Smetanka (usedlost na Žižkově)

Smetanka (Žižkov)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Zánik1874
Poloha
Adresapůvodní č.p. 7, Praha 3 - Žižkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smetanka byla v roce 1874 zaniklá usedlost na území dnešní Prahy 3-Žižkova. Stála na jižním úpatí vrchu Vítkov v místech nynější Hartigovy ulice nad žižkovskou sokolovnou.[1]

Historie

Vinice v místech žižkovské Smetanky je doložena v 16. století. Do roku 1785 na ní byla postavena poměrně rozsáhlá usedlost, u které přetrval ještě roku 1794 malý vinohrad. Od usedlosti vedla Vídeňskou silnicí (Husitská, Hartigova) západním směrem k Praze akátová alej.

Smetanku držel v 18. století major pobočník František Antony. Po jeho smrti ji zdědila dcera Terezie provdaná za Eduarda Otschinka z Karlsheimu, která svým bratrům z usedlosti vyplácela apanáž.

Do dvora se vcházelo branou s pilíři, na nichž stály dvě sfingy nazývané Panny. Na nádvoří vlevo se nacházela stodola, vpravo kolna a malý rybník. Zahrada s mnohými stromy byla doplněna klecemi s ptáky a přiléhal k ní malý les.

Jednopatrová budova s mansardovou střechou krytou šindelem měla v prvním patře 10 oken s žaluziemi a v přízemí stáje. Interiér byl zařízen hodnotným rokokovým nábytkem.

Zánik

V 70. letech 19. století majitelé odprodali část pole, na kterém stavitel František Horn začal stavět činžovní domy. Roku 1872 se jeden dům sesul. Stavitel ve výstavbě pokračoval a o měsíc později spadl další dům, pod kterým zemřelo šest dělníků. Soudní proces odhalil špatný projekt a nekvalitní použitý materiál.

Roku 1874 byla usedlost zbořena při stavbě železniční trati Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy stejně jako sousední Lidmonka. Do počátku 20. století se dochovaly pouze sfingy při bývalé bráně.

Odkazy

Reference

  1. Císařské povinné otisky map stabilního katastru. CPO evid. č. 3498-1, mapový list č. II. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy. Dostupné online.

Literatura

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 271.
  • MVDr. Bronislava Svejkovská: Z historie Žižkova. In: Žižkovské listy. Časopis Klubu přátel Žižkova. XVII. ročník, č. 56. Kapitola 6: Nejstarší a nejznámější usedlosti. S. 13. Dostupné online Archivováno 24. 3. 2017 na Wayback Machine..

Související články

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“