Sofie Litevská

Sofie Litevská
Polská královna
Portrét
Sofie Litevská, idealizující portrét z roku 1519
Doba vlády14241434
Korunovace12. února 1424
Narozeníasi 1405
Úmrtí1461
PohřbenaWawel, Krakov
ManželVladislav II. Jagello
PotomciVladislav III. Varnenčik
Kazimír IV. Jagellonský
OtecOndřej Holšanský
MatkaAlexandra Drucká
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sofie Litevská (polsky Zofia Holszańska; bělorusky Соф'я Гальшанская, Sofja Halšanskaja; litevsky Sofija Alšėniškė; asi 14051461) byla polská královna, čtvrtá a poslední manželka polského krále Vladislava II. Jagella.

Život

Vladislavovi II. bylo už přes šedesát, když si 24. (nebo 7.) února 1422 bral za ženu asi sedmnáctiletou Sofii, dceru litevsko-ruského knížete Ondřeje Holšanského (Андрэй Гальшанскі) a kněžny Alexandry Drucké. Svatba se odehrála v běloruském městě Novogrodek. 12. února 1424 byla Sofie v sídelním Krakově korunována polskou královnou. Královna Sofie iniciovala první překlad Bible do polštiny.

Z předchozích manželství měl jen jednu přeživší dceru Hedviku, která zemřela v roce 1431, ve třiadvaceti letech, možná na otravu. Sofie Vladislavovi II. konečně porodila vytoužené mužské dědice. Jejími potomky byli:

Další syn, také Kazimír, zemřel, když mu byl jeden rok. Část polské šlechty odmítala syny Vladislava II. a Sofie Litevské jako dědice polského trůnu, protože neměli krev Piastovců. Vladislav II. musel šlechtě udělit nová privilegia, aby situaci urovnal. V roce 1434 Sofie ovdověla.

Sofie přežila svého nejstaršího syna Vladislava, ale dočkala se toho, že se polským králem a bratrovým nástupcem stal mladší syn Kazimír.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sophia of Halshany na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Polská královna
Předchůdce:
Alžběta z Pilicy
14241434
Sofie Litevská
Nástupce:
Alžběta Habsburská

Média použitá na této stránce

Zophia107Q.jpg
Zofia Holszańska (drzeworyt)
Sophia of Halshany signature as Queen of Poland.png
Sophia of Halshany signature as Queen of Poland (A letter to the Town Council of Biecz, 1454): Zophia dei gratia Regina Polonie