Soláň

Soláň
Chata Čarták a zvonička na Soláni
Chata Čarták a zvonička na Soláni
Vrchol861 m n. m.
SeznamyHostýnsko-vsetínské hory
Poznámkadaleké rozhledy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříHostýnsko-vsetínská hornatina
Souřadnice
Soláň
Soláň
PovodíBečva
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soláň (nadmořská výška 861 metrů) je vrch v Hostýnsko-vsetínské hornatině asi 10 kilometrů jihovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm a 4 kilometry severozápadně od Velkých Karlovic. Jméno vrcholu patří do skupiny místních jmen rozšířených v Karpatech od východní Moravy po západní Ukrajinu označujících místa, kde se ovcím sypala sůl.[1]

Soláni se také někdy přezdívá „vrch umělců“. V hospodě Čarták, dnes horském hotelu, pod vrcholem se scházeli již ve 20. letech 20. století[2] významní malíři, spisovatelé a hudební skladatelé – Jiří Mahen, Jan Drda, František Podešva, Jan Kobzáň, Alois Schneiderka, Karel Hofman a další. V okolí bylo natáčeno několik filmů: Portáš, Děvče z Beskyd, Zítra se bude tančit všude, Advent. Z vrcholu, na kterém byla v listopadu roku 2006 vystavěna zvonička, kterou navrhl doc. Ing. arch. Jiří Kotásek, CSc., se otevírá daleký rozhled. V domě vybudovaném pod vrcholem Soláně v roce 1941 pro Aloise Schneiderku a v letech 1960-1998 obývaném malířem Karlem Hofmanem se dnes nachází Valašský atelier u Hofmanů s výhledem na jižní panorama, s trojicí galerií (expozice s obrazy malíře Karla Hofmana, expozice s keramikou jeho dcery Marcely Vajceové-Hofmanové a obrazy vnuka Ondřeje Vajceho a galerie věnovaná "čtyřem mistrům ze Soláně"), zahradou, penzionem.[3] Na severním svahu je několik lyžařských vleků. Horskému sedlu Čarták, kudy vede silnice od obce Hutisko-Solanec do Velkých Karlovic se přezdívá "Moravský Semmering"[4].

Nachází se zde i tři galerie - Ateliér u Hofmanů se stálou expozicí malíře Karla Hofmana, galerie s expozicí keramičky Marcely Vajceové-Hofmanové a obrazů Ondřeje Vajceho.

Galerie

Reference

  1. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku II, Praha 1980, str. 476.
  2. HOFMANN, Jaroslav. Tři ze Soláně. Země světa. 1.12.2021, roč. 2021, čís. 12, s. 56–59. Dostupné online. 
  3. HOFMANN, Jaroslav. Soláň – tradice stále živá. Země světa. 1.12.2021, roč. 20, čís. 12, s. 60–64. Dostupné online. 
  4. Valašsko (dokumentární film) [online]. [cit. 2023-02-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Soláň, sochy.jpg
(c) Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 cz
Dřevěné plastiky na Soláni
Solan.JPG
Autor: Ladin, Licence: CC BY-SA 3.0
Chata Čarták a zvonička na Soláni
Soláň, zvonička 2.jpg
(c) Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 cz
Zvonička na Soláni
Soláň, socha 1.jpg
(c) Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 cz
Dřevěná plastika na Soláni