Smiřice (nádraží)

Smiřice
Nádraží ve Smiřicích
Nádraží ve Smiřicích
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
MěstoSmiřice
Souřadnice
Smiřice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice568006
TratěPardubice–Liberec, Hněvčeves–Smiřice
Nadmořská výška250 m n. m.
V provozu od4. listopadu 1857
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)3 (3)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaAutobusová doprava před staniční budovou
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smiřice jsou železniční stanice v jihozápadní části stejnojmenného města v okrese Hradec Králové v Královéhradeckém kraji, nedaleko řeky Labe. Leží na elektrizovaném úseku jednokolejné trati Pardubice–Liberec (3 kV ss) a dále na jednokolejné neelektrifikované trati Hněvčeves–Smiřice (pravidelná osobní přeprava ukončena roku 2011). Ve městě se dále nachází železniční zastávka Smiřice zastávka.

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást Jihoseveroněmecké spojovací dráhy (SNDVB), autorem univerzalizované podoby stanice byl pravděpodobně architekt Franz Reisemann, který navrhoval většinu výpravních budov této dráhy. Práce zajišťovala brněnská stavební firmy bratří Kleinů a Vojtěcha Lanny. 4. listopadu 1857 byl se smiřickým nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Pardubic do Jaroměře, odkud byla trať od 1. června následujícího roku prodloužena dále až do Liberce.

V době svého vzniku byla stanice pouze rozšířeným strážním domkem. Jeho podobu se nedlouho po jeho výstavbě rozhodl radikálně změnit průmyslník a poslanec Johann Liebieg, majitel smiřického panství, který odmítl typizované návrhy architektů SNDVB a celý projekt financoval. V roce 1864 byla, pravděpodobně dle návrhu Libereckého architekta Gustava Sacherse, který pro Liebliga pracoval na více stavbách, otevřena nová nádražní budova v romantickém slohu.

25. března 1882 byla otevřena trať společnosti soukromou společností České obchodní dráhy (BCB) v úseku z Hněvčevsi, kde trať napojila na vlastní nově postavenou regionální železniční síť, na vlastní nádraží později označené jako Smiřice zastávka (nákladní doprava zde fungovala již o rok dříve). Obě nádraží spojila až krátká trať postavená BCB a zprovozněná 1. května 1895. Po zestátnění některých SNDVB v roce 1909 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nachází se zde tři nekrytá jednostranná úrovňová nástupiště, k příchodu na nástupiště slouží přechody přes koleje.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Smiřice, železniční zastávka.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Smiřice, okres Hradec Králové. Železniční stanice.
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park