Sokoban
Sokoban (倉庫番 Sōkoban, skladník) je logická hra, ve které hráč posouvá bedny v bludišti a snaží se je umístit na vyznačené pozice. Bludiště je 2D mapa znázorňující rozmístění Sokobana, beden, zdí a vyznačených pozic. Není možné posouvat více beden naráz, vždy pouze jednu v daném okamžiku. Dále není možné za sebou bednu táhnout. Hra je většinou implementována jako video hra.
Sokoban byl vymyšlen v roce 1980 panem Hiroyukim Imabayshim v rámci soutěže Takarazuckých skladů o vymyšlení motivační hry pro zaměstnance. Zveřejněna byla v roce 1982 softwarovou firmou Thinking Rabbit, jejím ředitelem byl právě Imabayashi a která sídlí ve městě Takarazuka v Japonsku.
Vybrané verze Sokobana vydané firmou Thinking Rabbit
- Sokoban (1982) s 20 koly
- Sokoban 2 (1984) s 50 koly
- Sokoban (1988) s 50 koly
- Sokoban Perfect (1989) s 306 koly
- Sokoban Revenge (1991) s 306 koly
Implementace Sokobana
Sokoban byl naprogramován pro mnoho počítačových platforem, je možné jej hrát na téměř všech osobních počítačích, existují verze pro systémy ovládané konzolí, pro mobilní telefony, grafické kalkulačky a dokonce pro digitální fotoaparáty Canon PowerShot.
Varianty Sokobana
Několik logických her může být považováno za varianty Sokobana v tom smyslu, že všechny mají společné to, že používají ovládanou postavičku, která posunuje bedny v bludišti.
Alternativní podloží: Tento typ varianty má stejná pravidla jako Sokoban, liší se pouze v použitém typu políček. Ve standardní hře je bludiště rozděleno na čtvercová políčka. Alternativami jsou například Hexoban, který využívá šestiúhelníková (hexagonální) políčka, a Trioban, který je založen na rovnostranných trojúhelnících.
Alternativy s rozdílným pojetím hlavní postavičky: Ve variantách Multiban a Interlock hráč ovládá více postaviček. Ve variantě Enigma je do role Sokobana obsazen černý mramor.
Alternativní cíle: Některé varianty upravují požadavky pro dokončení kola. Například v Block-o-Mania jsou bedny s různými barvami a cílem je posunout bedny na cílová políčka tak, aby si barvy odpovídaly. Sokomind Plus využívá podobnou myšlenku - s bednami a cílovými políčky, která jsou očíslována. Ve variantách Interlock a Sokolor jsou bedny opět různě obarveny, ale cílem je dosáhnout toho, aby bedny s podobnými barvami spolu sousedily. Další variantou je CyberBox, kde každé kolo má vyznačené cílové políčko, na které je potřeba se dostat. Beanstalk vyžaduje umístění objektů (lopata, nádrž s vodou, semínko fazole, zalévací konev) v daném pořadí na jedno cílové políčko.
Varianty s dalšími hracími objekty: Sokonex, Xsok, Cyberbox a Block-o-Mania přidávají další objekty k základní variantě hry. Například jámy, teleporty, pohyblivé bloky a jednocestné průchody. V PocoManovi jsou bedny nahrazeny poklady, které se při umístění na cílové políčko promění v poklady do dalšího kola.
Rozšíření vlastností Sokobana: Ve variantě Pukoban může postavička jak posouvat, tak táhnout bednu.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sokoban na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Sokoban na Wikimedia Commons
- (japonsky) Oficiální stránka věnovaná Sokobanovi
- Stránky o Sokobanovi od univerzity University of Alberta
- Stránky o Sokobanovi Erima Severa
- Vesmírný Sokoban
- Varianta PocoMan
Média použitá na této stránce
Autor: Anders Widell (game author) ; Mussah RAZEH (take screenshot), Licence: GPL
Screenshot of the open and free computer game KSokoban