Snadné čtení

Logo Snadného čtení

Snadné čtení je metoda psaní textů v jednoduché formě tak, aby byly srozumitelné lidem s omezenými schopnostmi porozumění textu – například lidem s demencí nebo jiným mentálním postižením nebo cizincům s omezenou znalostí češtiny.[1][2]

Metodiku Snadného čtení v češtině vypracovalo Ministerstvo vnitra v roce 2018 spolu s příklady snadno čitelných textů. Mezi zásady psaní textů Snadného čtení patří:[3]

  • psát krátké věty o maximální délce kolem 15 slov, krátké odstavce o 5 větách
  • věty s podstatnými informacemi psát na samostatné řádky
  • používat kladné věty místo záporných vět
  • používat činný slovesný rod spíše než trpný
  • používat jednoduchá slova; složitější slova vysvětlit v textu nebo doprovodném slovníčku

Odkazy

Reference

  1. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Metodika snadného čtení (easy-to-read): co to je?. Národní zdravotnický informační portál [online]. Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023-03-20 [cit. 2025-02-20]. Dostupné online. ISSN 2695-0340. 
  2. Spolek Barvolam. Snadné čtení je způsob, jak do běžného života společnosti zapojit i lidi s mentálním postižením. HateFree Culture [online]. 2022-05-25 [cit. 2025-02-20]. Dostupné online. 
  3. Ministerstvo vnitra České republiky. Metodický postup pro tvorbu srozumitelných sdělení ve veřejné správě a pro tvorbu zjednodušených textů pro osoby vyžadující zvláštní přístup [online]. 2018-12 [cit. 2025-02-20]. Kapitola Pravidla pro tvorbu zjednodušených textů, s. 14. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Easy to read Logo.jpg

Logo "facile à lire et à comprendre" “© European Easy-to-Read Logo: Inclusion Europe. More information at www.easy-to-read.eu”.