Solomon Osagie Alonge

Solomon Osagie Alonge
Narození1911
Benin City
Úmrtí1994 (ve věku 82–83 let)
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Návštěva hraběte z Plymouthu (vpravo) v Beninského Oba, Oba Akenzua II, Benin City, Nigérie. Oba Akenzua II drží korálové klenoty Oba Ovonramwen, Oba Ovonramwen, které Britové vzali v Benin Punative Raid 1897 a vrátili na konci 30. let 20. století. Sir John Macpherson, generální guvernér Nigérie, stojí vlevo, 1935

Solomon Osagie Alonge (1911, Benin City – 1994) byl nigerijský fotograf samouk a průkopník nigerijské fotografie. Byl prvním oficiálním fotografem královského dvora v Benin City v Nigérii[1] a šéfem palácové společnosti Iwebo.[2] Alongeho záznamy o nigerijské královské rodině a společenské vrstvě jsou jednou z nejrozsáhlejších a nejzachovalejších sbírek z tohoto období.[3]

Životopis

Alonge se narodil v Benin City v roce 1911. Naučil se anglicky na základní škole Benin Baptist Elementary School a ve čtrnácti letech se přestěhoval do Lagosu, kde bydlel se strýcem, aby se naučil nějaké profesi. Tam se začal zajímat o fotografii a nastoupil do učení. V roce 1930 se Alonge vrátil do Beninu a začal fotografovat ze svého domova na ulici Ugbague. Často cestoval mimo Benin City, pořizoval školní portréty a fotografoval setkání ve společenských klubech, na sportovních akcích a vládních ceremoniích.[1] Když se v roce 1933 ujal syn současného takzvaného oba, slovo Edo pro „vládce“, Alonge se stal jeho dvorním fotografem[4], který dokumentoval závěrečný a propracovaný tradiční pohřební obřad za matku Oba Akenzua v roce 1935.

Britové brzy rozpoznali Alongeho talent a byl požádán, aby ve 30. a 40. letech 20. století pořídil fotografie pro koloniálního správce. Koncem 30. let se stal zakládajícím členem Beninského sociálního kruhu, skupiny obchodníků, vůdců a vzdělané elity.[3] Více než 20 let sloužil jako pokladník Central Baptist Church.[1]

V roce 1942 založil Ideal Photo Studio v Benin City, kde si rychle vybudoval pověst mladého, pracovitého profesionála a poctivého obchodníka. Studio se brzy stalo oblíbeným místem pro fotografování portrétů. Experimentoval s různými technikami a začal vytvářet reklamy na produkty, dokumentovat stavební projekty, fotografovat večírky a pokrývat obchodní konference pro místní společnosti, jako je Guinness Brewery. Fotografoval také oficiální ceremonie a historické události pro nigerijskou vládu.[1] V roce 1956 Alonge vyfotografoval návštěvu královny Alžběty, aby se setkala s Oba Akenzuou II na letišti v Beninu.[4] Také zaznamenal potřesení rukou oba s princeznou Alexandrou, když prohlásil Nigérii nezávislou v roce 1960, na návštěvě v Beninu v roce 1963.

Fotografie

Alongeho tvorba trvala půl století a zaznamenala vládu Oba Akenzua II (1933–1978) a Oba Erediauwa (1979–2016). Alonge fotografoval politické a společenské události kolem královského paláce, včetně královských manželek a dětí, návštěv hodnostářů a politiků a každoročních festivalů a dvorních ceremonií. Více než 3000 autorových fotografií bylo archivováno ve Smithsonian National Museum of African Art.[1]

Jeho styl spojoval tradiční a moderní motivy. Alonge pořizoval portréty venku s velkoformátovým fotoaparátem na skleněné desky a studiovým pozadím. Pomocí petrolejových luceren vyvolával v noci negativy ze skleněných desek a snímky kontaktně tiskl na papír za pomoci plynového světla. Studoval instruktážní brožury od firem Kodak a Ilford a naučil se míchat své vlastní chemikálie a používat sluneční světlo k vyvolání svých tisků. V roce 1940 začal Alonge retušovat, sépiový tón a ručně kolorovat své fotografie. Když v roce 1945 přišla do Beninu elektřina, mohl pořizovat studiové portréty a vyvolávat své fotografie v interiéru.[1] Alongeův první fotoaparát byl Kodak Brownie; později používal Rolleiflex a další 35mm kamery a nakonec vysokorychlostní film.

Alongeho fotografie byly určeny pro jeho subjekty, pro soukromé domácí použití a pro jeho osobní zájem o vytvoření vizuálního záznamu. Jeho subjekty si zvolily vlastní oděv a před kamerou se prezentovaly v preferovaných kulturních postojích.

Historický dopad

Koncem 19. století se Britové zmocnili vlády nad městem Benin a přinesli s sebou své fotografické tradice. Britští fotografové zobrazovali místní obyvatele z pohledu kolonistů. První fotografie Beninu zachycovaly poražené královské rodiny v exilu, vypálené paláce a „ trestné“ výpravy. Jako první domorodý královský dvorní fotograf Alonge toto vyprávění změnil. Jeho práce pomohla zahájit éru Nigerijců, kteří se reprezentovali a jednali jako strážci své vlastní historie. Tento posun umožnil subjektům prezentovat se způsobem, který považovali za důstojný.[4] Jednou z takových fotografií byla fotografie hrdého Oba Akenzua II. zobrazující královské klenoty jeho dědečka Ovonramwena, které Britové vrátili do Beninu v roce 1938.

Alongeho fotografie uchovává důležitý historický záznam beninského umění a kultury během období britské koloniální nadvlády a přechodu k nigerijské nezávislosti během 50. a 60. let 20. století.[5] Národní muzeum afrického umění vystavovalo Alongeho práce od září 2014 a vystavovalo některé z jeho neznámých fotografií. Výstavu, která se kryla s nigerijskými oslavami 100 let sjednocené země, připravila profesorka a fotografka Flora S. Kaplanová, která si dopisovala s Alongem a navštívila Benin v roce 1982. Mezi prvními návštěvníky expozice byli členové beninského královského dvora a Alongeho rodina. Mezi účastníky byli jeho kolegové a přátelé, jeho děti a princ Ademola Iyi-Eweka, vnuk oba, který sloužil v letech 1914 až 1933. Na výstavě bylo také mnoho námětů Alongeových fotografií, tehdy koncem 70. a 80. let. Po dokončení výstavy, která trvala do ledna 2016[4], se výstava vrátila do Beninu.[6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon Osagie Alonge na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f Chief S.O. Alonge [online]. Smithsonian National Museum of African Art, 2015 [cit. 2015-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KAPLAN, Flora S. Fragile Legacy: Photographs as Documents in Recovering Political and Cultural History at the Royal Court of Benin. History in Africa. 1 January 1991, s. 205–237. DOI 10.2307/3172063. JSTOR 3172063. (anglicky) 
  3. a b CROWDER, Writer Nicole. Rare portraits reveal Nigeria’s young and fashionable elite on the rise in the 20th century. The Washington Post. 27 August 2015. Dostupné online [cit. 3 September 2015]. ISSN 0190-8286. (anglicky) 
  4. a b c d KUTNER, Max. The Man Who Reclaimed Photography from Colonialism's Grasp [online]. Smithsonian Institution, 17 September 2014 [cit. 2015-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. National Museum of African Art Presents "Chief S.O. Alonge: Photographer to the Royal Court of Benin, Nigeria" [online]. Smithsonian National Museum of African Art, 14 August 2014 [cit. 2015-09-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. OLATUNBOSUN, Yinka. Reliving Memories [online]. Leaders & Company Limited, 23 August 2015 [cit. 2015-09-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Oba Akenzua II with Earl of Plymouth and Sir John Macpherson, Governor-General of Nigeria.jpg
Visit of the Earl of Plymouth (right) to the Oba of Benin, Oba Akenzua II, Benin City, Nigeria. Oba Akenzua II holds the coral regalia of Oba Ovonramwen, Oba Ovonramwen, which the British took in the Benin Punative Raid 1897 and returned in the late 1930s. Sir John Macpherson, Governor-General of Nigeria, stands on the left, (1935). Glass plate (Chief S. O. Alonge Collection, Eliot Elisofon Photographic Archives)