Sochorova hrobka

Sochorova hrobka
Základní informace
Výstavba1924
Poloha
AdresaŘevnice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky103682 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sochorova hrobka ve stylu pozdní secese je dominantou hřbitova v Řevnicích (okres Praha-západ). Vyprojektoval ji pro sebe a svou rodinu architekt Eduard Sochor, který v Řevnicích řadu let žil, aktivně působil i zemřel. Od roku 2009 je chráněna jako kulturní památka České republiky,[1] ale dlouhodobě chátrala a nachází se ve velmi špatném stavu. Naposledy zde byl pohřben Sochorův zeť v roce 1982.[2]

Popis

Projekt vznikl v roce 1913, postavena však byla až v roce 1924 řevnickým kameníkem Karlem Havlíčkem, který pro Sochora pracoval. Autorem sochařské výzdoby je Josef Kalvoda. Původně hrobka stála na starém hřbitově u kostela, na nynější místo byla přestěhována po skončení 2. světové války.[2] Stavba čtvercového půdorysu připomínající kapli je obložená opracovaným kamenem a zakončená kupolí se stylizovanou lilií. Vstupní otvor rámují figurální reliéfy architektových dětí – v dolní části postavy dvou klečících dívek se sepjatýma rukama, v horní části busty dvou chlapců. Vnitřek kaple, osvětlený dvěma vertikálními obdélnými okénky, je na čelní stěně ozdoben reliéfem hlavy Krista, po stranách nápisy „Mějte úctu k mrtvým“ a „Mluvte o nich jen pěkně“. Součástí hrobky je prostor před kaplí s kamenným obložením, na postranních krycích deskách jsou vloženy latinské kříže z bílého mramoru. Dva kamenné sokly kruhového půdorysu při vstupu do prostoru jsou doplněny kovovými ozdobnými mřížkami.[3] Součástí hrobky byly též dvoukřídlé prosklené vstupní dveře. Bronzové řetězy kolem celé hrobky byly ukradeny v 90. letech 20. století.[4]

Současnost

V roce 2007 získalo hrobku do vlastnictví (bezplatným převodem od poslední majitelky) město Řevnice. Uspořádalo veřejnou sbírku, z jejíhož výtěžku byly provedeny nejnutnější opravy tehdy již velmi zchátralé hrobky. Opravy prováděl Tomáš Váňa ze Řevnic s pěti spolupracovníky.[2] V roce 2016 podávalo město žádost o zařazení Sochorovy hrobky do Havarijního programu Ministerstva kultury, podloženou restaurátorským záměrem, který Tomáš Váňa pro město zpracoval zdarma.[5][6]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-01-28]. Identifikátor záznamu 388351544 : Sochorova hrobka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c KÖNIG,, Jindřich. Sochorova hrobka. www.ruch-revnice.cz [online]. [cit. 2018-03-02]. Dostupné online. 
  3. Památkový katalog - 1388351544 - Sochorova hrobka. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2018-02-01]. Dostupné online. 
  4. Prostor - architektura, interiér, design. Sochorova hrobka. www.prostor-ad.cz [online]. [cit. 2018-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-05-07. 
  5. KAŠPAROVÁ, Jana. Sochorova hrobka se po letech chátrání dočká rekonstrukce. Deník.cz. 2016-07-18. Dostupné online [cit. 2018-02-01]. 
  6. Město požádalo o zařazení Sochorovy hrobky do programu ministerstva kultury - RUCH Řevnice. www.ruch-revnice.cz [online]. [cit. 2018-02-01]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Sochorova hrobka.jpg
Autor: Jakub Safranek, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: