Smyčka (železnice)

Kruhový viadukt Brusio na Rhétské dráze

Smyčka je atypicky provedené vedení železniční trati v krajině, hlavně v horském prostředí, kde je potřeba na co nejkratším úseku překonat výrazné převýšení. Trať se stáčí velkým obloukem (i několika oblouky) a překříží sama sebe navzájem (přesmykne se) v různé nadmořské výšce. Velmi často jsou tato křížení v tunelech (tzv. smyčkový tunel). Jednou z nejznámějších je smyčka vedená na kruhovém viaduktu u švýcarské obce Brusio na Berninské dráze (provozovatelem je Rhétská dráha).

Smyčka jako obratiště

Pojem smyčka se v kolejové dopravě používá také pro typ ukončení (či rozvětvení) trati, kdy dráha opíše „smyčku“ (půlkruh) a připojí se sama na sebe v opačném směru. To umožňuje drážním vozidlům obrátit směr jízdy, aniž by musela vykonávat úvrať. Toto řešení je však prostorově i stavebně náročnější a používá se hlavně v tramvajové dopravě, která umožňuje ostřejší (a tedy méně rozlehlé) oblouky. V železniční dopravě se smyčky tohoto druhu vyskytují jen výjimečně, častěji se pro otočení vozidel používá prostorově úspornější triangl.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

RhB ABe 4-4 III Kreisviadukt Brusio.jpg
Autor: Kabelleger / David Gubler (http://www.bahnbilder.ch), Licence: CC BY 3.0
Dvě motorové jednotky ABe 4/4 III s regionálním vlakem společnosti Rhétská dráha, stoupající kolejovou smyčkou po viaduktu Berninské dráhy u obce Brusio ve Švýcarsku