Smraďoch

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Smraďoch
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Smraďoch
Smraďoch
Základní informace
Vyhlášení1. listopadu 1968[1]
Nadm. výška780[1] m n. m.
Rozloha11,14 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresCheb
UmístěníMariánské Lázně
Souřadnice
Smraďoch
Smraďoch
Další informace
Kód402
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Smraďoch se nachází v katastrálním území Mariánské Lázněokrese Cheb, asi 4 km severně od Mariánských Lázní.

Rezervace byla vyhlášena roku 1968 pro ochranu lesního rašeliniště, které je výjimečné svou polohou – leží v oblasti tektonického zlomu, dochází zde proto k výronům oxidu uhličitého a sulfanu (sirovodíku). Péčí o území je pověřena Správa CHKO Slavkovský les.

Přírodní poměry

Horninové podloží území tvoří amfibolity, částečně i chloritické břidlice mariánskolázeňského metabazitového komplexu v blízkosti okraje serpentinitového masivu Vlčího hřbetu.[4]

rosnatka a tučnice v PR Smaraďoch

Po zlomových liniích ve skalním masivu zde na povrch pronikají minerální vody a plyny, jako dozvuky třetihorní a místy ještě čtvrtohorní sopečné činnosti.[5] Tak vznikají drobné „bahenní sopky“, tzv. mofety, a jezírka, z nichž vycházejí plyny. Plyny tvoří oxid uhličitý a v malé koncentraci sirovodík (sulfan). Zatímco převládající oxid uhličitý je juvenilní, což znamená, že pochází z nitra země, sirovodík vzniká působením sirných bakterií v redukčním prostředí rašeliniště blízko povrchu. I když jeho koncentrace je velice nízká, jeho charakteristický zápach je cítit na velkou vzdálenost. Od silného zápachu sirovodíku pochází i jméno Smraďoch.[6]

Kromě unikátní řasové flóry roste v tomto zvláštním biotopu řada vzácných a chráněných rostlin. Mezi ně patří například rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), tučnice obecná (Pinguicula vulgaris), klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), šicha černá (Empetrum nigrum), prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) a kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum).[4] [6]

Území zpřístupňuje krátká, bezbariérová naučná stezka Smraďoch, po povalovém chodníku i malé rašeliniště s mofetami. Informace o vzniku mofet a původu minerálních vod jsou na instalovaném informačním panelu

Mofety v březnu 2014

Odkazy

Reference

  1. a b PR Smraďoch [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-04]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  3. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  4. a b ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 535. 
  5. MOTYČKOVÁ, Hana a kol. Geologické zajímavosti České republiky. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2139-7. S. 114. 
  6. a b ŘEPA, Pavel. Plán péče o přírodní rezervaci Smraďoch na období 2008-2017. Mariánské Lázně: Správa CHKO Slavkovský les, 2006. S. 3–10. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Rosnatka a tucnice.jpg
Autor: Elingr Zbyněk, Licence: CC BY-SA 3.0
masožravé rostliny, rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná rostoucí pospolu v přírodní rezervaci Smraďoch.
Přírodní rezervace Smraďoch.jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní rezervace Smraďoch ve Slavkovském lese, vlevo od silnice z obce Prameny do Mariánských Lázní, okres Cheb
Nature reserve Smraďoch in summer 2012 (11).JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní rezervace Smraďoch u města Mariánské Lázně v okrese Cheb, Česko.