Sobotín (nádraží)

Sobotín
Nádraží v Sobotíně
Nádraží v Sobotíně
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
ObecSobotín
Souřadnice
Sobotín
Provozovatel dráhySART – stavby a rekonstrukce
Kód stanice348920
Tratě291, 293
Nadmořská výška405 m n. m.
V provozu od1. října 1871
Zabezpečovací zařízenímechanické (dopravna dirigovaná z Petrova nad Desnou)
Dopravní koleje1
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1)
Prodej jízdenekNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sobotín je dopravna D3 (dřívější železniční stanice) v západní části obce Sobotín okrese Šumperk v Olomouckém kraji nedaleko řeky Merty. Leží na neelektrizované jednokolejné trati 291 pokračující ze Sobotína jako trať 293.

Historie

Staniční budova byla postavena společností Místní dráha Zábřeh-Sobotín dle typizovaného architektonického vzoru na trati ze stanice Zábřeh, ležící na již postavené trati z Olomouce do Prahy (1845), do Sobotína, pravidelný provoz započal 1. října 1871. Vzniklo zde též nákladové nádraží.

Stanice primárně sloužila k nákladní obsluze Sobotínsko-štěpánovských železáren, ocelářských podniků podnikatelské rodiny Kleinů. Sobotínskou ocel v obrovských objemech využívala stavební firma Kleinů na stavby železničních tratí po celém Rakousku-Uhersku i mimo něj. Železniční trať později odkoupila společnost Moravská pohraniční dráha, v níž Kleinové též působili.

Dne 12. listopadu 1904 otevřela společnost Místní dráha Petrov nad Desnou - Kouty nad Desnou trať ze Sobotína do Petrova nad Desnou. Po zestátnění soukromých společností v říši po roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nachází se zde jedno jednostranné nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechod přes koleje.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Sobotin station.JPG
Autor: Jan Pešula, Licence: CC0
Train station in Sobotín, Czech Republic