouhé expozice Slunce postupně osvětlovalo obě strany dvora
Odkazy
Reference
Související články
Média použitá na této stránce
Autor: Karel Kuklík, Licence: CC BY-SA 3.0
Karel Kuklík: z cyklu Čas města
Enhanced version by the Swiss Helmut Gersheim (1913–1995), performed ca. 1952, of Niépce's View from the Window at Le Gras, (Harry Ransom Humanities Research Center, University of Texas, Austin)View from the Window at Le Gras, the first successful permanent photograph created by Nicéphore Niépce in 1827, in Saint-Loup-de-Varennes (Saône-et-Loire, Bourgogne, France). Captured on 20×25 cm oil-treated bitumen. Due to the 8-hour exposure, the buildings are illuminated by the sun from both right and left.
Autor: Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de), Licence: FAL
Monokrystal kovového rhenia o čistotě 99.999 % vyrobený metodou zonálního tavení, rheniová tyč o čistotě 99.995 % připravená metodou elekronového tavení (obdoba 3D tisku) a krychlička (1 cm3) tohoto kovu o čistotě 99.99 % = 4N pro porovnání velikostí objektů.
Illustration of four-point lighting
Autor: Алескандр Сляднев, Licence: CC BY 3.0
Использование моноблока при съемке
Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas) nedaleko Playa Jacó v Kostarice
Autor: AngMoKio, Licence: CC BY-SA 3.0
Chiang Kai-shek Memorial seen through the main gate of Liberty Square. (Taipei, Taiwan)