Sokolovna v Plzni

Sokolovna v Plzni
Sokolovna v plzeňských Štruncových sadech
Sokolovna v plzeňských Štruncových sadech
Účel stavby

tělovýchovná a kulturně společenská činnost

Základní informace
SlohNovorenesance
ArchitektJosef Podhajský
Výstavba18921896
StavebníkSokol Plzeň I
Poloha
AdresaŠtruncovy sady 493/1, 301 00, Plzeň 3, Plzeň 3, ČeskoČesko Česko
UliceŠtruncovy sady
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky103816 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolovna v Plzni je novorenesanční budova s tělocvičnou vystavěná tělovýchovnou jednotou TJ Sokol Plzeň I ve Štruncových sadech č. 493/1 v Plzni, v městské části Plzeň 3. Budova se po svém dokončení roku 1896 stala hlavním sídlem plzeňského Sokola jakožto sokolovna, svébytný typ budovy sportovny využitelné k pořádání společenských akcí, který začal být realizován na celém území zemí Koruny české a později i První republiky. Sokolovna byla v roce 2010 Ministerstvem kultury České republiky prohlášena kulturní památkou České republiky.[1][2]

Historie

Tělovýchovná jednota plzeňská (později přejmenovaná na TJ Sokol Plzeň I) založená roku 1863, pouhý rok po Tělovýchovné jednotě pražské, v čele s Hynkem Pallou dlouhodobě usilovala o stavbu vlastní reprezentativní budovy s tělocvičnou. Okolo roku 1890 bylo získáno místo v nově budovaných Štruncových sadech na ostrohu řek Mže a Radbuzy, nedaleko pozdějšího atletického a fotbalového stadionu. Výstavbu rovněž podporoval plzeňský purkmistr a člen Sokola Václav Peták. Byl vybrán projekt architekta Josefa Podhajského, stavba probíhala v letech 1892 až 1896. Slavnostní otevření sokolovny proběhlo 9. února 1894. Roku 1904 byla pak stavba elektrifikována.

Pamětní deska deportace západočeských Židů v lednu 1942 na fasádě sokolovny

Během holocaustu za druhé světové války bylo v sokolovně shromážděno 2604 Židů z Plzně a okolí před železničními transporty do koncentračních táborů z nedalekého městského hlavního nádraží. Tyto události připomíná od roku 2002 pamětní deska umístěná na fasádě budovy.

Architektura stavby

Jednopatrová budova byla vystavěna v letech 1892 až 1896 na pozemku orientovaném do Sokolské ulice v novorenesančním slohu. Samostatně stojící budova postavena na půdorysu obdélníku má zvýšený suterén, přízemí a patro. Hmotově lze stavbu rozdělit na dvě části. Jižní část tvoří vstup s portikem, vestibul, předsálí s hlavním schodištěm a několik dalších místnosti. Severní část je především hlavní sál, který zasahuje i do 2.NP svými galeriemi nesenými na arkádách. Objekt je zastřešen systémem zvalbených střech, uprostřed druhé části je opatřen věžičkou umístěnou nad hlavním sálem.[2]

Nese bohatou štukovou fasádou, včetně sousoší s emblémem sokolské organizace. Průčelí stavby tvoří zdobený portál s balkonem v prvním patře, v centrální části stavby se nachází tělocvična, využitelná rovněž jako společenský sál.

Pozemek před budovou nese parkovou úpravu, plynně navazující na Štruncovy sady. Ta byla částečně narušena výstavbou silničního průtahu městem v 70. letech 20. století. Roku 2010 prošla budova rekonstrukcí[3].

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-02-18]. Identifikátor záznamu 1097171456 : Sokolovna. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b ULBRICHOVÁ, Petra. Rozhodnutí o prohlášení za KP. iispp.npu.cz [online]. 2009-12-23 [cit. 2021-02-18]. Dostupné online. 
  3. Sokolovna v Plzni bude po rekonstrukci vypadat jako v roce 1896. Plzeň [online]. 2010-09-24 [cit. 2021-02-18]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Sokol-konstruaĵo en Pilseno, 5.jpeg
Autor: Aisano, Licence: CC BY-SA 3.0
Plzeňska sokolovna.
Pamětní deska k deportaci Židů - Plzeň Sokolovna Štruncovy sady.jpg
Autor: Itsd-foto, Licence: CC BY-SA 4.0
Pamětní deska k deportaci Židů - Plzeň Sokolovna Štruncovy sady