Sochař

Sochař – fotografie Paolo Monti, 1975

Sochař je umělec, tvůrce sochy, užívající různých technik tvorby jako modelování do hlíny a poté odlévání modelu do sádry a poté převedení do různých jiných materiálů, jako je dřevo, cín, bronz, kámen. Ve 20. století se rozmohlo využití i nejrůznějších jiných materiálů než „klasických“, jako jsou různé plastické hmoty, barevné, průhledné, poloprůhledné, v sochařství se využívá i různé další umělecké sochařské techniky a umělecké malířské techniky.

Sochaře lze dělit například podle materiálu, se kterým pracují, na keramiky, kameníky, kovolijce = slévače, sochaře pracujícími se dřevem (např. řezbáře).

Existují sochaři, specializující se na úzký obor reliéfního umění, medailérství, které vyžaduje zvláštní techniky nejen tvorby a vnímání prostoru, ale i zvláštní nástroje, které se v jiných odvětvích sochařství nepoužívají, jako je zmenšovací strojek. Sochařům, kteří se zabývají medailérstvím se říká medailéři. Asi nejvýznamnějším českým medailérem 20. století byl Otakar Španiel.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Paolo Monti - Servizio fotografico - BEIC 6365476.jpg
Autor: Paolo Monti , Licence: CC BY-SA 4.0
Servizio fotografico : Italia, 1975 / Paolo Monti. - Buste: 2, Fototipi: 2 : Negativo b/n, gelatina bromuro d'argento/ pellicola ; 6x6. - ((Serie costituita da 2 negativi identificati con i nn.: 23477-23475. Sulla busta R23474 manoscritto: "Scultore/ Ferreri." La suddetta serie è contenuta nella scatola identificata con la numerazione 20799-21085. Sulla scatola manoscritto con pennarello nero: "X Triennale". - Fonte: Fattura di Paolo Monti: IV . Commesse/ Fattura n. 32/ Fotografie d'archivio per volume sulla Triennale di Milano (1977/11/28), presso Archivio Paolo Monti. n. 15 fotografie decime Triennale di Milano 1954