Smilov (zámek)

Smilov
Základní informace
Slohbarokní
Výstavbapřed r. 1594 (tvrz)
Přestavba1701 (zámek), konec 19. století
Stavebníkneznámý
Další majiteléVojkovští z Milhostic, Mitrovští z Mitrovic a Nemyšle, Heidlerové z Bukové, Schönowetzové z Ungarswerthu, Sinzendorfové, Pachtové z Rájova, Wettinové, Palm-Guldenfingenové, Hohenzollern-Sigmaringenové
Současný majitelJan Štefánek
Poloha
AdresaSmilov 18, Smilov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
zámek Smilov
zámek Smilov, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Smilov stojí ve vsi Smilov, dnes části městyse Štoky.

Historie

Pohled na zdevastovaný zámek ve vesnici Smilov na Vysočině.
Pohled na zdevastovaný zámek ve vesnici Smilov na Vysočině.


Ves nechali někdy před rokem 1308 založit Lichtemburkové, ovšem v této době zde panské sídlo ještě nestálo. Část vsi v té době navíc patřila i sedleckému klášteru. V pozdějších letech zde vznikl samostatný statek v majetku Jana Štěrby, jehož součástí patrně byla i tvrz. V roce 1390 je zmiňován Hynek ze Smilova a v roce 1393 Epík ze Smilova. V roce 1407 za Majnuše ze Smilova došlo ke zpustošení vsi. Zda v té době zanikla i smilovská tvrz nebo k tomu došlo až v pozdějších letech, není známo. Další majitelé statku nejsou známi, teprve ve druhé polovině 16. století, přesněji k roku 1566, se objevuje Jan Šmolovský ze Šmolova. Někdy v této době patrně došlo k obnovení tvrze. Jan Šmolovský v roce 1575 umírá a statek s tvrzí zdědila jeho manželka Anna Dobřenská z Dobřenic, která jej odkázala svému druhému manželovi Kryštofu Vojkovskému z Milhostic. Od něj jej v roce 1594 odkoupil Pavel Mitrovský z Nemyšle, majitel nedalekého statku Jitkov. Poté došlo k rychlému střídání majitelů. Po Pavlově smrti statek zdědila jeho druhá manželka Johanka z Kaříšova, od ní v roce 1615 statek získává její dcera Kateřina, manželka Jaroslava staršího Čbánovského ze Čbánova. Po ní statek zdědila její dcera Dornička, ale už v roce 1628 statek odkoupil jihlavský rychtář Jan Heidler z Bukové a připojil jej k panství Střítež. Co se týká tvrze, tak zde se prameny rozcházejí, neboť k roku 1651 je opět uváděn pouze poplužní dvůr.

V roce 1680 umírá Ferdinand Arnošt Heidler a statek získávají Pachtové z Rájova a ze Smilova vytvořili samostatný statek. Později se dostal do majetku Augustina Arnošta Schönowetze z Ungarswerthu, který v roce 1701 nechal na místě tvrze vystavět (či tvrz přestavět na) barokní zámeček. V roce 1725 statek odkoupili Sinzendorfové a připojili jej ke štockému panství. Následovalo další období rychlého střídání majitelů. V roce 1736 byl ve vlastnictví Filipa Ludvíka Pachty z Rájova, následně litoměřického biskupa Mořice Adolfa Karla Saského a od roku 1755 Josefa Karla Palm-Guldenfingena. jeho potomci panství zadlužili a tak jej v roce 1841 v dražbě zakoupil Karel Antonín Hohenzollern-Sigmaringen, jehož nástupci Leopold a Vilém nechali na konci 19. století provést drobné úpravy.

V roce 1925 po pozemkové reformě ho jako zbytkový statek odkoupil statkář Václav Skřivan a ve vlastnictví statkářů zůstal až do znárodnění po roce 1948. Následně přešlo do majetku JZD Štoky, které do jeho prostor umístilo byty pro zaměstnance a kancelář, ovšem neinvestovalo do nezbytných oprav. Po roce 1989 získali zámek zpět původní majitelé. Dnes je zámecká budova značně zchátralá. Dlouhá léta chtěl majitel nechat objekt strhnout, nicméně v roce 2016 se patrně rozhodl pro záchranu zámku.[1]

Zajímavosti

Odkazy

Reference

Literatura

  • ÚLOVEC, Jiří. Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech - 2. díl. Praha: Libri, 2005. 761 s. ISBN 80-7277-208-2. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Zámek Smilov (3).jpg
Autor: Petr Koumar, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na zdevastovaný zámek ve vesnici Smilov na Vysočině.
Zámek Smilov (2).jpg
Autor: Petr Koumar, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na zdevastovaný zámek ve vesnici Smilov na Vysočině.
Zámek Smilov.jpg
Autor: Petr Koumar, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na zdevastovaný zámek ve vesnici Smilov na Vysočině.